Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Big Cyc, rozświetlona kopalnia Ignacy w Rybniku na początek Industriady na Śląsku. Zobacz zdjęcia z fantastycznej imprezy

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Happening na otwarcie Industriady w Rybniku-Niewiadomiu. Zagrał zespół Big Cyc
Happening na otwarcie Industriady w Rybniku-Niewiadomiu. Zagrał zespół Big Cyc Daniel Wojaczek
Zespół Big Cyc, który śmiało nazwać może legendą polskiej sceny muzycznej, zagrał w Rybniku wyjątkowy koncert. Koncert zorganizowany w ramach „Happeningu na otwarcie XIV Industriady”. Muzycy zameldowali się w piątkowy wieczór na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu.

W trasie są od 35 lat. Jak sami o sobie mówią, są jak wino... im starsi, tym lepsi. Muzycy zespołu Big Cyc zagrali w piątkowy wieczór koncert w ramach (nieoficjalnego) rozpoczęcia Industriady, czyli wielkiego święta Szlaku Zabytków Techniki.

- Trudno w to uwierzyć, ale gramy dla was od 35 lat. Podobno jesteśmy jak stare wino, coraz lepsi i coraz bardziej wytworni. By się o tym przekonać, musicie wpaść na koncerty w 2023 roku. Oparty na wnikliwej obserwacji polskiej rzeczywistości program, przeboje z pierwszych i kolejnych płyt, inspirowany, jak powszechnie wiadomo, literaturą Gombrowicza, Mrożka czy Witkacego, do dziś stanowi naszą rakietową, satyryczną wizytówkę. Gwarantujemy wam, że podczas jubileuszowej trasy będzie turbozabawa, jak na długowieczny jubileusz przystało. Stary, dobry polski rock w najlepszym wykonaniu, plus pogoda ducha, która pozwoli przetrwać wszelkie kryzysy. Z Big Cycem zawsze weselej! Bądźcie z nami na największej urodzinowej imprezie rock and rollowej – tak swoje koncerty w ramach jubileuszowej trasy reklamowali muzycy. I nie było w tym ani odrobiny przesady, bo w czasie koncertu na popularnej Hoymgrubie nie zabrakło największych hitów.

Kolorowo, energetycznie, a przede wszystkim ciekawie zapowiada się też sama Industriada! (sobota, 17 czerwca). W programie oczywiście zwiedzanie całego kompleksu zabytkowej kopalni, w tym wystawy „Wiek Pary” poświęconej pierwszej rewolucji przemysłowej i pokazy pracy parowej maszyny wyciągowej.

Zaplanowano także pokazy ruchomych eksponatów z Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Po terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy będzie poruszała się lokomobila parowa samobieżna, wyprodukowana w zakładach Hipolita Cegielskiego w 1919 roku. Zaprezentowane zostaną też dwa silniki spalinowe: z 1930 i 1939 roku.

Teren rekreacyjny przy Zabytkowej Kopalni Ignacy zamieni się w wielką strefę sztuk perfomatywnych i animacji dla dzieci. W industrialnej scenerii zagości teatr, muzyka i taniec. Szczudlarze, tancerze, performersi, aktorzy i animatorzy z udziałem publiczności zaproszą do świata rozrywki, iluzji i sztuki cyrkowej. Każdy może wziąć udział w zabawie. W programie familijny spektakl plenerowy ”Amore czyli retro cyrk”, interaktywne pokazy cyrkowe, swobodne i improwizowane występy szczudlarzy i cyrkowców w konwencji żywych rzeźb Złotoludów oraz cztery stanowiska warsztatowe (żonglerka, monocykl, szczudła, bańki mydlane) – zachęca do odwiedzin kopalnia Ignacy.

W programie Industriady na Ignacym także warsztaty naukowe: Jak działa dron? oraz Spójrz na świat „oczami” wirtualnej rzeczywistości. Nie zabraknie też muzycznej odsłony – zaprezentuje się m.in. Orkiestra Na Dużym Rowerze, czyli projekt, podczas którego muzycy jednocześnie jadą i grają na instrumentach. Będą też koncerty: rybnickiego zespołu Kawa z Mlekiem i Coast Patrol z Rydultów. Jednym z punktów programu będzie „Nocna iluminacja kopalni”, podczas której będzie można podziwiać budynki kompleksu Zabytkowej Kopalni Ignacy w wyjątkowej oprawie świetlnej, podkreślającej kunszt kopalnianych budowli i sztukę architektury przemysłowej z przełomu XIX i XX w.

Industriadę w Zabytkowej Kopalni Ignacy zakończy pokaz sztuk ogniowych i pirotechnicznych. W spektaklu grupy Locomotora, poza żywym ogniem, pojawią się efekty pirotechniczne w postaci flar, wulkanów, dymów, stroboskopów. Budynki kopalni rozbłysną blaskiem światła. Na koniec swoje atuty zaprezentuje fontanna parowa.

Wydarzenia w ramach sobotniej Industriady podzielono na atrakcje płatne i bezpłatne:
**Wstęp płatny – bilety do zakupienia w kasie lub na kopalniaignacy.pl: 
• 11.00-19.00 Zwiedzanie Kopalni (oferta specjalna 25 zł / 15 zł, w cenie pokaz maszyny parowej)
• 12.00-17.00 Pokazy pracy parowej maszyny wyciągowej (pokazy o pełnych godzinach)
• 16.00-17.00 Sztuka w przemyśle między historyzmem a modernizmem (wykład historyczny, 5 zł)
Wstęp wolny:**
• 11.00-19.00
Ocalić od zapomnienia – Stara kopalnia (wystawa fotograficzna – Szyb Kościuszko) Litografie Ernesta Knippla (wystawa – Galeria Sprężarkownia) //
Modele i miniaturowe maszyny parowa (wystawa – Maszynownia Szybu Głowacki)
• 12.00-19.00 Sztuka akrobacji szybowcowej (wystawa fotograficzna)
• 13.30-17.00 Modele pracujących maszyn parowych (prezentacja)
• 14.00-17.00 Warsztaty naukowe – Sprężarkownia:
Jak działa dron?
Spójrz na świat „oczami” wirtualnej rzeczywistości
• 15.00-19.00 Strefa animacji i rekreacji w parku pary (animacje dla dzieci)
• 15.00-20.00 Lokomobile ruszają pełną parą (pokaz pracy maszyny)
• 17.00-18.00 Coast Patrol (koncert)
• 18.30-19.30 Kawa z Mlekiem (koncert)
• 20.00-21.00 Orkiestra Na Dużym Rowerze (koncert)
• 21.00-23.30 Nocna iluminacja kopalni (pokaz)
• 21.30-22.00 Industrial ze światłem, ogniem i parą (pokaz)

Nie przeocz[/polecane][polecane]24977645

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera