Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzno na starych pocztówkach sprzed kilkudziesięciu lat. Zobacz, jak wyglądało miasto w dawnych czasach!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Jaworzno na starych pocztówkach sprzed kilkudziesięciu lat przypomina obecne miasto, choć nie brakuje zmian, jakie daje się wychwycić z wykorzystanych tam fotografii. Jak można zauważyć, utrwalone wówczas miejsca i obiekty w wielu przypadkach nie pokrywają się z elementami współczesnego krajobrazu miejskiego. Obecnie niektórych budynków już nie ma, a innych jeszcze wtedy nie było. Niektóre natomiast zmieniły swój wygląd na przestrzeni kilku dekad. Na fotografiach widnieją również miejsca, gdzie teraz znajdują się już zupełnie inne obiekty. Ponadto, inaczej prezentował się także sam rynek, przez który przejeżdżały samochody oraz autobusy. Przy nim z kolei mieścił się kościół w zupełnie innym wydaniu niż w czasach współczesnych. Zobacz, jak wyglądało miasto w dawnych czasach!

Na starych pocztówkach widać zdjęcia nawet sprzed stu lat

Przeglądając widokówki, na których widnieją zdjęcia miejsc i obiektów w dawnym Jaworznie, można zauważyć fotografie zarówno z okresu PRL-u czy nawet lat 90., jak też z międzywojnia oraz początku XX wieku. Nie da się zatem nie dostrzec tam wielu zmian, jakie zaszły w mieście na przestrzeni kilku dekad. Jaworzno na starych pocztówkach tylko częściowo przypomina obecne miasto. Z kolei zdjęcia z czasów PRL-u już znacznie bardziej niż wcześniejsze odzwierciedlają jego współczesne oblicze. Niemniej jednak utrwalone wówczas miejsca oraz obiekty w wielu przypadkach nie pokrywają się z elementami znanego teraz krajobrazu miejskiego.

Obecnie niektórych budynków już nie ma, a innych jeszcze wtedy nie było. Część z nich natomiast zmieniło swój wygląd na przestrzeni kilku dekad. Na fotografiach widnieją również miejsca, gdzie teraz znajdują się już zupełnie inne obiekty. Bywa też, że niektóre stoją bezużyteczne, a nawet niszczeją, stając się niechlubnym elementem jaworznickiego krajobrazu. Ponadto, inaczej prezentował się także sam rynek, przez który przejeżdżały samochody i autobusy. Przy nim z kolei mieścił się kościół w zupełnie innym wydaniu niż w czasach współczesnych.

Administracyjnie Śląskie, historycznie część ziemi krakowskiej

Już w okresie międzywojennym na terenie Jaworzna funkcjonowały między innymi kopalnia Piłsudskiego i Kościuszko, a oprócz nich powstały też nowe zakłady górnicze – Jan Kanty, Leopold, Szczotki oraz Niedzieliska. Budowano również elektrownię, która została uruchomiona w grudniu 1930 roku. W mieście funkcjonowały także zakłady chemiczne, huty szkła, zakład bieli cynkowej i cementownia. Mimo trudności oraz konfliktów społecznych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, spowodowanych skutkami wojny i rządów zaborców, a także światowym kryzysem gospodarczym, Jaworzno rozwijało się oraz rozbudowywało. Wznoszono domy, budowano nowe drogi i remontowano te użytkowane.

Jaworzno, leżące wcześniej na terenie Galicji, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zostało włączone do odradzającego się państwa polskiego. W II Rzeczypospolitej znajdowało się konkretnie na terenie województwa krakowskiego. W okresie PRL-u było już dużym ośrodkiem przemysłowym. Dopiero w roku 1975, ze względu na silnie rozwinięty przemysł zostało przyłączone do województwa katowickiego. Z kolei od 1998 roku Jaworzno znajduje się w Śląskiem, będąc granicznym miastem dwóch województw. Ze względu jednak na jego historię, tradycję, kulturę, a także aspekty etnograficzne Jaworzno nadal pozostaje częścią ziemi krakowskiej, z którą utożsamiają się rodowici mieszkańcy tego miasta.

W załączonej galerii prezentujemy Jaworzno na starych pocztówkach sprzed kilkudziesięciu lat. Zobacz, jak wyglądało miasto w dawnych czasach!

Jaworzno na starych pocztówkach sprzed kilkudziesięciu lat. Zobacz!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera