Afera w Zawierciu: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 powołana niezgodnie z prawem? Nadzór prawny wojewody śląskiego wydał decyzję

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Kto będzie dyrektorem SP 4 w Zawierciu? O tym rozstrzygnie Naczelny Sąd Administracyjny, gdzie ma trafić odwołanie władz Zawiercia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kto będzie dyrektorem SP 4 w Zawierciu? O tym rozstrzygnie Naczelny Sąd Administracyjny, gdzie ma trafić odwołanie władz Zawiercia Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE pexels/zdj.ilustracyjne/UM Zawiercie
Udostępnij:
Powołanie nowej dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Zawierciu wzbudziło od początku wiele kontrowersji. Sprawą zajął się m.in. nadzór prawny wojewody śląskiego, który właśnie orzekł, że prezydent miasta niezgodnie z prawem i przepisami powierzył tę funkcję Paulinie Pichecie. Czy miejscy urzędnicy zastosują się teraz do rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody śląskiego czy też złożą odwołanie od tej decyzji do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Spis treści

Powołanie Pauliny Pichety, poza konkursem, na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4, było dla wielu całkowitym zaskoczeniem. Wszystko odbyło się bowiem poza drogą konkursową, na podstawie zarządzenia prezydenta miasta. Pod petycją przeciwko takim praktykom podpisało się aż 200 mieszkańców. Interweniowali radni, Kuratorium Oświaty w Katowicach, a całej sprawie przyjrzał się nadzór prawny wojewody śląskiego.

Powołanie niezgodne z prawem oświatowym oraz Konstytucją RP. Tak orzekł nadzór prawny

W środę 14 września wydane zostało rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody śląskiego, stwierdzające w całości nieważność zarządzenia Nr 1718/2022 prezydenta miasta Zawiercia z 26 lipca 2022 r. w sprawie powierzenia stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Zawierciu Paulinie Pichecie. Stoi ono bowiem w sprzeczności z art. 63 ust. 12 w zw. z art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe oraz z art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku.

Co zadecydowało o takim właśnie rozstrzygnięciu? Jak wynika z tych przepisów, procedura powierzenia stanowiska dyrektora szkoły wymaga dla swej skuteczności współdziałania organu wykonawczego danej jednostki samorządu terytorialnego zarówno z organem sprawującym nadzór pedagogiczny (czyli właściwym kuratorem oświaty – zob. art. 51 ust. 1 pkt 1 ustawy), jak również z radą szkoły i radą pedagogiczną.

- Co jednak istotne, ustawodawca w sposób odmienny uregulował kwestię skutków prawnych obu form współdziałania wskazanych w art. 63 ust. 12 ustawy. O ile bowiem stanowisko rady szkoły oraz rady pedagogicznej ma jedynie charakter niewiążącej opinii, to już stanowisko kuratora oświaty przybiera formę porozumienia, co oznacza, że ma ono dla organu prowadzącego szkołę charakter wiążący. Innymi słowy, negatywne stanowisko organu sprawującego nadzór pedagogiczny uniemożliwia organowi wykonawczemu gminy powierzenie funkcji dyrektora określonej osobie – czytamy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzoru prawnego wojewody śląskiego.

Przypomnijmy, że nowa dyrektor SP 4 została powołana na swoje stanowisko na okres od 1 września 2022 roku do 31 sierpnia 2027 roku bez zgody Śląskiego Kuratorium Oświaty

Śląski Kurator Oświaty pismem z 15 lipca 2022 r. (sygn.: DK-SO.544.2.18.2022), nie zaakceptował bowiem przedłożonej mu propozycji powierzenia Paulinie Pichecie stanowiska dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Zawierciu. W uzasadnieniu swojego stanowiska organ sprawujący nadzór pedagogiczny uznał, że kandydatka nie przystąpiła do konkursu i nie miała możliwości przedstawienia swojej koncepcji funkcjonowania szkoły, a także w opinii Kuratorium nie posiada ona doświadczenia w zarządzaniu szkołą. Kurator wskazał również, że nie została mu przekazana całość dokumentacji, z której wynikałoby, że kandydatka spełniła wymogi formalne niezbędne do zajmowania stanowiska dyrektora szkoły.

Jak ocenia Wydział Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego dla oceny legalności zarządzenia prezydenta Zawiercia istotny jest fakt, że organ wykonawczy gminy, mimo negatywnego stanowiska organu sprawującego nadzór pedagogiczny, powierzył stanowisko dyrektora szkoły osobie nieuprawnionej.

Tym samym zarządzenie należy uznać za niezgodne z prawem

To uchybienie w zarządzeniu należy zaliczyć do kategorii istotnych naruszeń prawa. Za istotne naruszenie prawa uznaje się uchybienie, prowadzące do skutków, które nie mogą być tolerowane w demokratycznym państwie prawnym. Istotne naruszenie prawa powoduje, że akt pozostaje w wyraźnej sprzeczności z określonym przepisem prawnym, a sprzeczność ta jest oczywista, bezpośrednia, i wynika wprost z porównania treści przepisu z ocenianą regulacją. Chodzi tu o wady kwalifikowane, z powodu których cały akt lub jego część nie powinien wejść w ogóle do obrotu prawnego. W takiej sytuacji konieczne jest stwierdzenie nieważności aktu, czyli jego wyeliminowanie z obrotu prawnego z mocą ex tunc, co powoduje, że dany akt, czy jego część nie wywołuje skutków prawnych od daty jego podjęcia (…) - czytamy w uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody śląskiego.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim w Zawierciu, jakie będą dalsze kroki w tej sprawie?

- Sprawa jest obecnie analizowana przez prawników. Będziemy składać skargę na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody śląskiego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – mówi Patryk Drabek, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Zawierciu.

Od początku wiele emocji, zaskoczeń, finałem petycja

Zgodnie z zarządzeniem prezydenta Łukasza Konarskiego od 1 września nową dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Zawierciu została Paulina Picheta. Z tą decyzją nie mogą pogodzić się rodzice uczniów szkoły, którzy chcą, by dyrektorem był Sebastian Urbański. Pełnił tę rolę przez miniony rok, wziął udział w konkursie, w przeciwieństwie do wybranej dyrektor oraz zyskał sobie zaufanie uczniów i rodziców. Od kilku miesięcy zarówno rodzice, jak i radni interweniowali w tej sprawie. Negatywnie o decyzji prezydenta wypowiedział się już wcześniej Śląski Kurator Oświaty.

Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 4 w Zawierciu negatywnie zaopiniowała kandydaturę Pani Pauliny Pichety na stanowisko dyrektora szkoły

- Pani Paulina Picheta nie przystąpiła do konkursu i nie miała możliwości przedstawienia swojej koncepcji funkcjonowania Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Zawierciu. Obecnie zatrudniona jest na stanowisku nauczyciela w Przedszkolu Integracyjnym nr 3 w Zawierciu, nie posiada doświadczenia w zarządzaniu szkołą. Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 4 w Zawierciu negatywnie zaopiniowała kandydaturę Pani Paulina Pichety na stanowisko dyrektora szkoły, co może rodzić obawy o prawidłową współpracę organów szkoły, konieczną dla sprawnego jej funkcjonowania - czytamy w piśmie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Przed komisją konkursową stawił się jeden kandydat, dotychczasowy dyrektor szkoły - Sebastian Urbański

Zabrakło jednak jednego z członków komisji i z tego powodu konkurs został nierozstrzygnięty. W tej sytuacji prezydent miasta może zadecydować o tym, komu powierzyć stanowisko dyrektora. Zarządzeniem z 26 lipca 2022 roku prezydent Zawiercia powierzył więc stanowisko dyrektora Paulinie Pichecie.

- Stanowisko zostało powierzone zgodnie z obowiązującymi przepisami - poinformował nas wówczas Patryk Drabek

Rodzice uczniów szukali nadal pomocy w innych instytucjach. Kolejną był właśnie Wydział Nadzoru Prawnego Wojewody Śląskiego, który właśnie uchylił zarządzenie prezydenta Zawiercia. Stwierdzenie nieważności zarządzenia, zgodnie z art. 92 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, wstrzymuje jego wykonanie z mocy prawa, z dniem doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego. Cała sprawa będzie jednak miała jak widać swój dalszy ciąg, bo miasto zamierza odwołać się teraz do sądu.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pogrzeb Franciszka Pieczki - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie