MKTG SR - pasek na kartach artykułów

9. Noc Teatrów Metropolii w Operze Śląskiej w Bytomiu

Magdalena Mikrut-Majeranek
Magdalena Mikrut-Majeranek
Wyjątkowa noc w roku, podczas której otworem staną drzwi 16 instytucji kultury w Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. W sobotę, 29 września, odbywa się 9. edycja Nocy Teatrów Metropolii. Z tej okazji Opera Śląska w Bytomiu przygotowała mnóstwo atrakcji. W programie przewidziano m.in. spektakle, przymierzanie barwnych kostiumów oraz wiele warsztatów artystycznych.

- To będzie wyjątkowa noc i wyjątkowa okazja, by poznać Operę Śląską od kulis - 29 września, od godz. 17.00 zapraszamy na 9. Noc Teatrów Metropolii. Na dużej scenie zaprezentujemy tego wieczoru, naszą najnowszą produkcję, operę W. A. Mozarta "Rzekoma ogrodniczka - La finta giardiniera", a w Sali Koncertowej im. Adama Didura dwukrotnie przedstawimy spektakl teatralno-muzyczny M. Znanieckiego "Czekając na Chopina" - zdradza Magdalena Nowacka - Goik, rzecznik prasowy Opery Śląskiej.

- Odwiedzający Operę Śląską, zachwycają się scenografią, kostiumami, śpiewem operowym, baletem czy grą orkiestry. Widzą finał pracy artystów i twórców spektakli. Jedyną okazją, aby osobiście wziąć udział we wszystkich etapach przygotowań spektaklu, jest 9. Noc Teatrów Metropolii. Będzie można sprawdzić swoje predyspozycje do bycia tancerzem, chórzystą czy projektantem kostiumów, a nawet wcielić się w swojego ulubionego bohatera operowego – Carmen, Toskę albo Don Giovanniego. Podczas tej nocy, odkryjemy również przed gośćmi najbardziej sekretne miejsca w naszym teatrze, szukając ukrywającego się upiora opery. Uchylimy też rąbka tajemnicy jeśli chodzi o naszą październikową premierę opery „Don Desiderio”, pokazując, jak powstają do niej kostiumy – mówi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej.

Noc Teatrów Metropolii: oto TOP 10Przeglądajcie nasze propozycje w galerii:

Noc Teatrów Metropolii TOP 10 atrakcji. Zobacz, co najciekaw...

PROGRAM 9. NOCY TEATRÓW METROPOLII w OPERZE ŚLĄSKIEJ

SPEKTAKLE

▪ 18.00 - „Rzekoma ogrodniczka - La finta giardiniera” - opera komiczna W. A. Mozarta (duża scena).
Bilety: 15 – 70 zł.
Ta historia zaczyna się od przestępstwa - markiza Violante Onesti zostaje zaatakowana i pozostawiona na śmierć. „Rzekoma ogrodniczka” to rzadko wystawiane dzieło komiczne Wolfganga Amadeusza Mozarta. Napisał je w Monachium, mając zaledwie 18 lat. I choć sama opera ma już blisko 250 lat, jest czytelna dla współczesnego widza - podkreśla reżyser André Heller-Lopes. W bytomskiej inscenizacji dzieła Mozarta wyeksponowany jest wątek kryminalny; są tu nawiązania do najbardziej lubianych powieści detektywistycznych i ich najbardziej znanych bohaterów. „Rzekoma ogrodniczka – La finta giardiniera” powstała w koprodukcji z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Celem tego projektu jest umożliwienie pełnego uczestnictwa młodych adeptów sztuki wokalnej w profesjonalnej produkcji operowej. Kto wie może wśród nich są przyszli Soliści Opery Śląskiej…

▪ 19.00 i 21.30 - „Czekając na Chopina” - spektakl teatralno-muzyczny; inscenizacja, scenariusz i reżyseria - Michał Znaniecki (sala koncertowa im. A. Didura).
Bilety: spektakl o godz. 19.00 – 30 zł; godz. 21.30 – 5 zł.
Spektakl teatralno-muzyczny, odzwierciedlający nastrój salonowych spotkań muzycznych, podczas których nie brakuje zabaw z publicznością, wspólnego śpiewania i współprzeżywania. Bohaterkami są uczennice, które rozmawiają na temat mistrza, wymieniają uwagi i komentarze, dotyczące jego metody pracy i kompozycji. Wykonują niektóre pieśni i piosnki, komponowane przez Chopina specjalnie dla nich, podczas różnych towarzyskich okazji. George Sand analizuje kompozytorski kunszt utworów Chopina, a wzruszające wspomnienia Delfiny Potockiej są pretekstem do przedstawienia wybranych utworów genialnego kompozytora. Te nieznane rysy postaci Fryderyka Chopina i jeszcze mniej znane utwory muzyczne tworzą szaradę muzyki, słowa, myśli i uczuć. Dopiero w finale dowiedzieć się można, że była to po prostu gra salonowa, wymyślona przez George Sand, która zbiera materiały do nowej powieści. Czy Chopin się pojawi? Tego nie wiadomo aż do końca. Może zostanie wywołany, może jednak dojedzie, może ktoś się za niego przebierze... Poczekajmy na Chopina.

ATRAKCJE SPECJALNE

▪ 17.00 - 21.00 - Teatralna metamorfoza - pokaz charakteryzacji postaci do spektakli „Rzekoma ogrodniczka” oraz „Czekając na Chopina” (sala szkoleniowa, parter).
Uczestnicy pokazu poczują się jak gwiazdy po metamorfozach przeprowadzonych przez charakteryzatorki Opery Śląskiej.

▪ 17.00 - 21.00 - I Ty możesz zostać Carmen, Toscą lub Don Giovannim! - przymierzalnia teatralnych kostiumów (sala szkoleniowa, parter).
Wyjątkowa okazja, żeby przymierzyć kostiumy z operowych produkcji. Stroje sprawią, że choć przez chwilę będzie można poczuć się jak operowa diva lub słynny śpiewak. Wszystko to będzie można uwiecznić na pamiątkowej fotografii w specjalnie przygotowanej fotobudce.

▪ 17.00 - 21.00 - Wykonaj maskę teatralną z pomocą specjalistów i zabierz ją do domu! - warsztaty plastyczne (pracownia malarsko-modelarska - dziedziniec przy budynku administracji).

▪ 17.00 - 20.00 - Operowa igła z nitką, czyli jak powstają̨ kostiumy operowe; otwarte pracownie krawieckie (budynek filharmonii, 2 p.).
Okazja do podpatrzenia jak powstają̨ kostiumy operowe. W czasie Nocy Teatrów szyte będą kostiumy do jednej z najnowszych produkcji Opery Śląskiej „Don Desiderio”.

▪ 17.00 - 21.00 - Zaprojektuj kostium teatralny - warsztaty prowadzone przez Dagmarę Walkowicz-Goleśny oraz studentów ASP, połączone z prezentacją projektów kostiumów ze spektakli Opery Śląskiej (sala im. W. Ochmana).
Każdy uczestnik otrzyma niezbędne materiały oraz rysunki, dzięki którym będzie mógł stworzyć niepowtarzalną pracę - być może stanie się ona inspiracją do kolejnych operowych produkcji.
Dagmara Walkowicz-Goleśny - scenograf, malarka, autorka kostiumów i scenografii do wielu spektakli, m.in. „Korzeniec”, „Mały Koniniarczyk”, „Rzekoma ogrodniczka - La finta giardiniera”. Laureatka Konkursu o Nagrodę Scenograficzną im. Jerzego Moskala w kategorii scenografii operowej.

▪ 17.00 - 19.00 - Zaśpiewaj z nami! - lekcji śpiewu operowego udzielać będą Soliści Opery Śląskiej (sale korepetytorskie - B. Paprockiego i N. Stokowackiej, 2p).
Okazja, aby poznać podstawy techniki śpiewu operowego. Być może wśród uczestników znajdą się ukryte talenty!

▪ TANIEC DOBRY NA WSZYSTKO...
17.00 - 18.00 - Lekcja pokazowa uczniów Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu.
18.00 - 19.00 - Otwarte warsztaty studia baletowego dla dzieci.
19.00 - 20.00 - Otwarte warsztaty studia baletowego dla dorosłych (sala baletowa, budynek filharmonii, 4 p.).

▪ 17.00 - 21.00 - Wszystko gra! - pokaz instrumentów muzycznych z aktywnym udziałem widzów (budynek filharmonii - sala orkiestrowa im. N. Siessa, parter).
Jedyna okazja, aby poczuć się jak muzyk i zagrać na instrumentach, które na co dzień wykorzystywane są w spektaklach Opery Śląskiej. Przekonaj się jak brzmi gong, klawesyn, czy harfa.

▪ 17.00 - 23.00 - Opera Café - zasmakuj muzyki w kawiarni operowej pod chmurką i spróbuj kaw inspirowanych spektaklami „Romeo i Julia”, „Księżniczka czardasza”, „Czekając na Chopina”, „Szeherezada/Medea”, oraz „Rzekoma ogrodniczka - La finta giardiniera” (dziedziniec przy budynku administracji).

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo