Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Śląska w Katowicach ogłosiła plan wydarzeń na XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W poniedziałek 8 maja rozpocznie się XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W tym roku akcja organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich odbędzie się pod hasłem "Moja, Twoja, Nasza - BIBLIOTEKA!". Z tej okazji Biblioteka Śląska w Katowicach przygotowała dla czytelniczek i czytelników kilka wydarzeń.

W czwartek 27 kwietnia w budynku głównym Biblioteki Śląskiej przy placu Rady Europy 1 w Katowicach odbyło się spotkanie, na którym dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek, dyrektor Biblioteki Śląskiej oraz dr Jan Baron, asystent dyrektora Biblioteki Śląskiej przedstawili program wydarzeń przygotowanych na XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. A jest ich sporo.

W poniedziałek, 8 maja, o godzinie 12.00, odbędzie się wernisaż wystawy "Ciche arcydzieła", poświęconej sztuce introligatorskiej, na której zaprezentowane zostaną oprawy książkowe z XVI-XVIII wieku. Wystawę przygotowała dr Agnieszka Biały we współpracy z zespołem introligatorów Biblioteki Śląskiej.

- Introligatorzy pracują w ciszy, nie jest o nich zbyt głośno. Jest okazja, żeby to zmienić - mówi dr Jan Baron.

We wtorek, 9 maja, o godzinie 13.00, w sali Parnassos, w budynku głównym Biblioteki Śląskiej, odbędzie debata wokół stwierdzenia "Arystokracja przyczyniła się do rozwoju Śląska". W debacie wezmą udział dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki - historyk, publicysta, badacz dziejów rodów śląskiej arystokracji, autor m.in. monografii Henckel von Donnersmarcków, Tiele-Wincklerów, Hochbergów oraz Dariusz Zalega - historyk, publicysta, filmowiec, badacz dziejów ruchu robotniczego na Śląsku, autor książek "Śląsk zbuntowany" oraz "Bez Pana i Plebana 111 gawęd z ludowej historii Śląska". Dyskusję poprowadzi dr Krystian Węgrzynek.

W czwartek, 11 maja, o godzinie 11.00, w budynku głównym Biblioteki Śląskiej nastąpi otwarcie Medioteki Instytutu Goethego. Inauguracyjny wykład wygłosi dr Agnieszka Klimas-Kownacka z Uniwersytetu Opolskiego.

- Pojawi się akcent związany ze sztuczną inteligencją. Czy takie miejsca, jak biblioteki, mediateki, są potrzebne w czasach, kiedy sztuczna inteligencja produkuje nie tylko definicje, ale i pewne interpretacje? Sądzę, że wysłuchamy bardzo ciekawego wystąpienia o rzetelnej wiedzy oraz miejscu biblioteki i mediateki w dzisiejszym świecie - zapowiada dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek.

Z kolei w piątek, 12 maja, o godzinie 13.00, w Sali Parnassos odbędzie się spotkanie z dr. Mikołajem Marcelą, pisarzem, wykładowcą akademickim, autorem bestsellerowych poradników edukacyjnych m.in. „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku”.

- Jest to wielkie zaproszenie do tego, żeby przemyśleć problemy związane z tradycyjnie pojmowaną pedagogiką, szkolnictwem, uniwersytetem i myśleniem o akademii. Książki Mikołaja Marceli mają charakter poradnikowy i są bliskie temu, co można nazwać sztuką dobrego życia, dlatego spodziewamy się w Bibliotece Śląskiej wielu czytelników, fanów Mikołaja Marceli - mówi dr Jan Baron.

Na zakończenie XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, na poniedziałek, 15 maja, w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej przy ul. Francuskiej 12 w Katowicach, zaplanowano cykl wydarzeń "Muzyka/Literatura/Sztuka". O godzinie 10.00 rozpocznie się koncert literacko-muzyczny, podczas którego wystąpią członkowie Orkiestry MASO z Charkowa. O godzinie 11.00 rozpocznie się akcja literacko-artystyczna „Piękne książki dla dzieci”, czyli dzień otwarty dla grup przedszkolnych i szkolnych, natomiast o godzinie 12.00 - oprowadzanie po wystawie „Zygmunt Brachmański - nowe odkrycie”, na której można zobaczyć prace artysty z lat 60. i 70., oraz pokaz masek afrykańskich z kolekcji Gabinetu Alfreda Szklarskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera