MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Amfiteatr w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach zyska drugie życie i nareszcie będzie pełen życia. Pojawi się tężnia, ławki i nowe alejki

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak ma wyglądać tężnia solankowa w Ząbkowicach Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak ma wyglądać tężnia solankowa w Ząbkowicach Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG, DK Ząbkowice, PAS
W dzielnicy Dąbrowy Górniczej – Ząbkowicach pojawi się atrakcyjne miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców. Od dziesięcioleci teren parkowy przy al. Zwycięstwa służył organizacji imprez plenerowych, czemu sprzyjała obecność amfiteatru z muszlą koncertową. Samej muszli nie udało się uratować, została rozebrana. Teraz w centrum pojawi się tężnia solankowa, a do tego wiele innych nowości.

„Amfiteatr pełen życia”: trudne początki i opóźnienie całej inwestycji

Projekt modernizacji i przebudowy amfiteatru w dzielnicy Ząbkowice, pod nazwą „Amfiteatr pełen życia” został wybrany do realizacji przez mieszkańców w 2021 roku podczas głosowania w Budżecie Obywatelskim. Zawarte w nim założenia przełożone zostały na konkretne rozwiązania, które jak informuje Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej zostały skonsultowane z mieszkańcami dzielnicy. Wartość inwestycji oszacowana została wówczas na 890 tys. zł.

Całe przedsięwzięcie napotykało jednak od początku na problemy natury finansowej. Nie było chętnych na realizację tego projektu. Planowana do wydania kwota została więc podniesiona do 1 mln 100 tysięcy złotych. W tym czasie, jak tłumaczą miejscy urzędnicy, nałożyła się na wszystko pandemia, wzrost kosztów materiałów oraz odpływ pracowników na Ukrainę, mający związek z wojną.

- Poprzednie trzy przetargi nie wyłoniły wykonawcy, bowiem proponowane za wykonanie tego projektu kwoty przekraczały tę, która została zarezerwowana w Budżecie Obywatelskim. Ostatecznie kwota ta została podniesiona do 1,4 miliona złotych – tłumaczył wówczas Piotr Purzyński z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Za czwartym razem, w połowie maja 2024 roku, udało się w końcu wyłonić wykonawcę. Będzie nim firma Max-Bud1, która zaoferowała 1 mln 23 tys. zł. Wkrótce powinna zostać podpisana umowa na wykonanie tego zadania i od tego momentu w cztery miesiące ma być widoczny efekt zmian.

„Amfiteatr pełen życia”: tężnia, nowe siedziska w amfiteatrze i ławki

Projekt zakłada doposażenie terenu z wieloletnią tradycją kulturalno-rekreacyjną w Ząbkowicach o nowe elementy. Na terenie po dawnym amfiteatrze, stanie tężnia solankowa wykonana z drewna modrzewiowego, a przy niej pergola i ławki. Wiązki, po których w tężniach spływa woda z solanką, będą ze śliwy tarniny, czyli gatunku krzewu z rodziny różowatych. Na pergoli zamontowane zostaną litery przestrzenne tworzące napis ZĄBKOWICE.

Teren będzie oświetlony, przebiegną po nim alejki parkowe, przy których stanie 10 ławek i 6 koszy na śmieci. Nie zabraknie też czterech stojaków rowerowych, a istniejące ławki betonowe pokryte zostaną drewnianymi siedziskami.

Przy al. Zwycięstwa wyznaczone będą dwa miejsce postojowe dla niepełnosprawnych, co ułatwi im dotarcie do tężni.

Wykonane ma zostać również przyłącze energetyczne, umożliwiające organizację wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych. Projekt budowlany, który został zaprezentowany i uzgodniony z mieszkańcami Ząbkowic, kosztował 78 tys. 105 zł.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni