Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Awantura o hałas przy lotnisku w Pyrzowicach

Tomasz Klyta
arc.
530 wezwań trafiło do Urzędu Marszałkowskiego. Wszystkie w sprawie strefy ograniczonego użytkowania przy lotnisku w Pyrzowicach

Obszar ograniczonego użytkowania, który od zeszłego roku obowiązuje wokół portu lotniczego w Pyrzowicach, wciąż spędza sen z powiek mieszkańców i samorządowców. Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzy skargę na uchwałę Sejmiku Województwa, który wprowadził strefę.

Sprawa trafiła do sądu za sprawą uchwały rady gminy w Ożarowicach. Wcześniej jednak do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło aż 530 wezwań do uchylenia uchwały, od mieszkańców gmin, które zostały objęte strefą. Urząd Marszałkowski nie udzielił odpowiedzi na żadną z nich.

- Po tym, jak sprawa trafiła do WSA, staliśmy się stroną w postępowaniu, dlatego odstąpiliśmy od odpowiedzi na wezwania - tłumaczy Witold Trólka z zespołu prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

Przypomnijmy: Ustanowienie obszaru ograniczonego użytkowania nakazuje prawo ochrony środowiska. Ma wpływ na rozwój portu i działki w sąsiedztwie. W przypadku lotniska chodzi głównie o hałas emitowany przez samoloty. Właściciele budynków mogą ubiegać się o odszkodowania od zarządcy portu, ale też ograniczona jest możliwość budowania domów na działkach.

Jednym z punktów skargi złożonej przez radę gminy w Ożarowicach jest podejście do konsultacji społecznych w sprawie uchwalenia strefy: konsultacje trwały za krótko, co stanowi naruszenie prawa.

- Rozumiemy, że uchwalenie strefy jest wymogiem prawnym, ale wielokrotnie prosiliśmy przedstawicieli portu lotniczego o spotkania z mieszkańcami. Wtedy moglibyśmy wspólnie wypracować najlepsze rozwiązania dotyczące strefy - oburza się Grzegorz Czapla, wójt gminy Ożarowice.

O jakie rozwiązania chodzi? Zdaniem wójta - strefa jest zbyt duża i należałoby ją podzielić na podstrefy. - W Krakowie podzielono ją na trzy strefy. I to ma sens. Przecież 500 m od lotniska hałas z samolotów nie będzie tak samo duży jak 6 km dalej - uważa. Dopóki uchwała sejmiku nie zostanie uchylona, obszar ograniczonego użytkowania funkcjonuje. Mieszkańcy mogą składać wnioski o odszkodowania od GTL.

- Do tej pory żaden wniosek nie wpłynął, choć jesteśmy przygotowani na ich rozpatrywanie i wypłacanie ewentualnych odszkodowań - przyznaje Cezary Orzech, rzecznik lotniska. Kiedy po raz pierwszy wprowadzano - uchyloną później - strefę, do GTL wpłynęło ok. 20 wniosków. Jeden z nich dotyczył... kupna jacuzzi. - Mężczyzna, który złożył wniosek stwierdził, że do hałasu się przyzwyczaił ale lubi kąpać się w nocy. Stąd pomysł z jacuzzi - mówi Orzech. Obszar ma powierzchnię 23 km kw. Obejmuje ok. 500 domów i gminy Siewierz, Mierzęcice, Ożarowice, Miasteczko Śląskie.


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty