Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: C jak Czeczott, kopalnia, która nie dobrnęła do pełnoletności

Tomasz Szymczyk
Wydobycie węgla w kopalni w Woli trwało zaledwie dwadzieścia lat

Osiemnastego lipca 1985 roku, cztery dni przedówczesnym Świętem Odrodzenia Polski, do niewielkiej Woli w powiecie pszczyńskim zjechało wielu gości na czele z prezesem Wyższego Urzędu Górniczego Benonem Stranzem, prezesem Wyższego Urzędu Górniczego Władysławem Naglikiem oraz ministrem górnictwa i energetyki Czesławem Piotrowskim. M.in. ten ostatni zjechał na poziom 500 nowej kopalni, gdzie uruchomił zainstalowany w zmechanizowanym przodku kombajn KWB-3RDU wyprodukowany w katowickim Famurze.

Z rąk ministra Piotrowskiego kombajn przejął maszynista Andrzej Szwajca, który zainaugurował wydobycie w nowej kopalni. Tyle relacji prasowej z inauguracji działalności kopalni Czeczott w Woli. „Trybuna Robotnicza” z 19 lipca 1985 roku podkreślała dodatkowo, że „Czeczott” to „dwudziesty pierwszy wielki nowoczesny zakład wzniesiony w 40-leciu Polski Ludowej”, a także, że wydobycie rozpoczęło się tutaj z dziewięciomiesięcznym wyprzedzeniem.

Budowa nowej kopalni rozpoczęła się jeszcze w 1977 roku. Trwała przez osiem lat. Zgodnie z panującą wówczas tendecją (vide kopalnie Krupiński czy Budryk), nowemu zakładowi nadano nazwę Czeczott związaną z profesorem Henrykiem Czeczottem, wybitnym profesorem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Podczas uroczystości uruchomienia kopalni odsłonięto tutaj zresztą tablicę upamiętniającą tę postać.

Wraz z zakładem w Woli powstało osiedle mieszkaniowe, do którego wprowadziła się kopalniana załoga. Zbudowano też peron, do którego docierać miały pociągi pasażerskie. Nikt chyba wówczas nie spodziewał się, że życie kopalni, które dopiero co się rozpoczęło, skończy się tak niespodziewanie szybko.

W roku 2000 kopalnię Czeczott włączono do sąsiedniej kopalni Piast w Bieruniu. Na stojącej do dzisiaj w Woli nieczynnej wieży skipowej szybu II ciągle znajduje się napis Piast II. Wydobycie węgla w Woli trwało do końca lipca 2005 roku. Zakończyło się po raptem dwudziestu latach. Potem tę część kopalni zamknięto.

W 2014 roku Kompania Węglowa i japoński koncern Mitsui podpisały umowę w sprawie budowy na terenie „Czeczotta” elektrowni. Pierwsze prace miałyby się rozpocząć w tym roku.


*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty