MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brutalne morderstwo w Poczesnej. Wbili siekierę w głowę znajomego! Jest akt oskarżenia

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Brutalne morderstwo w Poczesnej. Wbili siekierę w głowę znajomego! Jest akt oskarżenia
Brutalne morderstwo w Poczesnej. Wbili siekierę w głowę znajomego! Jest akt oskarżenia KS
Wkrótce przed częstochowskim sądem staną 38-letni Sławomir P. i 59-letni Zbigniew S. Mężczyźni oskarżeni są o brutalne zabójstwo znajomego. Ten pomieszkiwał u jednego z nich. Pewnego dnia panowie stwierdzili, że "trzeba zrobić porządek z Tomaszem Z.". Według ustaleń śledczych, oprawcy zadali mu ciosy siekierą w głowę, a następnie zawinęli zwłoki pokrzywdzonego w kołdrę i umieścili w dole, który wykopali na terenie jednej z posesji w miejscowości Poczesna (powiat częstochowski).

Zwłoki w Poczesnej

Przypomnijmy, w sobotę, 19 sierpnia 2023 roku, w trakcie prac ziemnych na terenie jednej z posesji w miejscowości Poczesna doszło do znalezienia ciała ludzkiego. Na miejscu zostały wykonane czynności procesowe przez prokuratora oraz funkcjonariuszy policji.

We wtorek, 22 sierpnia 2023 roku, zostało wszczęte śledztwo dotyczące pozbawienia życia osoby o nieustalonej tożsamości. Od razu jednak zaszło podejrzenie, że mogą to być zwłoki 40-letniego mieszkańca jednej z okolicznych miejscowości, zaginionego na przełomie 2021/2022.

Zaginiony wówczas 40-letni Tomasz Z. od końca października 2021 roku nie kontaktował się z bliskimi. Rzeczywiście ostatni raz miał być widziany w miejscowości Poczesna. Jego telefon od dłuższego czasu był nieaktywny. Z nieoficjalnych informacji wynikało, że zaginiony mieszkał "na dziko" na terenie jednej z posesji, gdzie zostało znalezione ciało.

Ustalono kim był mężczyzna, które zwłoki znaleziono w Poczesnej

Śledczy zweryfikowali swoje podejrzenia w trakcie badań genetycznych i sekcji zwłok. Na ich podstawie ustalono, że to zwłoki Tomasza Z., który był poszukiwany od 2022 roku.

Materiał dowodowy zebrany w śledztwie pozwolił na przedstawienie zarzutów zabójstwa Tomasza Z. dwóm mężczyznom: 38-l Sławomirowi P. i 59-l Zbigniewowi S. 40-latek swoich oprawców znał bardzo dobrze. Wszyscy byli znajomymi, a na dodatek Tomasz Z. pomieszkiwał u jednego z nich.

Śledczy ustalili przebieg tragicznych wydarzeń. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała już do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko 38-letniemu Sławomirowi P. i 59-letniemu Zbigniewowi S., dotyczący zabójstwa 40-letniego mężczyzny, którego zaginięcie rodzina zgłosiła w lutym 2022 roku. Jego szczątki zostały ujawnione przez mężczyznę, na którego pod koniec sierpnia 2023 roku Zbigniew S. miał przenieść własność tej nieruchomości.

- W wyniku oględzin domu Zbigniewa S. ujawniono ślady krwi, znajdujące się na podłodze, ścianach i meblach. Ponadto na podstawie zeznań świadka stwierdzono, że Zbigniew S. miał do niego powiedzieć, iż Tomasz Z. został zabity przez Sławomira P. w trakcie libacji alkoholowej - mówi prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

W wyniku sekcji zwłok stwierdzono, że przyczyną zgonu Tomasza Z. były obrażenia głowy, powstałe na skutek silnych uderzeń narzędziem ostrokrawędzistym.

- W dalszym śledztwie ustalono, że we wrześniu lub październiku 2021 roku, będący pod wpływem alkoholu Zbigniew S., powiedział do Sławomira P., że trzeba zrobić porządek z Tomaszem Z. W tym samym dniu mężczyźni weszli do domu Zbigniewa S., w którym spał Tomasz Z. i Zbigniew S. uderzył pokrzywdzonego siekierą w głowę. Następnie siekierę przejął Sławomir P. i również uderzył nią w głowę Tomasza Z. Potem oskarżeni zawinęli zwłoki pokrzywdzonego w kołdrę i umieścili w dole, który wykopali na terenie posesji - wyjaśnia prokurator Tomasz Ozimek.

W śledztwie Sławomirowi P. i Zbigniewowi S. przedstawiono zarzut zabójstwa Tomasza Z., którego dopuścili się przy użyciu siekiery.

- Przesłuchany przez prokuratora Sławomir P. przyznał się do popełnienia zarzucanej mu zbrodni i wyjaśnił, że dopuścił się tego czynu, gdyż obawiał się Zbigniewa S. Natomiast Zbigniew S. przyznał się jedynie do udziału w ukryciu zwłok pokrzywdzonego - dodaje.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.

Sławomir P. był w przeszłości wielokrotnie karany za przestępstwa przeciwko mieniu i prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości. Zbigniew S. był karany za przestępstwo znęcania się nad osobą najbliższą i prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości.

- Zarzucane oskarżonym przestępstwo zabójstwa jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 8 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawiania wolności - podsumowuje prokurator Tomasz Ozimek.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni