MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bon turystyczny. Kiedy 500 plus na wakacje? Sejm dzisiaj przyjął ustawę w tej sprawie. Kto może liczyć na dofinansowanie?

Monika Chruścińska-Dragan
Rodziny dostaną po 500 zł na dziecko. Środki będzie można wykorzystać tylko na wypoczynek dziecka.
Rodziny dostaną po 500 zł na dziecko. Środki będzie można wykorzystać tylko na wypoczynek dziecka. Pixabay
Bon turystyczny. Od kiedy 500 plus na wakacje? Prezydent Andrzej Duda wygrał wybory i wielu zastanawia się co dalej z prezydenckim projektem ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Senatorowie zaproponowali poprawki i jeszcze w środę, 15 lipca, posłowie zasiądą do głosowania nad nimi. Wszystko jednak wskazuje, że emeryci i renciści, czyli grupa wyborców, która przesądziła o wyborczym sukcesie prezydenta, nie skorzysta ze wsparcia. Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny odrzuciła wczoraj propozycję Senatu, aby objąć ich dodatkiem 500 plus na wakacje. Z kolei rodzice, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, z dotacji będą mogli skorzystać najwcześniej pod koniec lipca. Dzisiaj (15 lipca) Sejm przyjął ustawę o bonie turystycznym.

Bon turystyczny 500 plus na wakacje to jedno z rozwiązań, którego Polacy wyglądają z niecierpliwością. Kto jednak zaplanował tegoroczny urlop na lipiec, może zapomnieć, że podratuje bonem turystycznym swój wakacyjny budżet. Najwcześniej ze wsparcia rodzice będą mogli skorzystać dopiero pod koniec miesiąca.

Głosowanie nad sprawozdaniem komisji o uchwale Senatu w sprawie bonu odbyło się w środę, 15 lipca między godz. 16 a 19.

Najważniejszą poprawką Senatu, na którą zgodził się Sejm było rozszerzenie beneficjentów bonu turystycznego o dzieci rodziców, którzy pracują za granicą i pobierają tam zasiłki na dzieci wyższe niż 500 zł. Dzięki temu rozwiązaniu, bonem objętych zostanie dodatkowe 150-200 tys. dzieci. Sejm odrzucił natomiast poprawkę, by bonem objąć również emerytów i rencistów.

Bon turystyczny trafi do 6,5 mln polskich dzieci. Na ten cel zostanie wydanych 3,5 mld zł. Bonem będzie można płacić do 31 marca 2022 roku. Bon będzie przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów. W przypadku dzieci niepełnosprawnych świadczenie będzie dwa razy wyższe i wyniesie 1000 zł.

Bon turystyczny. Od kiedy 500 plus na wakacje?

- Zakładaliśmy, że pierwsze płatności będzie można realizować 26 lipca - mówiła w Radiu Plus Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju. Podkreśliła, że jeśli Sejm przyjmie ustawę do czwartku, 16 lipca, to prezydent z racji, że to jego inicjatywa, zapewne podpisze ją niezwłocznie. Wcześniej, podczas wieczoru wyborczego wp.pl, zapewniła, iż systemy ZUS i Polskiej Organizacji Turystycznej są gotowe, aby 26 lipca wypłacić pierwsze pieniądze ze świadczenia.

Jednak nawet jeśli Sejm w tym tygodniu uchwali ustawę i prezydent ją podpisze, kolejnych kilkanaście dni zająć ma stworzenie rejestru firm, w których będziemy mogli płacić bonem turystycznym. Dobra wiadomość jest taka, że nie kto nie zdąży skorzystać ze świadczenia w te wakacje, będzie miał czas na zrealizowanie go do 31 marca 2022 roku.

Od 250 zł do 1000 zł. Kto, na ile dodatku może liczyć?

500 plus na wakacje otrzymają rodziny z dziećmi bez względu na osiągane dochody. Zasada jest taka, że na każde dziecko przysługuje 500 zł. Rodzice, którzy decyzją sądu sprawują opiekę nad dzieckiem naprzemiennie, dostaną dwa bony – po 250 zł dla każdego. Na dzieci z orzeczeniem o: lekkim, umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności, częściowej albo całkowitej niezdolności do pracy, stałej lub długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji rodzice otrzymają 1000 zł.

Musisz to wiedzieć

Bon turystyczny 500 plus. Jak złożyć wniosek?

Ubiegać się o 500 plus na wakacje będziemy się poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Trzeba będzie jedynie aktywować świadczenie. Aby to zrobić, trzeba najpierw założyć swój profil PUE, a następnie zalogować się w systemie i potwierdzić poprawność danych albo zaktualizować dane dotyczące adresu poczty elektronicznej i numeru telefonu. Po uproszczonej weryfikacji danych dostaniemy kod elektroniczny do wykorzystania.

Bon będzie przyznawany wyłącznie w formie cyfrowej. Po jego aktywacji z ZUS, otrzymamy go w wiadomości tekstowej na numer telefonu lub adres mejlowy. Nie będzie możliwości wymienienia go na gotówkę.

Bon turystyczny 500 plus będzie można wydać wyłącznie na cele wakacyjne i wypoczynek. Będzie można zapłacić nim za kolonie, obozy młodzieżowe, noclegi w hotelu, kwaterze prywatnej czy gospodarstwie agroturystycznym. Wystarczy zgłosić taką wolę przy rezerwacji lub innych wydatkach wakacyjnych. Musimy się także upewnić, że firma, z której chcemy zrealizować go, jest zarejestrowana na liście, której opracowaniem zajmie się Polska Organizacja Turystyki. Docelowo trafić na nią mają podmioty, które zarejestrują się w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez ZUS. Przyjmować płatności bonem będą mogli tylko przedsiębiorcy działający legalnie i odprowadzający podatki.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Gdzie na wakacje w sierpniu i we wrześniu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni