Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: K jak Knurów, czyli od bitwy nad Marną do kopalni na Górnym Śląsku

Tomasz Szymczyk
Swego czasu do wyrobisk kopalni Knurów zjechały też panie
Swego czasu do wyrobisk kopalni Knurów zjechały też panie
Kopalnia Knurów to dzisiaj część KWK Knurów-Szczygłowice. Działa od 1903 r. Jeden z szybów nosi nazwę Foch na cześć marszałka Francji i Polski Ferdinanda Focha

Szyby kopalni Knurów mija wielu kierowców podróżujących autostradą A1 z węzła w Gliwicach-Sośnicy. Dziś nie jest to już samodzielny zakład, ale część kopalni Knurów-Szczygłowice, której właścicielem jest Jastrzębska Spółka Węglowa.

Początki kopalni Knurów sięgają początków XX stulecia. Głębienie szybów rozpoczęło się w 1903 roku, a kilka lat później na powierzchnię wyjechała pierwsza tona węgla. Dwa pierwsze szyby nazwano Velsen I i Velsen II na cześć inicjatora budowy zakładu - Gustawa von Velsena z Departamentu Górnictwa w Berlinie.

Po powstaniach śląskich i przyłączeniu Knurowa do Polski nazwy szybów zostały zmienione na Piotr i Paweł. Pod takimi szyldami funkcjonują one do dzisiaj. Jeden z szybów, na wniosek pochodzących z Francji pracowników kopalni, otrzymał też wówczas nazwę Foch na cześć wsławionego dowódcy z czasów I wojny światowej marszałka Francji, a od 1923 roku również marszałka Polski Ferdinanda Focha. W uroczystości tej wziął udział Wojciech Korfanty.

W 1945 roku grupa pracowników uratowała zakład przed zalaniem i wydobycie wznowiła już w styczniu. Przez cały okres powojenny kopalnia pracowała samodzielnie i pod niezmienioną nazwą. Powstawały nowe obiekty, głębiono nowe szyby, m.in. szyb wentylacyjny o sympatycznej nazwie Aniołki, modernizowano też te wybudowane przed laty. Dopiero w 2009 roku połączono dwa sąsiednie zakłady. W ten sposób powstała Kopalnia Węgla Kamiennego Knurów-Szczygłowice składająca się z Ruchu Knurów i Ruchu Szczygłowice. W 2014 roku z Kompanii Węglowej przejęła ją Jastrzębska Spółka Węglowa.

Połączona kopalnia jest zakładem dwuruchowym z niezależnymi ciągami produkcyjnymi. Zasoby operatywne Ruchu Knurów wynoszą dzisiaj 154,1 miliona złotych.

Przez wiele lat przy zakładzie funkcjonował przystanek kolejowy Knurów Kopalnia, na którym zatrzymywały się pociągi kursujące z Rybnika do Zabrza-Makoszów i Gliwic. Korzystali z niego nie tylko górnicy, ale też mieszkańcy Knurowa. Znajdował się bowiem bliżej osiedli niż stacja Knurów. Dzisiaj połączenia pasażerskie na tej linii są już jednak wspomnieniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera