MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w czasie pandemii w Sosnowcu. Liczby mogą zaskakiwać, ale na szczęście nie ma grupowych zwolnień

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Sprawdziliśmy sytuacje bezrobocia w Sosnowcu. Czy pandemia na nią wpłynęła?
Sprawdziliśmy sytuacje bezrobocia w Sosnowcu. Czy pandemia na nią wpłynęła? Arkadiusz Gola
Pandemia koronawirusa odcisnęła się silnie na wielu przedsiębiorcach. W związku z tym wielu ludzi mogło stracić pracę. Sprawdziliśmy więc jak wygląda bezrobocie w Sosnowcu. Co ważne, żadna firma działająca na terenie miasta nie zgłosiła do tej pory chęci przeprowadzenia zwolnień grupowych.

Bezrobocie w Sosnowcu w czasie pandemii nie jest duże. Wszystko może być jeszcze przed nami

Wprowadzony stan epidemii w Polsce, który obowiązuje od 20 marca, sporo namieszał na rynku pracy. Wiele firm ograniczyło czas pracy pracownikom, niektórzy zostali wysłani na postojowe, a jeszcze inni, niestety, zwolnieni. Sprawdziliśmy, jak wygląda bezrobocie w Sosnowcu.

W styczniu liczba bezrobotnych w Sosnowcu wynosiła 4042 osoby, w lutym 4015 osób, a w marcu 4002 osoby. W kwietniu w sosnowieckim Urzędzie Pracy zarejestrowały się 474 osoby, w tym czasie z ewidencji bezrobotnych wyłączone zostały 183 osoby (z różnych powodów np. z powodu podjęcia pracy, niepotwierdzenia gotowości do podjęcia zatrudnienia). Oznacza to, że na koniec
kwietnia liczba bezrobotnych wyniosła 4293 osoby. Możemy zauważyć więc, że nastąpił wzrost bezrobocia o 291 osób w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Liczby cały czas się zmieniają, gdy dana zarejestrowana osoba bezrobotna znajdzie prace lub z różnych przyczyn postanowi się wyrejestrować. Jednak widzimy, że póki co pandemia nie wpłynęła na mieszkańców Sosnowca w znacznym stopniu i nie widzimy gwałtownego wzrostu wśród osób bezrobotnych.

Od 1 do 12 maja w Powiatowym Urzędzie Pracy w Sosnowcu zarejestrowało się już 78 osób bezrobotnych, w tym 38 kobiet i 40 mężczyzn.

Brak grupowych zwolnień w Sosnowcu

Co ważne, w Sosnowcu żadna firma nie zgłosiła jeszcze zamiaru przeprowadzenia grupowych zwolnień.

- Do dziś żaden pracodawca z Sosnowca nie poinformował nas o zamiarze przeprowadzenia grupowych zwolnień. Niektórzy pracodawcy wypowiadają umowy z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Musimy więc być ostrożni w przewidywaniu przyszłości. Być może w następnych miesiącach odnotujemy jakieś zwolnienia - powiedziała Jolanta Goncerz, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Sosnowcu.

Sosnowiecki PUP otrzymał jednak informację o planowaniu zwolnień mieszkańców Sosnowca, którzy pracowali w firmach mających swoje oddziały lub zakłady w Siemianowicach Śląskich, Mikołowie i Warszawie. Takich osób może być do 19.

Obejrzyj dokładnie

Jak mogą zarejestrować się osoby bezrobotne?

Osoby bezrobotne mogą zarejestrować się w Sosnowcu na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest rejestracja online na stronie praca.gov.pl - potrzebne nam jest do tego nasz profil zaufany.

Drugi to tzw. prejestracje, podczas których wypełniamy wniosek o dokonanie rejestracji jako osoba bezrobotna w postaci elektronicznej na stronie praca.gov.pl i kontaktuje się z nami pracownik. Dzień rozmowy z pracownikiem jest dniem, w którym zostajemy zarejestrowani.

Możemy również sami wybrać się do PUP i wypełnić odpowiedni wniosek i włożyć go do skrzynki. Wtedy również skontaktuje się z nami pracownik i od tego momentu zostaniemy zarejestrowani jako bezrobotni.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera