MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Baseny solankowe w Uzdrowisku Ustroń na miarę XXI wieku otwarte ZOBACZ ZDJĘCIA

JAK
Baseny solankowe w Uzdrowisku Ustroń zostały otwarte
Baseny solankowe w Uzdrowisku Ustroń zostały otwarte Jacek Drost
Kompleks zmodernizowanych nowoczesnych basenów solankowych został uroczyście otwarty w Uzdrowisku Ustroń. Inwestycja pochłonęła 10 mln zł. To największy tego typu obiekt w Europie. - W ubiegłym roku otwieraliśmy kuchnię na miarę XXI wieku, dzisiaj otwieramy basen na miarę XXI wieku. I to nie koniec naszych inwestycji, naszego rozwoju - mówi Bartosz Sadowski, prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń.

- Po raz pierwszy baseny zostały oddane do użytku 22 lata temu, a dzisiaj otwieramy je po kompleksowej modernizacji - podkreśla Ewa Rybicka, kierownik Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia, odpowiadająca za bazę zabiegową w Przedsiębiorstwie Uzdrowiskowym Ustroń.

Inwestycja polegała na kompleksowej modernizacji hali basenowej (znajdują się tu cztery baseny – dwa duże i dwa mniejsze), strefy szatni oraz technologii basenowej wraz z atrakcjami. Modernizacja dotyczyła również podbasenia, czyli tej części, która na co dzień nie jest widoczna dla gości. Tam zainstalowano najnowocześniejszą technologię basenową. Dodatkowo prowadzono również termomodernizację (wymiana okien w całym budynku oraz modernizacja stropu) Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia. Podczas modernizacji m.in. położono 520 metrów mozaiki basenowej, zainstalowano 23 km kabli elektrycznych, zużyto trzy tony farby i 12 ton kleju do płytek.

- W jednym z basenów zainstalowaliśmy wszystkie urządzenia służące do rehabilitacji pacjentów neurologicznych, z zaburzeniami chodu, pacjentów po udarach, którzy mają możliwość ćwiczenia razem z fizjoterapeutą. Uzyskaliśmy też nisze basenowe, które są większe w porównaniu z poprzednimi, bo zrezygnowaliśmy z pochylni, a zainstalowaliśmy schody, więc teraz więcej osób może z nich korzystać równocześnie. Mamy jedną niszę służącą rekreacji, odpoczynku po ćwiczeniach - wyjaśnia Adam Rybicki, dyrektor medyczny i wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń.

- Poprzez modernizację basenów tworzymy taki kompleks leczniczo-wellnessowy, który połączył funkcje kinezyterapii w wodzie ze strefą saun, a za miesiąc powstanie nowoczesna sala fitness. Powstał piękny kompleks, który stał się nie tylko atrakcją dla Ustronia, ale także całego regionu i Polski – zwraca uwagę Ewa Rybicka.

- Ta inwestycja pozwala nam na prowadzenie kompleksowego leczenia. Mamy strefę, gdzie możemy prowadzić zajęcia w postaci ćwiczeń kinezyterapii, mamy miejsce do powadzenia fizykoterapii, posiadamy strefy wypoczynku z krioterapią. Posiadamy pełny wachlarz usług - dodaje Adam Rybicki.

Baseny solankowe to podstawa zabiegów z kinezyterapii. Osoby, które znały już ustrońskie baseny solankowe, teraz skorzystają z dodatkowych atrakcji – kąpieli wirowych i perełkowych oraz hydromasaży. W obrębie basenu znajduje się również minitężnia solankowa zasilana solanką o stężeniu 5-9% (tutaj odbywają się inhalacje). 

Tuż obok basenów, na powierzchni ponad 200 m kw. powstaje nowoczesna strefa fitness ze strefą cardio, strefą treningu funkcjonalnego oraz strefą wolnych ciężarów. W połączeniu z bazą zabiegową Medical & Spa Prestige Club powstanie kompleks, dzięki któremu Uzdrowisko Ustroń będzie w stanie zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających gości i pacjentów.

- W planach mamy także budowę basenu słodkowodnego - zdradza Adam Rybicki.

Przypomnijmy, że baseny w Uzdrowiskowym Instytucie Zdrowia wypełnione są solanką o stężeniu 4%. Solanka, która wydobywana jest w Ustroniu z dwóch odwiertów U3 i U3A, jest 11-procentową wodą chlorkowo-sodowo-wapniową, żelazistą, jodkową, fluorkową, co oznacza, że zawiera ona wysokie stężenie chlorku sodu (średnio 95,3 g/dm3) oraz wapnia (średnio 10,5 g/dm3), żelaza (średnio  26,1 mg/dm3), jodu (średnio 15,5 mg/dm3 ) i fluoru (średnio 2,8 mg/dm3). Dzięki temu stężeniu ustrońska solanka zaliczana jest do wód o działaniu terapeutycznym. 

ZOBACZCIE FILM: lecznicze właściwości wody

od 7 lat
Wideo

Plan na budowę Tarczy Wschód – minister podał szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera