Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brama Słońca w Tychach. Postmodernistyczna ikona miasta w sercu Górnego Śląska i prawdziwa muza fotografów. Zobaczcie zdjęcia internautów!

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Projekt Brama Słońca odznacza się formą, która emanuje postmodernistyczną kreatywnością.
Projekt Brama Słońca odznacza się formą, która emanuje postmodernistyczną kreatywnością. fotopolska.eu
W sercu osiedla U w Tychach, przy ul. Dmowskiego 33, wznosi się architektoniczny majstersztyk z lat 1979–1983 – Brama Słońca. Ten postmodernistyczny blok mieszkalny, zaprojektowany przez Zdzisława Łojewskiego i Kazimierza Wejcherta, stanowi nie tylko funkcjonalne miejsce zamieszkania, ale także architektoniczną perełkę, której wyjątkowość podkreśla swobodne łączenie różnych stylów i wpływów.

Spis treści

Brama Słońca w Tychach. Eklektyczna forma i inspiracja wielkim świtem

Projekt Brama Słońca odznacza się formą, która emanuje postmodernistyczną kreatywnością. Ostry kształt szczytów obu budynków, bogata ornamentyka elewacji oraz wyraziste kolory to cechy charakterystyczne, które zdradzają ducha epoki, w której powstał.

Swobodne łączenie różnych epok architektonicznych nadaje budowli unikalny charakter, przyciągając uwagę i stawiając ją wśród ikon architektonicznych Tychów.

Brama Słońca na zdjęciach internautów. Zachwyca? Zobaczcie:

Sama nazwa budynku, Brama Słońca, nie jest przypadkowa. Elewacje utrzymane w kolorach nawiązujących do barw nieba podczas wschodu słońca nadają obiektowi niepowtarzalny wygląd...

Funkcjonalność i społeczność tyskiej Bramy Słońca

Tyska Brama Słońca nie ogranicza się jedynie do funkcji mieszkalnych. Tuż obok niej znajduje się żłobek, przedszkole oraz biblioteka, co sprawia, że to miejsce z czasem stało się centrum życia społeczności lokalnej.

Trzynastokondygnacyjna budowla składa się z dwóch połączonych ze sobą wież, tworząc jednocześnie spójną i imponującą całość, która nie tylko na stałe wpisała się do kanonu architektonicznego miasta, ale też znalazła na oficjalnych kartach Polskiego Związku Skata.

Dla tych, którzy nie wiedzą, skat to gra karciana dla 3 osób polegająca na braniu lew i zbieraniu punktów za karty. Pochodzi z Niemiec. Największą popularnością cieszy się w kraju pochodzenia oraz Polsce, w szczególności na Górnym Śląsku oraz na Kaszubach.

Talia do skata składa się z 32 kart w czterech kolorach i ośmiu wartościach, w której na jednej karcie wyróżniono właśnie tyski budynek.

Nie tylko budynek mieszkalny. Całości dopełnia... bank!

Tuż obok Bramy Słońca wznosi się inny obiekt, wzniesiony w podobnym czasie. Budynek banku, zaprojektowany przez Wojciecha Wojciechowskiego i Wojciecha Machowskiego, przypomina kształtem okręt.

Jego charakterystyczny "dziób" i "rufa", okrągłe okna oraz motywy nautyczne harmonijnie współgrają z sąsiednią Bramą Słońca, tworząc niepowtarzalny krajobraz architektoniczny. Budynek banku stwarza bowiem wrażenie jakoby cumował przy ruchliwej ulicy i Bramie Słońca...

Brama Słońca w Tychach w obiektywie internautów. To nie Dubaj, to Śląsk!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera