Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytom się wali! 12 kamienic do rozbiórki. Natychmiast! [ZDJĘCIA]

Magdalena Nowacka-Goik
Bytom się wali. Akcja ratunkowa przy zawalonej kamienicy przy ul. Stawowej
Bytom się wali. Akcja ratunkowa przy zawalonej kamienicy przy ul. Stawowej Magdalena Nowacka-Goik
Z wstępnych wyników inwentaryzacji budynków, którą zarządziły władze Bytomia razem z Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego wynika, że w mieście jest około 10-12 budynków, w stanie bezwzględnie nadającym się do rozbiórki. Takie informacje przedstawił dzisiaj na konferencji prasowej Damian Bartyla, prezydent Bytomia.

Przyczyną złego stanu tych budynków są wieloletnie zaniedbania, brak remontów, nieuregulowany stan prawny , a także kradzieże elementów konstrukcji, metalowych i drewnianych.

- Te 12 budynków to pierwszy etap typowania - wyjaśnia Elżbieta Kwiecińska, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Bytomiu. - W ich przypadku kwestia rozbiórki będzie w nakazie pilnym, czyli jak najszybszym. Właściciele muszą teraz wyłonić wykonawcę, który zajmie się rozbiórką. Nie będzie problemu w przypadku budynków wolnostojących, gorzej, jeśli są w zwartej zabudowie. Bo tu trzeba będzie jeszcze zabezpieczyć pozostałe - dodaje.

W kolejnym etapie ro rozbiórki planowanych jest około 15 budynków.

Inspektorat posiadał wcześniej swoją listę zagrożonych budynków, ale nie było na nich tych, które właściciel kwalifikował do sprzedaży. Teraz zasady są zmienione i budynki przeznaczone do rozebrania nie będą mogły mieć zmiany przeznaczenia.
Koszt jednej rozbiórki to od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Miasto na ten rok ma 100 tysięcy złotych, a z tego już 69 tysięcy zł wydano na rozbiórkę budynków przy ul. Dojazd (Rozbark).

Miasto zwróciło się też z prośbą o pomoc w rozbiórce do kopalni KWK Bobrek Ruch Centrum. Dotyczy to 10 obiektów, które były lub są albo też będą w najbliższym czasie pod wpływem szkód górniczych, a nie nadają się do remontu.
- Chcielibyśmy rozebrać te budynki w ciągu roku - mówi Leonard Klabis, dyrektor kopalni. - Większość z nich to pustostany, tylko w kilku mieszka maksymalnie po 12 rodzin. Mamy około 30 milionów z których możemy na to wydatkować - dodaje. - Rozbiórki muszą być przed remontami, bo zdajemy sobie sprawę, że wstrząsy mogą z czasem wpłynąć degradująco na konstrukcje, wyciągnęliśmy wnioski z roku 2011( katastrofa budowlana w Karbiu-przy. Red.) i chcemy takim sytuacjom zapobiec - dodaje.

Obecnie w rejonie Ruchu Centrum pod obserwacją jest 338 budynków, a w rejonie Ruchu Bobrek -114. Nadzoruje to zarówno Kompania Węglowa, jak i Instytut Górnictwa i Instytut Techniki Budowlanej.

Czy te obiekty pokrywają się z obiektami wytypowanymi przez miasto? Kilka na pewno, chociaż cała lista nie była jeszcze konsultowana.

CZY BYTOM JEST DOBRYM MIEJSCEM DO MIESZKANIA? NAPISZ KOMENTARZ


*Kutz: Autonomia okazała się oszustwem. Ślązakom należy się status mniejszości etnicznej [WYWIAD RZEKA]
*TYLKO W DZ: Niesamowite zdjęcia górników i kopalń z XIX w. Maxa Steckla
*Cygańskie wesele w Rudzie Śl. On - 21 lat, ona 16 lat. ZOBACZ ZDJĘCIA Z ZABAWY
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera