Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Al Jazeera w Bytomiu. Prezydent Bartyla: "Reportaż pokazuje tylko jedną stronę miasta" [WIDEO]

Marcin Zasada
To rozdzierające pożegnanie: młoda mieszkanka Bytomia wyrusza za chlebem na emigrację. Takich osób - przekonuje Al Jazeera - jest mnóstwo. Dlatego Bytom pustoszeje. Nie tylko on
To rozdzierające pożegnanie: młoda mieszkanka Bytomia wyrusza za chlebem na emigrację. Takich osób - przekonuje Al Jazeera - jest mnóstwo. Dlatego Bytom pustoszeje. Nie tylko on Al Jazeera
Reportaż telewizji Al Jazeera o Bytomiu: tendencyjny, krzywdzący, ale płynie z niego nauka. Unijna pomoc dla miasta to kropla w morzu potrzeb. Może być jednak szansą na zmiany

Tak emocjonalne sceny są codziennością (!) na bytomskim dworcu. Kolejny młody człowiek wyjeżdża do pracy za granicę - od takich słów zaczyna się materiał Al Jazeera English na temat Bytomia. Razem żegnamy Samantę, która opuszcza Śląsk na rzecz pracy w londyńskim hotelu. Na białym pasku czytamy istotę całego problemu: "Oto wpływ masowej emigracji na polską gospodarkę".

KOLEJNY MATERIAŁ W TELEWIZJI AL JAZEERA O BYTOMIU!
Tym razem o dzieciach, które zbierają złom z huty Bobrek. Kolejny przykład patologii
BARTEK KRADNIE ZŁOM - KOLEJNY REPORTAŻ Z BYTOMIA W AL JAZEERA

Al Jazeera w Bytomiu, czyli śmierć miasta w 2,5 minuty. Bytom naprawdę umiera? [ZOBACZ WIDEO]

W stylu Ala Gore'a

W skrócie, o ile dobrze rozumiemy intencje dziennikarza, Tima Frienda, Bytom zostaje przedstawiony jako symbol problemów polskiej transformacji, problemu odpływu siły roboczej do innych krajów i postępującej ekonomicznej degradacji. W reportażu roi się od tendencyjnych uproszczeń: puste place zabaw, biedota zbiera śmieci, wokół rozszerzają się obszary ubóstwa.

Przypominają się takie kurioza, jak choćby wywód Ala Gore'a na temat Śląska: noblista i niedoszły prezydent USA opisywał, jak dzieci szkolne opuszczane są do kopalń, by mogły odpocząć od skażenia powietrza (przed zanieczyszczeniem ostrzegały nauczycieli… kanarki).

ZOBACZ KRÓTKI REPORTAŻ Z BYTOMIA NAGRANY PRZEZ AL JAZEERA:

Materiał Al Jazeery wywołał wczoraj emocjonalną dyskusję w naszym serwisie i mediach społecznościowych. Równoważąc głosy komentatorów, trudno odmówić racji w niektórych jego tezach, nawet jeśli odpływ ludności nie jest przyczyną, a skutkiem problemów Bytomia.
CZYTAJCIE KONIECZNIE:
BYTOMIANIE DZIĘKUJĄ TVN, BO TO NIE TYLKO PATOLOGIA

- Te problemy naszego miasta wciąż istnieją i z grubsza zostały poruszone w reportażu. Fakt, przypomina on trochę program interwencyjny w polskiej telewizji. W tak krótkiej formie trudno jednak rzetelnie przedstawić pełnię skomplikowanej sytuacji, w jakiej znalazł się Bytom - mówi Daniel Lekszycki, bytomianin, społecznik, współautor poświęconego Bytomiowi facebookowego profilu "Bytom - hasie, szkło i bele co". Reportaż przypomina, że ratunkiem dla miasta ma być unijne 100 milionów euro przyznane na rewitalizację.

Jak pokazuje dyskusja towarzysząca materiałowi katarskiej telewizji, wciąż zasadne wydają się pytania o jak najlepsze wydatkowanie tych pieniędzy przez miasto - w taki sposób, by faktycznie zeszło ono ze ścieżki degradacji. Tym bardziej to istotne, że 100 milionów wypełnia ledwie kilka procent potrzeb i jest w stanie rozwiązać tylko część problemów Bytomia. Te rozwiązania mogą jednak pobudzić kolejne pozytywne procesy, choćby w samym śródmieściu - skrojonym kiedyś pod typową mieszczańską klasę średnią, dziś wciąż borykającym się ze skutkami zubożenia ludności. Sama rewitalizacja zabytkowej tkanki miejskiej, przede wszystkim kamienic, może to zjawisko odwrócić i przyciągnąć nowych mieszkańców. Optymistyczne sygnały już widać - np. obywatelska energia w Bytomiu może być przykładem dla wielu innych miast w aglomeracji.

Potężne wyzwanie władz

Władze Bytomia, ale też innych śląskich miast, stoją przed potężnym wyzwaniem: za 2-3 lata problemy, których doświadczamy obecnie, mogą się pogłębić - wskutek sytuacji w górnictwie i na całym rynku pracy, wskutek ubytku ludności czy zbyt dużego fiskalizmu i fatalnej polityki prorodzinnej na szczeblu rządowym. Dlatego właściwe skorzystanie z szansy, jaką dają Bytomiowi unijne pieniądze, jest kluczowe - mówi dr Robert Krzysztofik, specjalista od geografii społecznej z Uniwersytetu Śląskiego.

Al Jazeera nie po raz pierwszy zagląda na Śląsk. Rok temu opisywała przypadek 14-letniego chłopca z Chorzowa, który kradnie złom z huty. Stereotypy dotarły nawet do Kataru...
Damian Bartyla, prezydent Bytomia:

Reportaż pokazuje tylko jedną stronę miasta. Problemy te są znane od momentu restrukturyzacji przemysłu ciężkiego, braku pakietu osłonowego dla miasta i zwalnianych pracowników z kopalń i hut. Ten proces odcisnął piętno na całym regionie.

Bytom to 760 lat historii i tradycji, miasto przeżywało lepsze i gorsze okresy, ale jego niepowtarzalnego dziedzictwa nie da się wykreślić. Wierzymy, że najgorsze już za nami. W zeszłym roku stopa bezrobocia spadła o 2 pkt procentowe, otwierają się nowe zakłady przemysłowe, Bytom to miasto, którego tereny włączono do KSSE. Nasze starania dostrzegane są przez przedsiębiorców, którzy dwukrotnie na Europejskich Kongresach Małych i Średnich Przedsiębiorstw uznali Bytom za lidera wspierającego rozwój sektora MŚP.

Ale Bytom bez pomocy rządowej nie przezwycięży 20-letnich negatywnych tendencji, dzięki niej jednak w ciągu kilku lat na nowo może stać się silnym ośrodkiem ekonomicznym Śląska. Media lubią dramatyczne opowieści. My chcemy, by pokazywano prawdę o Bytomiu. Dość z tendencyjnym obrazem Bytomia jako slumsów Górnego Śląska. W tym mieście jest wielu wspaniałych ludzi, którzy planują tu swą przyszłość i chcą być #z Bytomiem związani.

Jak oceniacie reportaż Al Jazeery? Dyskutujcie z autorem!


*Czy krematorium bezcześciło zwłoki? W Zabrzu wrze. Ludzie chcą wyjaśnień
*Strzelanina w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje rodzina policjant, policjantka i ich dziecko
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Rewelacyjna dieta na wiosnę, która działa
*Wybory prezydenckie 2015: Oto kandydaci na prezydenta RP
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo