MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała na starych widokówkach wygląda imponująco. Zobacz zdjęcia archiwalne, umieszczone na pocztówkach!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Warto przypomnieć, że jego obecna nazwa obowiązuje od roku 1951, kiedy to połączono dwa odrębne ośrodki – Bielsko i Białą. Przez ponad dwadzieścia lat Bielsko-Biała była stolicą województwa bielskiego. Na starych pocztówkach Bielsko oraz Biała jawią się jako ośrodki niezwykle atrakcyjne architektonicznie. Piękne budowle tworzyły niesamowity klimat, a miasta stanowiły tętniące życiem punkty w południowej Polsce. Zobacz zdjęcia archiwalne, umieszczone na pocztówkach!
Warto przypomnieć, że jego obecna nazwa obowiązuje od roku 1951, kiedy to połączono dwa odrębne ośrodki – Bielsko i Białą. Przez ponad dwadzieścia lat Bielsko-Biała była stolicą województwa bielskiego. Na starych pocztówkach Bielsko oraz Biała jawią się jako ośrodki niezwykle atrakcyjne architektonicznie. Piękne budowle tworzyły niesamowity klimat, a miasta stanowiły tętniące życiem punkty w południowej Polsce. Zobacz zdjęcia archiwalne, umieszczone na pocztówkach! fotopolska.eu
Bielsko-Biała na starych widokówkach wygląda imponująco. Wiele miejsc, jakie można tam dostrzec zmieniło się nie do poznania. Są wśród nich również takie, których już nie ma, a kiedyś wpisywały się w krajobraz miasta. Warto przypomnieć, że jego obecna nazwa obowiązuje od roku 1951, kiedy to połączono dwa odrębne ośrodki – Bielsko i Białą. Przez ponad dwadzieścia lat Bielsko-Biała była stolicą województwa bielskiego. Zobacz zdjęcia archiwalne, umieszczone na pocztówkach!

Niegdyś dwa odrębne ośrodki

Na starych pocztówkach Bielsko oraz Biała jawią się jako ośrodki niezwykle atrakcyjne architektonicznie. Piękne budowle tworzyły niesamowity klimat, a miasta stanowiły tętniące życiem punkty w południowej Polsce. Wiele miejsc, jakie można tam dostrzec zmieniło się nie do poznania. Są wśród nich również takie, których już nie ma, a kiedyś wpisywały się w krajobraz tych ośrodków. Warto przypomnieć, że obecna nazwa miasta obowiązuje od roku 1951, kiedy to połączono te dwa odrębne ośrodki. Jeden z nich, Bielsko było położonym na Śląsku Cieszyńskim miastem, którego początki sięgają XIV wieku. Z kolei Biała znajdowała się w Małopolsce i była ośrodkiem młodszym, XVI-wiecznym, jakie prawa miejskie otrzymało dopiero w 1723 roku. Powstała z dwóch odrębnych miast nowa jednostka administracyjna przez ponad dwadzieścia lat była stolicą województwa bielskiego – dokładnie od 1975 do 1998 roku.

W mieście nie brakuje obecnie atrakcji

Bielsko-Biała stanowi obecnie centralny punkt Podbeskidzia. To właśnie w tym mieście stykają się śląskie i małopolskie tradycje, jakie jednak najgłębiej są utożsamiane z góralami beskidzkimi. Ośrodek ten tętni życiem kulturalnym, ale też przemysłowym oraz handlowo-usługowym. Nie brakuje tam oczywiście turystów, którzy zapoznają się z architekturą miejską i zasobami muzeów, a także miłośników górskich klimatów. Wielu z nich odwiedza miasto przy okazji wypraw w Beskidy. Już w samym ośrodku nie brakuje szklaków, jakimi można udać się na spacer na niewysokie punkty, z których rozpościerają się piękne panoramy – z górami w roli głównej. W granicach miasta przebiegają też trasy narciarskie oraz bierze swój początek Mały Szlak Beskidzki.

W załączonej galerii prezentujemy stare widokówki, przedstawiające Bielsko-Białą – również jako dwa odrębne, przed połączeniem miasta. Zobacz zdjęcia archiwalne, umieszczone na pocztówkach!

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni