Bezradny wobec koronawirusa rząd obraża lekarzy. Żądają przeprosin od wicepremiera Jacka Sasina, który zarzucił im uchylanie się od pracy

Agata Pustułka
Agata Pustułka
W wywiadzie radiowym udzielonym we wtorek, 13 października, w godzinach porannych, w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin w swojej wypowiedzi zarzucił części środowiska lekarskiego niechęć do wykonywania obowiązków lekarza. - Podważanie zaufania społecznego do osób wykonujących zawód lekarza w okresie pandemii jest krzywdzące i skrajnie nieodpowiedzialne. Pana wypowiedź – szeroko rozpowszechniona w mediach – została bardzo negatywnie przyjęta w środowisku lekarskim. Żądamy przeprosin - pisze Adam Matyja, szef Naczelnej Rady Lekarskiej.

Szef Naczelnej Rady Lekarskiej dr Adam Matyja jest oburzony wypowiedzią wicepremiera Jacka Sasina i żąda przeprosin.

We wtorek, 13 października, w wywiadzie radiowym udzielonym w godzinach porannych w Programie 1 Polskiego Radia w swojej wypowiedzi wicepremier Sasin zarzucił części środowiska lekarskiego niechęć do wykonywania obowiązków lekarza.

W wywiadzie dla radiowej Jedynki Sasin mówił m.in. o problemach w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Jednym z nich, zdaniem ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, jest to, że część środowiska lekarskiego nie chce wykonywać swoich obowiązków.

- Tym problemem chociażby jest w tej chwili zaangażowanie personelu medycznego, lekarzy. Niestety, występuje taki problem jak brak woli części środowiska lekarskiego - chcę to wyraźnie powiedzieć: części, bo oczywiście bardzo wielu lekarzy i bardzo wiele pielęgniarek, personelu medycznego z wielkim poświęceniem wykonuje swoje obowiązki - ale część tych obowiązków wykonywać nie chce, czy to ze strachu przed epidemią - stwierdził w rozmowie z radiową Jedynką Jacek Sasin, dodając, że strach jest naturalny, ludzki, ale "w środowisku lekarskim nie powinien występować".

- Podważanie zaufania społecznego do osób wykonujących zawód lekarza w okresie pandemii jest krzywdzące i skrajnie nieodpowiedzialne. Pana wypowiedź – szeroko rozpowszechniona w mediach – została bardzo negatywnie przyjęta w środowisku lekarskim - pisze Matyja i dodaje:- Pomimo, że jestem w stałym kontakcie z ministrem zdrowia, nie otrzymywałem sygnałów o tym, że lekarze nie chcą w okresie epidemii wykonywać swoich obowiązków. Wprost przeciwnie, kierownictwo Ministerstwa Zdrowia wielokrotnie podkreślało zaangażowanie personelu medycznego w walce z epidemią. Nie wiem skąd zatem Pan Premier – stojąc na czele resortu aktywów państwowych – czerpał swą wiedzę w tym zakresie. Przede wszystkim jednak wzywam Pana do natychmiastowego przeproszenia środowiska lekarskiego, które Pana wypowiedź odebrało jako bardzo krzywdzącą.

Jak stwierdził Matyja, samorząd lekarski wielokrotnie apelował o wprowadzenie zmian w ochronie zdrowia.

- W dobie obecnie panującej pandemii koronawirusa wszystkie słabości systemu zostały obnażone: braki kadrowe, zła organizacja i nieefektywność, zbyt niskie finansowanie. W czasie pandemii lekarze stanęli w obliczu np. braku środków ochrony osobistej, testów, odpowiedniego sprzętu, chaosu decyzyjnego i organizacyjnego, a mimo to robili i robią wszystko, by walczyć o zdrowie i życie pacjentów - ocenił prezes.

Samorząd lekarski od wielu tygodni bezskutecznie upomina się o wprowadzenie na czas epidemii rozwiązań prawnych, które modyfikowałyby zasady odpowiedzialności cywilnej i karnej w związku z działaniami podejmowanymi przez lekarzy w ramach ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

- Oczekiwałbym zatem, że członkowie rządu zamiast przerzucaniem odpowiedzialności na lekarzy czy inny personel medyczny zajmą się, w zakresie swoich kompetencji, zapewnieniem lekarzom i innym pracownikom medycznym takich warunków działania w czasie pandemii, które pozwolą nam leczyć pacjentów - stwierdził Matyja i zakończył swój list słowami:

- Pana wypowiedź jest policzkiem wymierzonym całemu środowisku i podważa zaufanie do zawodu lekarza i lekarza dentysty. Panie Premierze, Polskie Lekarki i Lekarze oczekują od Pana przeprosin.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Trzecia fala - ważne zmiany

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

pisDOLONY CHAM I BUC Z ŚWIŃSKIM RYJEM

Dodaj ogłoszenie