Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Bytom i Politechnika Śląska zrealizują projekt rewitalizacji terenów pogórniczych

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Bytom zrealizuje kolejny projekt z Politechniką Śląską. Chodzi o rewitalizację terenów pogórniczych. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Bytom zrealizuje kolejny projekt z Politechniką Śląską. Chodzi o rewitalizację terenów pogórniczych. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>mat. prasowe
22 maja miasto Bytom zawarło porozumienie z Politechniką Śląską w Gliwicach. Chodzi o realizację wspólnego projektu dotyczącego rewitalizacji terenów pogórniczych.

- Chcemy wykorzystać wiedzę i doświadczenie specjalistów, którzy pomogą nam nie tylko opracować projekty rewitalizacyjne terenów pogórniczych, ale wesprą nas w działaniach mających na celu pozyskanie środków zewnętrznych na ich realizację – mówił Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, w trakcie podpisywania stosownego porozumienia.

Nowe życie dla poprzemysłowych terenów w Bytomiu

Jest to więc niewątpliwie ogromna szansa dla miasta.

- Uczelnia dysponuje fachową kadrą naukową, która ma spore doświadczenie w przywracaniu zdegradowanym terenom poprzemysłowym nowych funkcji - kontynuuje prezydent.

Warto pamiętać, że Bytom to jedno z miast na Górnym Śląsku, które zostało najbardziej dotknięte przez transformację gospodarczą w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Mowa tu o likwidacjach zakładów przemysłowych, hut czy kopalń.

Sprawdź to

Wspomniane porozumienie umożliwi więc podjęcie wspólnych działań i stworzenie projektów, na realizację których gmina będzie mogła starać się o niezbędne dofinansowanie. Chociażby z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Dostrzeżenie problemów miasta przez Komisję Europejską (pod koniec stycznia tego roku Bytom odwiedziła Elisa Ferreira, czyli Komisarz ds. Spójności Reform Unii Europejskiej) zwiększa szansę na unijne wsparcie w przyszłości.

Kolejna współpraca miasta z Politechniką Śląską

W styczniu 2020 Politechnika Śląska uruchomiła Centrum Ochrony Klimatu i Środowiska, co niewątpliwie ułatwi opracowanie, a następnie realizację działań z myślą o rewitalizacji terenów pogórniczych.

Władze miasta przedstawią w najbliższym czasie szczegółowo naukowcom podjęte i dotychczasowo zakończone działania, które mają na na celu zmianę oblicza obszarów zdegradowanych oraz listę miejsc, w których mogą zostać zrealizowane potencjalne wspólne projekty. Mowa m.in. o terenach znajdujących się w ramach projektowanej Bytomskiej Centralnej Trasy Średnicowej (ul. Kilara, Czackiego, Łagiewnicka, Zabrzańska, Orzegowska czy Modrzewskiego).

- Jako uczelnia badawcza rozwijamy naukę i dzielimy się doświadczeniem w zakresie sześciu priorytetowych obszarów badawczych. Wśród nich są m.in. ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka oraz inteligentne miasta przyszłości i mobilność przyszłości – dodaje prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Jest to już drugie porozumienie zawarte w ostatnim czasie przez władze Bytomia ze śląską uczelnią. Pierwsze dotyczyło projektu stworzenia koncepcji planów wzdłuż rzeki Bytomki od jej źródła aż do jej ujścia w Gliwicach, Jest ono obecnie realizowane przez naukowców z Politechniki Śląskiej.

Miasto nawiązało także wcześniej współpracę m.in. ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym czy Akademią Górniczo-Hutniczą.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera