MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Leszek Pietraszek został nowym prezesem Polskiej Grupy Górniczej

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
PAP
PAP
Leszek Pietraszek został nowym prezesem Polskiej Grupy Górniczej
Leszek Pietraszek został nowym prezesem Polskiej Grupy Górniczej PGG
11 marca Polska Grupa Górnicza poinformowała o zmianie zarządu. Prezesem spółki został Leszek Pietraszek. W ostatnich latach Pietraszek był m.in. członkiem rady nadzorczej spółki Haldex, a w przeszłości m.in. dyrektorem delegatur ABW w Katowicach i Opolu.

Leszek Pietraszek nowym prezesem Polskiej Grupy Górniczej

W poniedziałek Polska Grupa Górnicza poinformowała, że jej nowym prezesem został Leszek Pietraszek. W ostatnich latach Pietraszek był m.in. członkiem rady nadzorczej spółki Haldex, a w przeszłości m.in. dyrektorem delegatur ABW w Katowicach i Opolu.

- Rada Nadzorcza Polskiej Grupy Górniczej podczas posiedzenia 11 marca 2024 roku, podjęła uchwały o powołaniu: na stanowisko prezesa PGG od 18 marca br. pana Leszka Pietraszka, na stanowisko wiceprezesa ds. sprzedaży od 18 marca br. roku panią Iwonę Szczygioł oraz na stanowisko wiceprezesa ds. finansowych od 1 kwietnia br. pana Bartosza Kępę - wskazano w komunikacie spółki.

Jednocześnie rada nadzorcza PGG podjęła uchwały o odwołaniu z zarządu spółki z dniem 17 marca br. prezesa Tomasza Rogali oraz z dniem 31 marca br. wiceprezesa ds. finansowych Andrzeja Paniczka.

- Tym samym nowy zarząd PGG będzie liczył 4 osoby w składzie: prezes zarządu Leszek Pietraszek, wiceprezes zarządu ds. finansowych Bartosz Kępa, wiceprezes ds. sprzedaży Iwona Szczygioł, wiceprezes zarządu ds. produkcji – Rajmund Horst - uściśliła spółka.

To efekt rozstrzygnięcia konkursów na stanowiska w zarządzie, do których zgłosiło się 20 kandydatów. Uchwały o wyborze prezesa i członków zarządu rada nadzorcza PGG przyjęła w poniedziałek po południu.

Kim jest Leszek Pietraszek?

Jak wynika z informacji katowickiej firmy prawnej Krajowe Centrum Prawa Karnego, major rez. Leszek Pietraszek jest jej współzałożycielem. Specjalizował się w niej w sprawach związanych z przestępczością gospodarczą oraz bezpieczeństwem biznesu. Jest tam także przedstawiany jako wykładowca akademicki, członek Rady Ekspertów WSB w Dąbrowie Górniczej oraz Rady Eksperckiej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

Zgodnie z informacjami firmy Pietraszek jest absolwentem politologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, ukończył studia podyplomowe z bezpieczeństwa wewnętrznego w Uniwersytecie Warszawskim, studia MBA w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz zdał egzamin dla kandydatów na członków organów nadzorczych.

Na stronie KCPK Pietraszek jest przedstawiony jako były funkcjonariusz służb specjalnych (Urząd Ochrony Państwa, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego); służył na różnych szczeblach, kierował delegaturami ABW w Opolu i Katowicach. Po odejściu ze służby pracował na stanowiskach związanych z określaniem i realizacją strategii, kreowaniem i wdrażaniem projektów innowacyjnych oraz zarządzaniem bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej.

Jest także członkiem zarządów i rad nadzorczych spółek prawa handlowego. Zgodnie z Internetowym Monitorem Sądowym i Gospodarczym od września 2020 r. do lutego 2023 r. zasiadał w radzie nadzorczej spółki Haldex z grupy kapitałowej Holding KW (część dawnej Kompanii Węglowej, która nie została przeniesiona do Polskiej Grupy Górniczej), zajmującej się przetwarzaniem i zagospodarowywaniem odpadów wydobywczych z produkcji węgla.

Zgodnie z informacją KCPK 4 marca br. Leszek Pietraszek został członkiem rady nadzorczej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów — należącego w większości do samorządu woj. śląskiego hurtowego dostawcy wody w regionie.

Nowy zarząd PGG

Nowa wiceprezes PGG ds. sprzedaży Iwona Szczygioł była dotąd dyrektorem ds. handlowych spółki Węglokoks Kraj (do której należy kopalnia Bobrek-Piekary). Wiceprezes ds. finansowych Bartosz Kępa w przeszłości przez siedem lat pracował w koncernie Vattenfall (jego polskie aktywa przejął Tauron), w latach 2015-16 był wiceprezesem ds. restrukturyzacji i rozwoju Katowickiego Holdingu Węglowego, a ostatnio — członkiem zarządu firmy Esri Polska, zajmującej się systemami informacji geograficznej.

Zgodnie z informacją PGG o konkursie w rozmowach z kandydatami na prezesa spółki oceniana miała być m.in. znajomość roli i odpowiedzialności PGG w procesie transformacji energetycznej kraju wyznaczonej w PEP do 2040, umowie społecznej dla górnictwa - w świetle pakietu Fit for 55 oraz wyzwań związanych z monitoringiem i ograniczeniem uwalniania metanu w EU.

Sprawdzana miała być także m.in. znajomość celów, roli i praktycznej działalności Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal, strategia rozwoju i stabilnej działalności PGG przedstawiona przez kandydata, jego znajomość zasad wynagradzania i zarządzania mieniem, a także zasad nadzoru właścicielskiego w spółkach SP.

Zmiany kadrowe w PGG

Zmiany kadrowe w PGG rozpoczęły się 15 lutego br., kiedy nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki odwołało wszystkich dotychczasowych członków rady nadzorczej; w ich miejsce Minister Aktywów Państwowych powołał troje nowych: Celinę Marię Olszak (rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach), Tomasza Pietrzykowskiego (prorektor Uniwersytetu Śląskiego) oraz Tomasza Łukasika (radca prawny).

16 lutego rada nadzorcza Polskiej Grupy Górniczej zebrała się po raz pierwszy w nowej, III kadencji. Odwołała wówczas dwóch wiceprezesów spółki: wiceprezesa ds. pracowniczych Jerzego Janczewskiego oraz wiceprezesa ds. sprzedaży Adama Gorszanowa.

Na stanowiskach pozostali wówczas: prezes PGG Tomasz Rogala, wiceprezes ds. produkcji Rajmund Horst oraz wiceprezes ds. finansowych Andrzej Paniczek. Tego samego dnia RN PGG zdecydowała o wszczęciu postępowań kwalifikacyjnych na stanowiska prezesa PGG i wiceprezesów (w miejsce odwołanych).

W trakcie posiedzenia rady 16 lutego jej członkowie wyłonili ze swojego składu przewodniczącą - prof. Celinę Marię Olszak, a funkcję wiceprzewodniczącego powierzyli prof. Tomaszowi Pietrzykowskiemu. (PAP)

autor: Mateusz Babak

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera