Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała. Święto 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, czyli medale, prezentacja sprzętu i wojskowa grochówka

Jacek Drost
Jacek Drost
Święto 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. Żołnierze przygotowali m.in. pokaz sprzętu i atrakcje dla najmłodszych
Święto 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego. Żołnierze przygotowali m.in. pokaz sprzętu i atrakcje dla najmłodszych JAK
Uroczysty apel, medale dla żołnierzy, pokaz sprzętu i sprawności wojskowej - takie między innymi atrakcje przygotowali dzisiaj, 7 października, żołnierze 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego dla mieszkańców i zaproszonych gości. Okazją było święto bielskiego batalionu.

- Dla nas ten dzień to upamiętnienie 63. rocznicy przybycia do tych historycznych koszar 19. Batalionu Rozpoznawczego, który wchodząc w skład 6. Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej nierozerwalnie związał się z tradycją spadochronową i od tego czasu mamy do czynienia z batalionem powietrznodesantowym realizującym szkolenie spadochronowe, a od 1995 roku nosi on wyróżniająca nazwę 18. Bielski Batalion Powietrznodesantowy - przypomniał w rozmowie z DZ ppłk. Marcin Wilga, dowódca 18. bpd.

Bielskie „Czerwone Berety" kontynuują tradycje elitarnej 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która w czasie II wojny światowej brała udział w walkach w Holandii podczas operacji Market-Garden. Jej patronem jest walczący pod Arnhem kpt. Ignacy Gazurek z Istebnej. Przez te wszystkie lata 18. Batalion na stałe wpisały się w krajobraz miasta i regionu. Żołnierze, praktycznie stacjonujący w środku miasta, widoczni są na co dzień, kiedy m.in. udają się na ćwiczenia, na przykład w górach, ale są także obecni podczas różnych świąt państwowych.

- Staramy się wykorzystywać to, że mamy możliwości prowadzenia szkoleń w górach, które wymagają przygotowania kondycyjnego. Dzięki temu szkolenie jest ciekawsze, bardziej wymagające od szkoleń w innych jednostkach wojskowych. Poza tym wykorzystujemy lokalne zrzutowiska do skoków spadochronowych. Spadochrony na tle Skrzycznego w Lipowej także stały się takim elementem lokalnego krajobrazu - dodał ppłk Marcin Wilga.

Z okazji Święta 18. Batalionu odbył się dzisiaj uroczysty apel, podczas którego zostały wręczone odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę dla żołnierzy, którzy brali udział w walkach o Karbalę w Iraku. Był także tradycyjny pokaz sprzętu wojskowego i prezentacja sprawności żołnierzy. Spadochroniarze przygotowali także atrakcje dla najmłodszych. Nie zabrakło oczywiście tradycyjnej wojskowej grochówki.

Bielskie „Czerwone Berety" to elitarna jednostka i wielu młodych ludzi myśli o służbie w szeregach 18. Batalionu Powietrznodesantowego. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że przed spadochroniarzami stawiane są większe wymagania niż w przypadku żołnierzy innych formacji.

- Chodzi o większą kondycję fizyczną, większą odporność na stres i trudy służby oraz gotowość do wykonywania skoków spadochronowych, wiec młodzież starając się o przyjęcie do batalionu, musi zdawać sobie sprawę, że wymagania, które stawiamy przyszłym żołnierzom zawodowym, są wyższe niż w innych jednostkach w Wojsku Polskim - wyjaśnił ppłk Marcin Wilga.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera