Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie zmiana nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie? Petycja trafi do MSWiA

Jacek Drost
Dzisiaj przedstawiciele kilkunastu stowarzyszeń złożyli w Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach petycję w sprawie zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie oraz zmiany jego heraldyki.
Dzisiaj przedstawiciele kilkunastu stowarzyszeń złożyli w Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach petycję w sprawie zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie oraz zmiany jego heraldyki. Marzena Bugała-Azarko
Województwo śląskie ma zmienić nazwę na śląsko-małopolskie. Dzisiaj przedstawiciele kilkunastu stowarzyszeń złożyli w Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach petycję w sprawie zmiany nazwy województwa śląskiego na śląsko-małopolskie oraz zmiany jego heraldyki.

Województwo śląskie do zmiany

- Ta akcja nie jest skierowana przeciwko komuś; nie jest wymierzona, żeby odebrać komuś tożsamość, ale ma na celu równouprawnienie i dowartościowanie tych mieszkańców małopolskiej części województwa śląskiego, którzy nie identyfikują się ze Śląskiem - wyjaśniał już wcześniej DZ dr Grzegorz Wnętrzak, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Beskidzki Dom.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Inicjatorzy akcji postulują zmianę nazwy województwa śląskiego na województwo śląsko-małopolskie, gdyż część terenów obecnego województwa śląskiego leży na terenach historycznie przynależnych do Małopolski.

Ziemie Małopolski w woj. śląskim to m.in.:

  1. ziema częstochowskiej,
  2. część powiatu bielskiego,
  3. Żywiecczyzna
  4. Zagłębie

Chcą także zmiany heraldyki województwa śląskiego, żeby zawierała ona elementy małopolskie. Nie mają gotowego projektu, ale sugerują, że herb województwa mógłby się składać po części z orła górnośląskiego i po części z orła małopolskiego.

Inicjatywę zmiany nazwy województwa śląskiego poparły m. in.

  1. Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej,
  2. Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich,
  3. Stowarzyszenie Niezależni. BB,
  4. Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego,
  5. Lokalni z Częstochowy

W sumie kilkanaście organizacji i stowarzyszeń. Podczas dzisiejszego składania petycji obecni byli przedstawiciele każdego z subregionów utożsamiających się z Małopolską. Nie spotkał się z nimi żaden przedstawiciel zarządu województwa i sejmiku. Petycje złożyli na Dzienniku Podawczym.

- Jesteśmy pozytywnie nastawieni. Mamy pierwsze sygnały polityczne, że niektóre ugrupowania polityczne mogłyby wesprzeć naszą inicjatywę - komentował na gorąco po złożeniu petycji dr Wnętrzak.

Dodał, że pojawiają się także negatywne odgłosy, bo niektórzy sugerują, iż inicjatorzy akcji chcą zmienić granice województwa, a nie o to im chodzi.

Te miasta województwa śląskiego to już Małopolska. Mieszkań...

- Oczekujemy zmiany nazwy województwa, żeby dowartościować tożsamość małopolską. Wymaga to kompromisu i woli politycznej - podkreślił Andrzej Nycz, prezes Stowarzyszenia Beskidzki Dom. Dodał, że złożenie petycji traktują jako rozpoczęcie procedury administracyjnej i obecnie czekają na odpowiedź władz na ich postulaty.

Iwona Matuszewska z Biura Prasowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach przyznała, że do urzędu wpłynęła petycja dotycząca zmiany nazwy województwa na ślasko-małopolskie. Wyjaśniła jednak, że zmiana nazwy nie leży w kompetencjach wojewody, a stosowną uchwałę w tej sprawie musiałby podjąć parlament. - W związku z tym petycja zostanie przekazana do ministra spraw wewnętrznych i administracji - poinformowała Iwona Matuszewska.

Jerzy Gorzelik komentuje pomysł zmiany nazwy województwa śląskiego

- Zmiana nazwy województwa to są półśrodki - stwierdził dr Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska, komentując postulat zmiany nazwy województwa na śląsko-małopolskie. Dodał, że rząd Jerzego Buzka przeprowadzając reformę administracyjną rozmył śląskość dzieląc ją między dwa województwa (śląskie i opolskie), a obecna inicjatywa zmiany nazwy województwa na śląsko-małopolskie jeszcze bardziej by ją rozmyła. Zwrócił także uwagę, że największym błędem było tworzenie województwa bez pytania o zdanie mieszkańców.

- Trzeba być konsekwentnym: co małopolskie to do Małopolski, a co śląskie to do Śląska - powiedział lider RAŚ, Jerzy Gorzelik.

Dodał, że kończy się unijna perspektywa finansowa i może to jest właściwy moment do dyskusji nad zmianami granic administracyjnych. Tak też traktuje złożenie petycji.

- Trzeba rozmawiać. Petycja to zachęta do wywołania dyskusji. Nie powinniśmy być zakładnikami kresek, które ktoś kiedyś narysował nad naszymi głowami - powiedział dr Jerzy Gorzelik.

Śląski okrągły stół?

- Zmiana nazwy województwa to trudna sprawa. Wywoła tyle samo głosów za co i przeciw. Nie ma nazwy, która zadowalałaby wszystkich - uważa historyk prof. Zygmunt Woźniczka. Przypomina, że województwo śląskie przed wojną obejmowało tylko część Górnego Śląska przyznaną Polsce w 1922 roku i nie obejmowało Zagłębia Dąbrowskiego i Częstochowy. Po 1945 roku, do 1950 r., używano nazwy województwo śląsko-dąbrowskie, a później katowickie.

- Obecnie mamy ponownie województwo śląskie, ale wielu ludzi nie identyfikuje się ze Śląskiem. Zawiedzeni czują się między innymi Zagłębiacy i mieszkańcy Częstochowy. Niestety, struktury administracyjne nie zawsze pokrywają się z historycznymi regionami - stwierdził prof. Woźniczka.

Dodał, że petycja powinna wywołać dyskusję z udziałem władz, naukowców, przedstawicieli poszczególnych regionów. Tym bardziej, że obecne województwo śląskie obejmuje nie tylko cześć Górnego Śląska, ale także inne regiony.

- Nie można tej petycji i tych ludzi lekceważyć. Powinniśmy zrobić okrągły stół i przy nim rozmawiać o problemach naszego regionu - postuluje prof. Woźniczka.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadają się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

Jak wykorzystać fundusze europejskie? DEBATA DZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo