Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aspirant Opatrzyk: Po dopalacze najczęściej sięgają młodzi i nieświadomi zagrożenia

Dariusz Opatrzyk
Asp. Dariusz Opatrzyk opowiada o dopalaczach
Asp. Dariusz Opatrzyk opowiada o dopalaczach Mat. policyjne
We wtorek, 17 listopada, w Mysłowickim Ośrodku Kultury odbyła się debata społeczna na temat dopalaczy. Podczas spotkania odpowiadano na pytania, czym są dopalacze, jak im zapobiegać oraz jakie są z nimi związane zagrożenia. W debacie uczestniczyli Grzegorz Brzoska-pierwszy zastępca prezydenta Mysłowic, pedagodzy mysłowickich szkół oraz przedstawiciele innych instytucji zajmujący się na co dzień problematyką środków psychoaktywnych. Łącznie około 110 osób. Dla Dziennika Zachodniego w sprawie dopalaczy wypowiedział się rzecznik mysłowickiej policji - asp. Dariusz Opatrzyk.

Czy dopalacze są narkotykami?
Narkotyki to środki psychoaktywne. Odurzające, pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Substancje te zmniejszają wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego. Zależnie od wielkości dawki powodują uspokojenie, euforię, odurzenie lub sen narkotyczny. Z kolei dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po substancje psychoaktywne sięgają młode osoby. Niekiedy nieświadome zagrożenia, jakie dopalacze niosą dla zdrowia i psychiki.

Jakie mogą być skutki zażywania dopalaczy?
Dopalacze, podobnie jak narkotyki, mają działanie psychoaktywne, czyli mają wywoływać w organizmie określone stany.Tak naprawdę nie ma jednoznacznej definicji i sami farmakolodzy mają trudności z jednoznacznym stwierdzeniem, czym są dopalacze. Wszystkie te dopalacze stanowią zagrożenie życia, a lista niepożądanych objawów, jakie mogą wywoływać, jest bardzo długa. Właściwie nie ma narządu, którego nie mogą uszkodzić. Stopień ich szkodliwości jest oczywiście zróżnicowany i zależy od wielu czynników - rodzaju dopalacza, ilości zawartych w nim toksycznych substancji, wieku, wagi i stanu zdrowia osoby zażywającej, okoliczności, jakie towarzyszą zażywaniu dopalacza. Często spożywa się je wraz z alkoholem, lekami czy innymi narkotykami, co znacznie zwiększa ryzyko poważnych interakcji i zatrucia organizmu.

W jaki sposób można wejść w posiadanie dopalaczy. Jaka jest za to kara?
Zainteresowane osoby często kupują te środki przez internet lub w sklepach jako artykuły pod inną nazwą np. odświeżacz do mieszkania. Nie jest to zabronione. Kara za wytwarzanie lub wprowadzanie w obrót tych środków podlega karze pieniężnej od 20 tyś. do 1 mln zł.

Rozmawiała Olga Krzyżyk


*Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
*Wypadek karetki w Katowicach: Wjechała w przystanek. Są ranni ZDJĘCIA
*Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!