Bytom. Nieoświetlone kominy EC Szombierki mogą spowodować katastrofę lotniczą. Zawiadomienie w tej sprawie trafi do prokuratury

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Nieoświetlone kominy Elektrociepłowni Szombierki stanowią zagrożenie w ruchu lotniczym, zwłaszcza dla pilotów śmigłowców, motolotni czy małych samolotów pasażerskich.
Nieoświetlone kominy Elektrociepłowni Szombierki stanowią zagrożenie w ruchu lotniczym, zwłaszcza dla pilotów śmigłowców, motolotni czy małych samolotów pasażerskich. arc
Udostępnij:
Nieoświetlone kominy Elektrociepłowni Szombierki stanowią zagrożenie w ruchu lotniczym, zwłaszcza dla pilotów śmigłowców, motolotni czy małych samolotów pasażerskich. Awaria prądu na terenie obiektu może doprowadzić do katastrofy. Wkrótce do Prokuratury Rejonowej w Bytomiu ma trafić zawiadomienie w tej sprawie. Nie pierwsze, ponieważ śledczy już wszczęli śledztwo dotyczące zniszczenia zabytku.

Nieoświetlone kominy stanowią zagrożenie. Sprawa trafi do prokuratury

Wkrótce do Prokuratury Rejonowej w Bytomiu trafi kolejne zawiadomienie dotyczące Elektrociepłowni Szombierki. Tym razem chodzi o spowodowanie zagrożenia w ruchu lotniczym, a konkretnie brak oznakowania trzech kominów, z których najwyższy sięga 120 metrów.

Kominy elektrociepłowni zgodnie z prawem stanowią przeszkody w ruchu lotniczym i powinny posiadać oświetlenie przeszkodowe, które ostrzega pilotów w ciemnościach lub przy słabej widoczności.

Niestety w EC Szombierki od ponad dwóch miesięcy nie ma prądu, więc zainstalowany system ostrzegawczy nie działa, co stanowi zagrożenie dla pilotów śmigłowców, motolotni czy małych samolotów pasażerskich. Po zmroku lub w słabych warunkach atmosferycznych brak oznakowania może doprowadzić do katastrofy lotniczej.

Poza tym w okolicy elektrociepłowni znajduje się punkt wlotowy i zdarza się, że krążą tam samoloty, oczekujące na lądowanie w Pyrzowicach. Oczywiście, zdecydowanie wyżej, ale trzy górujące nad Bytomiem kominy stanowią dla nich punkt odniesienia.

Zawiadomienie przygotowuje dział prawny Urzędu Miasta w Bytomiu.

Nie przeocz

Awarii nie zgłoszono do ULC, za co grozi grzywna, a nawet więzienie

Spółka Rezonator S.A., która od 2016 roku jest właścicielem zabytkowego obiektu, mimo obowiązku nie zgłosiła awarii oświetlenia do Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Dopiero po interwencji "Dziennika Zachodniego" w systemie NOTAM, z którego korzystają piloci i pracownicy kontroli lotów, znalazło się odpowiednie ostrzeżenie.

W piątek, 9 kwietnia, rozmawialiśmy ponownie z ULC, który poinformował, że do tego czasu nie udało się nawiązać kontaktu z właścicielem EC Szombierki, któremu grozi grzywna, a nawet kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku.

EC Szombierki ma trafić na licytację komorniczą

Elektrociepłownia Szombierki coraz bardziej popada w ruinę. Dba o nią głównie grono społeczników z Klubu Przyjaciół EC Szombierki, którzy dokonują doraźnych napraw, realizują swoje projekty, oprowadzają zwiedzających etc. Robią to całkowicie za darmo.

W 2018 roku 14 milionów złotych z Unii Europejskiej miało pokryć koszt zabezpieczenia i remontu elektrociepłowni. Pieniądze przepadły, ponieważ właściciel nie złożył na czas odpowiednich dokumentów.

Zobacz koniecznie

Dwa lata później Śląski Urząd Wojewódzki nakazał zwrot dotacji na organizację Industriady, ponieważ fundacja ponownie nie wywiązała się ze swoich obowiązków. Ponadto EC Szombierki wykreślono ze Szlaku Zabytków Techniki, a konserwator zabytków zapowiedział kary, ponieważ nie przeprowadzono zleconych remontów.

Pod koniec marca 2021 roku Prokuratura Rejonowa w Bytomiu wszczęła śledztwo dotyczące zniszczenia zabytkowego budynku w ciągu ostatnich pięciu lat, kiedy właścicielem jest spółka Rezonator S.A. Zawiadomienie złożył Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Z kolei w kwietniu dowiedzieliśmy się, że na terenie EC Szombierki pojawił się komornik, który ma wystawić na licytację działki oraz sam zabytkowy budynek. To w związku z długami, jakie Rezonator S.A. ma u prywatnych przedsiębiorców.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zły PiS

Zbulic poniemieckie kominy! Nie chcemy drugiego Smolenska!

A przy okazji zbulic palac "kultury" i "downtown" we wsi Warwsiawa! Bo to blisko Zoliboza, i niebezpieczenstwo katastrofy budowlano-lotniczej duze!

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie