Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Areszt Śledczy w Katowicach został oficjalnie uhonorowany sztandarem. To nagroda za ciężką pracę

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wideo
od 16 lat
Areszt Śledczy w Katowicach został oficjalnie uhonorowany sztandarem. W ten sposób katowicka jednostka została wyróżniona za wzorowe wyniki i skuteczne realizowanie programów. Jednym z nich jest aktywizacja zawodowa więźniów, dzięki której aktualnie pracuje tu 98 proc. skazanych. Funkcjonariusze uczą osadzonych, że przez pracę można wieść normalne życie.

Uroczystości rozpoczęła się od mszy w intencji funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej w Kościele pw. św. Piotra i Pawła. Uczestnicy udali się następnie na pl. Chrobrego w Katowicach, by tam dokończyć oficjalne nadanie sztandaru Aresztowi Śledczemu w Katowicach.

- To jest ogromne wydarzenie dla naszej jednostki. Bardzo się cieszę i jestem dumna. To wyraz uznania i szacunku za naszą ciężką pracę. Moi funkcjonariusze na co dzień, zakładając mundur, nakładają na siebie ogromną odpowiedzialność. Stają na straży bezpieczeństwa i praworządności. Dzisiaj to nasze wielkie święto - mówiła mjr Katarzyna Gorzkowska, dyrektor katowickiego Aresztu Śledczego.

98 proc. osadzonych pracuje w Areszcie Śledczym w Katowicach w ramach programu „Praca dla więźniów”

Nadanie sztandaru Aresztowi Śledczemu w Katowicach jest przede wszystkim uhonorowaniem funkcjonariuszy za ich dobrą pracę. Jak stwierdził wiceminister sprawiedliwości, Michał Woś, katowicka jednostka ma jedne z najlepszych wyników w Polsce.

- Sztandar jest uhonorowaniem skutecznego działania jednostki. W Katowicach rzeczywiście wyniki są imponujące. Cała praca funkcjonariuszy, składa się na te sukcesy. Przed 2015 rokiem pracowało ledwo 1/3 więźniów, w tej chwili niemal każdy, który może, pracuje. Około 98 proc. tych, którzy mogą, wykonują różne prace - mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, dodając że na bieżąco są skutecznie realizowane reformy, które opierają się na współpracy z osadzonymi.

Przypomnijmy, że program „Praca dla Więźniów”, zainicjowany przez ministra sprawiedliwości w 2016 r. oraz realizowany przez Służbę Więzienną, polega na wspieraniu szeroko rozumianej readaptacji społecznej osób odbywających kary poprzez ich aktywizację zawodową. Zatrudnienie w warunkach izolacji więziennej jest jednym z podstawowych narzędzi oddziaływania penitencjarnego.

- Funkcjonariusze uczą osadzonych, że przez pracę można wieść normalne życie. Uczą podstawowej wartości, jaką nie każdemu było dane wynieść z domu - stwierdził Michał Woś. - Świetne wyniki, zarówno w programach rządowych, programie prowadzonym przez ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego "Praca dla więźniów" i szeregu innych zadań, które ustawodawca nałożył na służbę więzienną. Dzisiaj bardzo za to dziękuję, bo rzeczywiście jednostka katowicka wszystkie programy realizuje wzorowo - dodał.

Przed wdrożeniem programu na koniec 2015 roku, średnioroczne zatrudnienie wyniosło 24750 skazanych, powszechność zatrudnienia w populacji skazanych kwalifikujących się do pracy wyniosła 56,40 proc. Powszechność zatrudnienia w populacji skazanych kwalifikujących się do pracy w roku 2021 ukształtowała się na poziomie 79,75 proc., natomiast w 2022 roku wyniosła 91,06 proc.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera