Nasza Loteria

„Bogurodzica” na Festiwalu „Gaude Mater”. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" zawitał do Częstochowy

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
„Bogurodzica” na Festiwalu „Gaude Mater”. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" zawitał do Częstochowy
„Bogurodzica” na Festiwalu „Gaude Mater”. Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" zawitał do Częstochowy arc ZPiT "Śląsk"
Zakończył się XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. W jego ramach, 19 września w Kościele Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, wystąpił chór i orkiestra Zespołu „Śląsk”. Pod batutą Zygmunta Magiery artyści wykonali najpiękniejsze pieśni maryjne zebrane w programie „Bogurodzica”.

W ramach wydarzenia, Zespół „Śląsk” zaprezentował program z najpiękniejszymi pieśniami ku czci Matki Bożej, w opracowaniach muzycznych Stanisława Hadyny, Romualda Twardowskiego, Janusza Stalmierskiego oraz Krzysztofa Dziewięckiego.

- „Śląsk” chętnie sięga po repertuar maryjny, a bliskość sanktuarium na Jasnej Górze sprawia, że artyści często mają okazję wzbogacać pieśnią kult Maryi. Podczas wczorajszego koncertu w Częstochowie zabrzmiały m.in.: „Z dawna Polski Tyś Królową”, „Czarna Madonna” czy „Matko Piekarska”. W repertuarze nie zabrakło także „Bogurodzicy”, tytułowej pieśni w muzycznym opracowaniu Stanisława Hadyny czy „Ave Maria” w opracowaniu patrona Zespołu. W sumie zabrzmiało kilkanaście najpiękniejszych utworów maryjnych w wirtuozerskim wykonaniu artystów chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” - wylicza Agnieszka Kukuła, rzeczniczka prasowa ZPiT "Śląsk".

Odbywający się od 14 września Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, jest organizowany w Częstochowie już od 32 lat. Zainicjowany został przez Krzysztofa Pośpiecha, dyrygenta, pedagoga i pierwszego dyrektora Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”. To największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur, muzyczna wizytówka miasta i regionu. W ramach wydarzenia prezentowana jest różnorodna muzyka, poczynając od koncertów chóralnych aż do dużych form oratoryjno-kantatowych. Festiwal jest otwarty także na muzykę współczesną, szczególnie polską.

Organizowany od 1991 roku przez Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, ciągle pozostaje wierny idei budowania mostów miedzy kulturami i religiami. Tegoroczna edycja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Współorganizatorem Festiwalu jest Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni