Budżet miejski Czeladzi na 2021 rok największy w historii. Ponad 70 mln zł na inwestycje

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W 2021 roku Czeladź zamierza kontynuować inwestycyjną ofensywę, a sam budżet okazał się rekordowy Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Ł. Winiarski/UM Czeladź

Rada Miejska zdecydowaną większością głosów (tylko dwa przeciwne) zatwierdziła budżet miasta na 2021 rok. To najwyższy w historii miasta budżet, który po stronie dochodów i wydatków po raz pierwszy przekroczył, i to znacznie, 200 mln zł.

Miasto planuje osiągnąć dochody w wysokości nieco ponad 206 mln zł, co razem z przychodami w kwocie 17,8 mln zł da łącznie kwotę 224 mln zł. Równolegle zaplanowane zostały wydatki w wysokości prawie 222 mln zł w tym ponad 70 mln zł, czyli około 30 procent dochodów, przeznaczonych zostanie na miejskie inwestycje.

Nie przeocz

- Przypomnę, co widać na załączonych wykresach, że gdy obejmowałem funkcję burmistrza miasta dochody gminy przez kilka wcześniejszych lat oscylowały w granicach 90-kilku milionów złotych a wydatki inwestycyjne w najlepszych latach nie przekraczały kilkunastu milionów złotych. Największy wpływ na tak wysoki wzrost naszych dochodów mają pozyskane fundusze zewnętrzne (44 mln zł) oraz wzrost udziałów w podatkach PIT (9 mln zł). Zachowujemy też bardzo niskie zadłużenie rzędu kilkunastu procent naszych dochodów – poinformował Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

- Tak więc mimo trudnej sytuacji kraju, związanej z panującą pandemią, nie tylko nie ograniczamy wydatków na miejskie inwestycje, ale wręcz je prawie podwajamy w stosunku do już rekordowego obecnego roku. Myślę, że jak to zauważył w swojej wypowiedzi na temat budżetu przewodniczący klubu radnych "Wspólnie dla Czeladzi" Andrzej Mentel, rekordowy budżet, to nie tylko znakomita wiadomość dla naszego miasta, ale i pozytywna odpowiedź Czeladzi na apel rządu, by za wszelką cenę utrzymać przynajmniej na dotychczasowym poziomie wydatki inwestycyjne, by nie rosło bezrobocie a firmy miały zatrudnienie. A wszystko po to, by utrzymać dobrą koniunkturę gospodarczą naszego kraju – dodał.

W 2021 roku największe wydatki z miejskiego budżetu pochłonie pomoc społeczna i ochrona zdrowia (poand 57 mln zł), oświata i wychowanie (ponad 42 mln zł), transport i łączność (ponad 34 mln zł) oraz gospodarka mieszkaniowa (ponad 32 mln zł). Na obsługę długu trzeba będzie wydać 1 mln 245 tys. zł.

Zobacz koniecznie

Oto kilka najważniejszych inwestycji zaplanowanych w Czeladzi w 2021 roku:

  • Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu wraz z zagospodarowaniem terenu – 23 mln 788 tys. 568,00 zł
  • Remonty i budowa dróg – 13 mln 720 tys. zł (w tym obwodnica osiedla Piłsudskiego),
  • Zintegrowane punkty przesiadkowe ATR w centrum miasta wraz z przedsięwzięciami towarzyszącymi – 8 mln 200 tys. zł,

Poprawa efektywności energetycznej hali widowiskowo-sportowej MOSiR oraz budynku obsługi stadionu w Czeladzi wraz z montażem OZE – 5 mln 869 tys. 50,00 zł

  • Aktywizacja gospodarcza terenu byłej KWK Saturn wraz z uzbrojeniem terenu – 4 mln 530 tys. 956,04 zł,
  • Budowa ulicy Scheiblera – 2 mln 362 tys. 10,00 zł,
  • Likwidacja niskiej emisji w budynkach mieszkalnych w Czeladzi – 2 mln 26 tys. 862,00 zł.
  • Remont stadionu CKS – 2 mln zł

- Chcę jeszcze raz w tym miejscu podziękować radnym za przyjęcie budżetu a moim służbom, szczególnie finansowym, na czele ze skarbniczką miasta, panią Bogusławą Tanhoiser, za jego przygotowanie. Sobie i wszystkim mieszkańcom zaś życzę, by nowy rok zarówno dla finansów miasta jak i każdej czeladzkiej rodziny był bardzo udany – podkreślił burmistrz Czeladzi.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Jakie są możliwości spłaty mikropożyczki? Ekspert radzi

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie