Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Azjaci w studiu DZ. Pięknie mówią po polsku WIDEO

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Azjaci w studiu DZ. Pięknie mówią po polsku
Azjaci w studiu DZ. Pięknie mówią po polsku DZ
Chang Il You przyleciał do Katowic z Korei Południowej, by uczyć się języka polskiego na Uniwersytecie Śląskim. Shengmiao Yu z Chin do Polski przyciągnął Fryderyk Chopin, ale szybko zakochała się w naszym kraju i postanowiła zostać tu na dłużej. Zobaczcie na wideo rozmowę z naszymi bohaterami w studiu Dziennika Zachodniego.

Podczas ostatniej rekrutacji na studia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, o jedno miejsce na filologii angielskiej ze specjalnością chińską walczyło aż sześciu kandydatów. To jeden z najbardziej obleganych kierunków na całej uczelni, do tej pory ukończyło go ponad tysiąc absolwentów. Podobnie sprawa ma się w przypadku innych kierunków związanych z Dalekim Wschodem czy językami azjatyckimi. W odpowiedzi na rosnącą popularność tego typu zainteresowaniami w woj. śląskim, UŚ w połowie stycznia otworzył Centrum Języka i Kultury Chińskiej.

Zresztą dowodów na to, że w Śląskiem fascynacja Azją nie jest chwilowa, szukać daleko nie trzeba. W I LO w Świętochłowicach od dwóch lat działają klasy, gdzie w ramach zajęć uczniowie uczą się języka chińskiego. W Żorach organizowane są liczne spotkania dotyczące Korei Południowej, to tam rozwija się też mnóstwo koreańskich firm. W Będzinie teatr wystawia koreańską sztukę, w Rybniku prowadzone są zajęcia z języka japońskiego i kultury chińskiej, a w samym sercu Śląska, w Katowicach, funkcjonuje jedna z największych szkół języka japońskiego – ICHIGO. Można by wymieniać w nieskończoność.

Co ciekawe, ta fascynacja działa także w drugą stronę. - Przyleciałam do Polski 6 lat temu, bo słyszałam, że jest tu bardzo dobra muzyka, w końcu stąd wywodzi się Fryderyk Chopin – mówi Shengmiou Yu, Chinka, która ukończyła w Katowicach Akademię Muzyczną. - Studiowałam muzykę, grałam na flecie, a jak każdy wie, jest to instrument europejski. Pewnego razu chciałam znaleźć źródło pochodzenia tego instrumentu, dlatego wyjechałam za granicę i wylądowałam w Polsce – wspomina Shengmiou.

Chang Il You też przyleciał do Polski sześć lat temu. Już w Korei Południowej, skąd pochodzi, studiował filologię polską, bo umożliwia to jeden z tamtejszych uniwersytetów. Później na dwa lata poszedł do wojska, aż w końcu trafił do naszego kraju, do Katowic. - Pokochałem Polskę i nie wróciłem do Korei – mówi. Chang Il jest obecnie doktorantem UŚ i wykładowcą, uczy języka koreańskiego. Skończył również filologię polską i, podobnie jak Shengmiou, mówi biegle w naszym języku.

(...)

Całość przeczytacie na platformie Dziennik Zachodni Plus:
Przyjechali z Azji na Śląsk kilka lat temu i czują się tu jak w domu. Azjaci mówią pięknie po polsku edycja

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty