MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Baraż o Fortuna 1. Ligę: KKS Kalisz - Polonia Bytom WYNIK, WIDEO Bytomski beniaminek nie zagra w finale baraży. Zdecydował jeden gol

W kwietniu Polonia Bytom zremisowała z KKS-em Kalisz 1:1. W środę 29 maja te zespoły spotkały się w barażu o awans do I ligi. Karina Trojok
W środę 29 maja 2024 roku rozegrany został mecz półfinałowy baraży o Fortuna 1. Ligę, w którym KKS Kalisz wygrał z Polonią Bytom 1:0 (0:0). Poniżej zobacz WIDEO z golem dającym awans. W drugim półfinale Stal Stalowa Wola wygrała z Chojniczanką Chojnice 2:1 (0:0).

Baraż: KKS Kalisz - Polonia Bytom. W lidze było na remis

Polonia Bytom jest beniaminkiem II ligi i w zajęła 6. miejsce w tabeli. Drużyna trenera Łukasza Adamczyka w półfinale baraży o awans do Fortuna 1. Ligi zagrała na wyjeździe z KKS-em Kalisz, który był trzeci. Bezpośrednio awans uzyskały już Pogoń Siedlce i Kotwica Kołobrzeg.

W 12. kolejce, 8 października 2023 roku, KKS Kalisz zremisował u siebie z Polonią 0:0. W Bytomiu 19 kwietnia w 29. kolejce też był remis - 1:1.

KKS - Polonia: Goście bez trenera Łukasza Tomczyka

Na ławce gości nie mógł zasiąść trener Łukasz Tomczyk (pauza za 4 żółte kartki) i zespół prowadził jego asystent Dawid Mróz. Polonia na początku ruszyła na bramkę gospodarzy i momentami nawet zamykała ich na połowie. Kotłowało się na polu karnym kaliszan, jednak to KKS powinien w 9. minucie zdobyć gola. Bytomianie wznawiając grę od bramkarza z linii pola bramkowego podali piłkę rywalom. Nestor Gordillo odegrał do Huberta Sobola, który strzelił z sześciu metrów w poprzeczkę. Piłka odbiła się potem przed linią bramkową, więc o golu nie było mowy.

- Sędzia mi szepnął potem, że przy tej „piątce” mogłem za szybko wbiec w pole karne, więc chyba ten gol i tak byłby anulowany - mówił w przerwie Sobol przed kamerą TVP Sport.

Bytomianie w 32. minucie byli bliscy zadania ciosu. Kamil Wojtyra podbił sobie piłkę gubiąc w ten sposób trzech obrońców, następnie strzelił z woleja obok bramkarza, ale również obok dalszego słupka. Sześć minut później Karol Szymkowiak wybił na rzut rożny piłkę zmierzającą pod poprzeczkę po strzale z pola karnego Michała Bednarskiego. Mimo okazji do przerwy było 0:0.

KKS - Polonia: Gol na wagę awansu

Początek drugiej połowy przypominał pierwsze minuty meczu. Znów KKS Kalisz przyjmował ataki Polonii. W 56. minucie po rzucie rożnym Lucjan Zieliński strzelił tuż po słupku. Po kolejnym rogu Daniel Ściślak uderzył zza pola karnego i Maciej Krakowiak z trudem sparował piłkę.

Gospodarze wyszli obronną ręką z kilku groźnych sytuacji i zaczęli ponownie atakować. W 69. minucie odpowiedziała Polonia, gdy główkował Jakub Pochcioł, a Krakowiak sparował piłkę na poprzeczkę!

W 76. minucie KKS Kalisz objął prowadzenie. Bartosz Kieliba dośrodkował w pole karne, a Hubert Sobol najwyżej wyskoczył do piłki i uderzeniem głową z ośmiu metrów pokonał Karola Szymkowiaka.

Bytomianie rzucili się do odrabiania straty, a KKS szukał okazji z kontr. W 82. minucie jedną z nich finalizował strzałem z dystansu Sobol i bramkarz Polonii sobie poradził. Trzy minuty później wprowadzony na boisko Filip Żagiel zatrudnił Krakowiaka, który odbił piłkę, ale nikt nie zdążył z dobitką.

Ambitny beniaminek do końca walczył o zmianę wyniku. Kaliszanie mądrze się bronili i awansowali do finału baraży.

Kamil Wojtyra (napastnik Polonii Bytom):

Jestem zły, rozgoryczony, bardzo wkurzony, że nie udało się tego meczu wygrać, nie udało się w jakiś sposób przepchnąć, bo myślę, że baraż polega na tym, żeby niekoniecznie dobrze grać w piłkę, ale żeby po prostu go wygrać. Mieliśmy swoje sytuacje, miał swoje sytuacje Kalisz. Niestety na nasze nieszczęście oni strzelili jedną bramkę, nam nic nie chciało wpaść, mimo okazji. Jestem zły, bo nie tak to sobie wyobrażaliśmy.

KKS Kalisz, to drużyna, która bazowała na świetnej defensywie, z przodu zawsze im coś wpadło, tak samo było dzisiaj - udało się strzelić jedną bramkę, wybronili to do końca, szczęście też trochę im pomogło. Trudno, taka jest piłka musimy wyciągać z tego wnioski, lekcję i mam nadzieję, że w przyszłości to my wygramy taki mecz 1:0.

Nie ma co patrzeć na to, że jesteśmy beniaminkiem. Beniaminkowie robią awans rok po roku, to nie jest nic dziwnego. My też chcieliśmy zrobić ten awans, bardzo chcieliśmy wygrać te baraże. W tym roku się nie udało, ale myślę, że w następnym - jeśli utrzymamy kadrę - jesteśmy w stanie powalczyć o bezpośredni awans - mówił Kamil Wojtyra w rozmowie z TVP Sport.

Półfinały baraży o awans do Fortuna 1. Ligi:

*KKS Kalisz - Polonia Bytom 1:0 (0:0)

Bramka: 1:0 Hubert Sobol (76)

KKS Kalisz: Maciej Krakowiak - Maciej Białczyk (87. Kamil Koczy), Wiktor Smoliński, Bartosz Kieliba, Mateusz Gawlik, Jakub Staszak - Michał Bednarski (46. Filip Szewczyk), Adrian Cierpka, Mateusz Wysokiński, Nestor Gordillo (77. Bartłomiej Putno) - Hubert Sobol (87. Oskar Kalenik).

Polonia: Karol Szymkowiak - Michał Bedronka (84. Filip Żagiel), Jakub Pochcioł, Adrian Piekarski, Dominik Konieczny, Patryk Romanowski - Konrad Andrzejczak, Tomasz Gajda, Daniel Ściślak (87. Dawid Wolny), Lucjan Zieliński - Kamil Wojtyra.

Żółte kartki: Szewczyk - Zieliński, Gajda, Wojtyra, Romanowski

Sędziował: Daniel Stefański (Bydgoszcz)

*Stal Stalowa Wola - Chojniczanka Chojnice 2:1 (0:0)

Bramki: 1:0 Damian Urban (60), 2:0 Bartosz Pioterczak (90+2), 2:1 Tomasz Boczek (90+5)

Sędziował: Łukasz Kuźma (Białystok)
Widzów: 3.764

Finał baraży: KKS Kalisz - Stal Stalowa Wola 1.06.2024 r., godz. 16.30.