Abonament RTV może być niższy [EKSPERT PODPOWIADA]

JJ
Sławomir Zaremba
Sławomir Zaremba arc.
Udostępnij:
Wiem, że przygotowanie programów telewizyjnych jest kosztowne. Ale irytuje mnie to, że ludzie pracujący w telewizji publicznej otrzymują bardzo wysokie wynagrodzenia. Rozumiem, że telewizje komercyjne mają gwiazdorskie kontrakty, ale dlaczego ma je też państwowa telewizja? Gdyby abonament rtv był niższy, a pieniądze mądrzej wydawane, może więcej ludzi płaciłoby tę daninę? - pyta Czytelnik z Katowic

Odpowiada Sławomir Zaremba, adwokat z Katowic:

Przypomnę, że abonament RTV jest regulowany ustawą z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. Nr 85, poz. 728 z 2005 r. z późn. zm.). Ustawa przewiduje regulowanie wysokości pobieranych opłat określając, że ich wysokość zależna jest od prognozowanych kosztów realizacji misji publicznej radiofonii i telewizji, o której mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji, oszacowanych na podstawie sprawozdań i założeń programowo-finansowych.

Z licznych opinii, z którymi można się zapoznać na forach dyskusyjnych poświęconych opłacie abonamentowej, wynika, że te właśnie koszty budzą poważne zastrzeżenia obywateli, albowiem zaliczają się do nich również wynagrodzenia dla osób prowadzących programy, czy też prezentujących jedynie określonego typu informacje, na przykład pogodę czy wiadomości. Zgadzam się, że przy niskich wynagrodzeniach w kraju budzi to otwartą niechęć do opłacania abonamentu rtv.

Lecz ten abonament wcale nie musi być co roku droższy, bo - zgodnie z ustawą - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może określić do dnia 31 maja każdego roku - w drodze rozporządzenia - niższą wysokość opłat abonamentowych na następny rok kalendarzowy z uwzględnieniem m.in. prognozowanych kosztów realizacji misji publicznej radiofonii i telewizji, oszacowanych na podstawie sprawozdań i założeń programowo-finansowych, możliwości pokrywania kosztów realizacji misji z wpływów z innych źródeł określonych w art. 31 ust. 1 pkt 2-4 ustawy o radiofonii i telewizji, stopnia i sposobu wykorzystania w roku ubiegłym środków itp. (JJ)

*SOCZI 2014 - IGRZYSKA OLIMPIJSKIE - RELACJE, ZDJĘCIA, CIEKAWOSTKI
*Najlepsze studniówki 2014 w woj. śląskim ZDJĘCIA + GŁOSOWANIE
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*Tak kochają tylko Ślązacy ŚLĄSKI SŁOWNIK MIŁOSNY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

L
LLL
Jaka misje publiczna ma pan LIS.Niech abonament placi PO .
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie