Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy już w październiku 2020

js
Abp Wiktor Skworc, kard. Angelo Becciu, ks. Damian Bednarski
Abp Wiktor Skworc, kard. Angelo Becciu, ks. Damian Bednarski ks. Krzysztof Biela
W październiku br. odbędzie się w Katowicach uroczystość beatyfikacji ks. Jana Franciszka Machy, męczennika zamordowanego przez hitlerowców, poinformowała archidiecezja katowicka.

Dzisiaj ks. abp metropolita katowicki Wiktor Skworc spotkał się w Watykanie z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnym kard. Angelo Becciu.

- Uzgodniliśmy z kardynałem termin i miejsce beatyfikacji. Tym miejscem będzie biskupie miasto Katowice. Termin zostanie wkrótce podany przez Stolicę Apostolską. Będzie to z pewnością październik tego roku - powiedział bezpośrednio po spotkaniu w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych metropolita katowicki.

Jan Franciszek Macha Urodził się w 1914 roku w Królewskiej Hucie, obecnie Chorzów. W 1924 ukończył gimnazjum klasyczne w Królewskiej Hucie. Podczas nauki działał w harcerstwie, także w klubie sportowym przy fabryce związków azotowych; reprezentant Górnego Śląska w piłce ręcznej 11-osobowej. Działał również w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, m.in. występując w amatorskich przedstawieniach teatralnych.

W 1933 podjął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po roku, w wieku 20 lat został alumnem Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Po święceniach kapłańskich pracował w macierzystej parafii, od lipca 1939 pełnił obowiązki wikarego w parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym, następnie w kościele pw. św. Józefa w Rudzie Śląskiej.

W październiku 1939 był współzałożycielem tajnej, antyhitlerowskiej organizacji Polska Organizacja Zbrojna, działającej wśród młodzieży, studentów i harcerzy z Rudy Śląskiej. Jej działacze pomagali represjonowanym, drukowali i kolportowali niezależne wydawnictwa, prowadzili działania wywiadowcze.

We wrześniu 1941 r. został aresztowany przez gestapo. Był torturowany w Policyjnym Więzieniu Zastępczym w Mysłowicach. 17 lipca 1942 roku skazano go na karę śmierci przez zgilotynowanie, m.in. wraz z klerykiem Joachimem Guertlerem. Został zamordowany w katowickim więzieniu 3 grudnia 1942 r.

Czytaj także: Anioł zgubił Gürtlerów? Fatum nad śląską rodziną
Zobacz również: Zginęli na gilotynie, bo wspierali ubogich

- W przypadku ks. Machy chodziło o udowodnienie, że był prześladowany za wiarę. Musiałem pokazać, że aresztowanie, maltretowanie i skazanie na śmierć dokonało się w jego przypadku z pobudek religijnych, a cała jego działalność wynikała z realizowanej heroicznie chrześcijańskiej cnoty caritas. On wyłącznie angażował się w działalność charytatywną. Ks. Macha został aresztowany i zginął za to, co jest istotą chrześcijaństwa i kapłaństwa – miłość Boga i bliźniego. Im bardziej wnikałem w jego życie, odkrywałem motywy, jakie nim kierowały, tym mocniejszego nabierałem przekonania, że jego śmierć miała charakter męczeństwa za wiarę. Dziś nie mam żadnych wątpliwości w tej materii - mówił ks. dr Damian Bednarski, postulator procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Jana Machy, wyjaśniając szczegóły zakończenia ważnego etapu przygotowań do wyniesienia ks. Jana Franciszka Machy na ołtarze.

Nie przegap

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo