Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzin. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek coraz bliżej. Czas na zgłoszenia. Na inaugurację wystąpi Golec uOrkiestra

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Finał Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 2022 rokuZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Finał Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie w 2022 rokuZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Astaszow/mat.organizatorów
Przed nami 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika pod honorowym patronatem marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Do Będzina znów przyjadą najlepsi kolędnicy z Polski i Europy, by prezentować swój talent, dzielić się radością i wiarą. To także czas na zgłoszenia.

Obecnie na stronie: mfkip.pl trwa przyjmowanie zgłoszeń do eliminacji, które odbędą się w ponad trzydziestu polskich miastach oraz na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Oczywiście najwięcej rejonów eliminacji jest na terenie województwa śląskiego - można zgłosić się, wybierając eliminacje w Będzinie, Bielsku Białej, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Katowicach, Łazach, Mikołowie, Raciborzu, Rybniku i Tarnowskich Górach.

W Festiwalu udział mogą brać soliści, chóry i zespoły. Jedna z prezentowanych kolęd (dwóch w przypadku solistów i trzech w przypadku grup) musi być tradycyjną polską kolędą lub pastorałką. Udział jest dla uczestników całkowicie bezpłatny.

Po tym, kiedy ze względu na pandemię dwa lata temu Festiwal był w stu procentach zdalny, a w zeszłym roku eliminacje odbywały się hybrydowo, w tym roku organizatorzy mają nadzieję, że wszyscy polscy uczestnicy wystąpią w rejonach eliminacyjnych na żywo. Wyjątek - z oczywistych względów - zrobiono dla polonijnych solistów i grup z Ukrainy i Białorusi.

Finał Festiwalu odbędzie się w Będzin Arenie. 10 stycznia organizatorzy zapraszają na koncert inauguracyjny w wykonaniu grupy Golec UOrkiestra. W dniach 12-14 stycznia zaplanowane zostały przez organizatorów przesłuchania finałowe, a 15 stycznia o godz. 16.00 odbędzie się Koncert Galowy. Wstęp na całość Festiwalu jest wolny, a jak zawsze będzie można liczyć także na transmisję internetową (za wyjątkiem koncertu inauguracyjnego).

- W jednej z kolęd, spopularyzowanej przez zespół Skaldowie, śpiewamy: "Do szopy, do szopy wszyscy, kto ogrzać pragnie ręce. Z darami, z darami, z darami, by odtajało serce". Kolędy mają niezwykłą moc, wielki ładunek energii, któremu nie straszny nawet kryzys energetyczny. W niełatwym czasie roztapiają lody i dają nadzieję, dlatego tak bardzo są nam dziś potrzebne - mówi dyrektor Festiwalu, ks. Piotr Pilśniak.

Szczegółowe informacje, regulamin oraz możliwość zgłoszeń dostępne są na stronie: www.mfkip.pl.

Podczas ostatniej edycji Festiwalu na scenie w Będzin Arenie mieliśmy okazję zobaczyć i posłuchać ponad 150 wykonawców, spośród których jury wybrało najlepsze wykonania. Zdobywcą nagrody Grand Prix został solista Filip Płażalski ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Drawsku Pomorskim. Powędrowała do niego nagroda w wysokości 10 tys. zł, ufundowana przez prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Warto podkreślić, że pula nagród festiwalu wyniosła wówczas rekordowe 100 tysięcy złotych.

Historia festiwalu zaczęła się w najstarszym kościele w Będzinie – historycznej świątyni Świętej Trójcy na wzgórzu zamkowym, miejscu z historią liczącą ponad 700 lat. Pomysł zrodził się z zapału młodzieży i wikarego parafii – ks. Piotra Pilśniaka, a dziś dyrektora festiwalu.

Już do pierwszej edycji zgłosiło się 116 uczestników, co było ogromnym wyzwaniem logistycznym. W kolejnych edycjach liczba uczestników przekraczała 200, a już w IV edycji chętnych do startu było 628 wykonawców. Od IX edycji ilość solistów i grup nie spadła poniżej tysiąca, a w ostatnich latach waha się między 1500 a nawet 1800. Łącznie we wszystkich edycjach udział wzięło 30 tysięcy uczestników.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera