Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Betlejemskie światło pokoju dotarło do Częstochowy. Trafiło już na Jasną Górę i do magistratu

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Betlejemskie Światło Pokoju już po raz 32. dotarło w harcerskiej sztafecie do Polski. Jednym z pierwszych miejsc, gdzie zapłonął betlejemski płomień była właśnie Jasna Góra
Betlejemskie Światło Pokoju już po raz 32. dotarło w harcerskiej sztafecie do Polski. Jednym z pierwszych miejsc, gdzie zapłonął betlejemski płomień była właśnie Jasna Góra Biuro Prasowe Jasnej Góry
Tradycyjnie przed Bożym Narodzeniem, do Częstochowy dotarło Betlejemskie Światło, które symbolizuje pokój, porozumienie i pojednanie między narodami. Harcerze z częstochowskiego Hufca ZHP przekazali je na Jasną Górę. Trafiło również do magistratu. W tym roku akcji towarzyszy przesłanie „Światło dla Ciebie”.

Betlejemskie Światło Pokoju w Częstochowie

Betlejemskie Światło Pokoju już po raz 32. dotarło w harcerskiej sztafecie do Polski. Jednym z pierwszych miejsc, gdzie zapłonął betlejemski płomień, była właśnie Jasna Góra. Przekazano je w niedzielę, 11 grudnia, w Kaplicy Matki Bożej podczas mszy św. o 18.30, której przewodniczył abp Wacław Depo oraz w tym samym czasie Ukrainie - na przejściu granicznym w Medyce-Szeginie o godz. 19.00.

Zgodnie z tradycją, od ognia z groty narodzin Chrystusa zapalone zostały wieczne lampki w Kaplicy Matki Bożej.

- Betlejemskie Światło Pokoju przypomina o jedności ludzkości. By do nas trafić, musiało przejść bardzo długą drogę, przejść przez wiele rąk. Szczególnie łączymy się dziś ze wszystkimi skautami z Ukrainy. Wiem, że oni nadal aktywnie działają, i na terenie swojego ogarniętego wojną kraju i w państwach, w których się aktualnie znaleźli - podkreślił Piotr Turowski, instruktor z Chorągwi Stołecznej ZHP Warszawa-Ursynów-Włochy.

W poniedziałek, 12 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane do częstochowskiego magistratu.

Światłko wędruje po całej Polsce

Akcję przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju zapoczątkowały w 1986 roku austriackie media jako działanie na rzecz chorych i samotnych. Dzięki współpracy ze skautami, obejmuje ona niemalże całą Europę. Wszystko zaczyna się na początku grudnia w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. To tutaj od płonących lamp oliwnych zabierane jest światło. Samolotem zostaje przetransportowane do Wiednia, gdzie ma miejsce uroczyste przekazanie europejskim organizacjom skautowym.

Po odebraniu ognia przez harcerzy, jeszcze w tym samym dniu trafia ono do Zakopanego, Krakowa i na Jasną Górę. Zwyczajem stało się, że ma to miejsce w III niedzielę adwentu. Od tego momentu światło rozpoczyna swoją wędrówkę po całej Polsce, która trwa aż do Wigilii. W tym okresie betlejemski ogień zapłonie w wielu urzędach, szpitalach, sierocińcach, instytucjach, kościołach, ale przede wszystkim w prywatnych domach na wigilijnych stołach.

Harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego już od 32 lat angażują się w sztafetę Betlejemskiego Światła Pokoju. Od 27 lat, czyli od początku Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, ogólnopolskiej akcji współtworzonej przez Caritas Polska, Światło przekazywane jest właśnie na charytatywnych świecach.

Na stronie Betlejemskiego Światła Pokoju powstaje wielka internetowa mapa światła (swiatlo.zhp.pl/mapa-swiatla), na której zobaczyć można, gdzie odbywa się przekazanie światła oraz gdzie można przyjść, aby zapalić swoją świecę.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera