Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała: Teatr ma 125 lat! [ZDJĘCIA]

KLM
Teatr Polski w Bielsku-Białej obchodził 125-lecie
Teatr Polski w Bielsku-Białej obchodził 125-lecie materiały UM Bielsko-Biała
Dokładnie 125 lat temu, 30 września 1890 roku, bielski Teatr Miejski, został oficjalnie otwarty. Z tej okazji w środowy wieczór 30 września 2015 roku w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej odbyła się uroczysta premiera sztuki „Sześć wcieleń Jana Piszczyka” w reżyserii Wojciecha Kościelniaka połączona z wręczeniem honorowych odznaczeń dla aktorów.

W środę wieczorem odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 125-lecia Teatru Polskiego. Udział w nich wzięli przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich, ludzie świata teatru oraz licznie zaproszeni goście. Gościem specjalnym była Marszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Teatr w Bielsku-Białej ma bardzo piękny dorobek i funkcjonuje na wysokim poziomie - mówiła dziennikarzom tuż przed spektaklem.
Wydarzenie było okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych, które otrzymali zasłużeni aktorzy oraz pracownicy teatru.

Gmach Teatru Miejskiego, budowany od 24 czerwca 1889 roku ze składek mieszkańców obydwu, funkcjonujących wtedy oddzielnie miast – Bielska i Białej, jako jeden z pierwszych budynków w mieście i jeden z pierwszych teatrów w tej części Europy posiadał oświetlenie elektryczne. Uznawany był za jedną z najlepszych scen prowincjonalnych c.k. monarchii.
Budynek teatru został uroczyście otwarty 30 września 1890 roku.

Do do końca II wojny światowej był teatrem miejskim, prowadzącym działalność sceniczną w języku niemieckim. W okresie międzywojennym, za sprawą Towarzystwa Teatru Polskiego na bielskiej scenie zaczęły pojawiać się także polskie przedstawienia.

W 1945 roku z inicjatywy Stanisława Kwaskowskiego powstał w Bielsku Teatr Polski, czyli pierwsza stała, zawodowa polska scena. Od początku swojej działalności teatr w Bielsku uznawany był przez krytykę za jedną z bardziej znaczących placówek teatralnych, funkcjonujących poza wielkimi ośrodkami miejskimi. Na przestrzeni lat na miejscowej scenie wystawionych zostało sporo spektakli, które odbiły się szerokim echem w teatralnym świecie – począwszy od zaprezentowanego bezpośrednio po otwarciu teatru w 1890 roku „Snu nocy letniej”, poprzez „Pana Jowialskiego”, który pojawił się na afiszu zaraz po wojnie, a kończąc na współczesnych widowiskach.

Bielski teatr pozostaje jedną z najciekawszych polskich scen. Świadczą o tym nie tylko liczne nagrody i wyróżnienia zdobywane podczas krajowych i międzynarodowych festiwali, ale przede wszystkim zainteresowanie publiczności. Każdego roku teatr odwiedzany jest przez ponad 50 tysięcy osób.

- Właściwie każdy dyrektor, który kierował Teatrem Polskim i kreował jego repertuar zostawił na tej scenie swój ważny i trwały ślad. Dotyczy to również aktorów i wszystkich twórców teatralnych, którzy przez lata współtworzyli nasz teatr bądź z nim współpracowali - podkreślają przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.


*Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
*Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
*Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
*Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!