Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

9 przyczyn rozwodów w Polsce

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Rocznie w Polsce dochodzi do 60 - 70 tysięcy rozwodów
Rocznie w Polsce dochodzi do 60 - 70 tysięcy rozwodów 123RF
Dlaczego Polacy się rozwodzą? Oto wyniki badań, w trakcie których przeanalizowano przyczyny rozwodów Polaków.

Niedobór seksualny oraz problemy finansowe najczęściej są przyczyną rozwodów w pierwszych latach trwania małżeństwa. Między 10 - 14 rokiem drastycznie zwiększa się... ryzyko zdrady i właśnie skok w bok jest przyczyną więcej niż co piątego rozwodu.

- Wraz z wydłużaniem się stażu małżeńskiego zmniejsza się znaczenie niezgodności charakterów i nieporozumień na tle finansowym, narasta natomiast ważność „jednoznacznie” ważnych i konkretnych powodów do rozstania się – nadużywania alkoholu, niedochowania wierności i dłuższych nieobecności. W ostatnich latach cały czas wzrasta udział małżeństw o relatywnie długim (ponad 15 lat) stażu małżeńskim wśród rozwodzących się par. Okazuje się, iż w wielu przypadkach, w których dzieci były głównym spoiwem niezbyt udanego związku, usamodzielnienie się potomstwa najprawdopodobniej wyzwala gotowość do rozstania się, gdy ma się już świadomość, iż nie krzywdzi to nikogo - wyjaśnia dr Piotr Szukalski, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego.

Na tle krajów Europy Zachodniej rozwodów w Polsce jest znacznie mniej - kończy się nim jedna trzecia związków. Województwo śląskie z liczbą ponad 8,5 tys. rozwodów plasuje się za mazowieckim (9,8 tys.) na drugim miejscu, jeśli jednak chodzi o współczynnik rozwodów na tysiąc zawartych małżeństw to prym wiedzie zachód Polski i województwa: dolnośląskie, lubuskie oraz warmińsko - mazurskie. Zdecydowanie więcej rozwodów ma miejsce w dużych miastach niż na wsi. Oczywiście ma to związek nie tylko z określonym wzorcem rodziny związanym z większą religijnością, ale też z większą anonimowością w aglomeracjach.

Rocznie w Polsce dochodzi do 60-70 tysięcy rozwodów. Najwięcej przypadło ich na rok 2006 i eksperci cały czas się zastanawiają dlaczego akurat wtedy rozpadła się rekordowa ilość związków. Zwykle o rozwód występują kobiety, choć systematycznie rośnie liczba mężczyzn pragnących zakończenia związku. Najczęściej rodziny te posiadają jedno dziecko. Im więcej dzieci tym rozwodów mniej.

- W rezultacie dużej liczby rozwodów należy oczekiwać wysokiego – zapewne w ciągu kilku lat rosnącego – odsetka małżeństw powtórnych, który zapewne w ciągu kilku lat osiągnie wzorem innych krajów udział dwudziestokilkuprocentowy - podkreśla dr Szukalski.

Przyczyny rozwodów według najczęściej występujących:

  • Niedochowanie wierności małżeńskiej
  • Nadużywanie alkoholu
  • Naganny stosunek do członków rodziny
  • Trudności mieszkaniowe
  • Nieporozumienia na tle finansowym
  • Niezgodność charakterów
  • Niedobór seksualny
  • Dłuższa nieobecność
  • Światopogląd

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!