Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bytomska Aglomeracja Przyszłości? Miasto podpisało porozumienie z Instytutem Techniki Górniczej KOMAG

OPRAC.: MAJ
Hubert Klimek, mat. UM Bytom
Instytut Techniki Górniczej oraz Zakład Doskonalenia Kadr KOMAG zawarły z Bytomiem porozumienie ramowe o partnerstwie strategicznym na rzecz współdziałania w procesach transformacji nieruchomości pogórniczych, transformacji energetycznej oraz adaptacji do zmian klimatu.

W Katowicach trwają Międzynarodowe Targi EXPO. W ramach wydarzenia zorganizowano także Silesian Energy Storage Forum 2022, podczas którego dyskutowano m.in. na temat Śląskiego Systemu Magazynowania Energii, który może być sposobem na zwiększenie regionalnego bezpieczeństwa energetycznego. W inicjatywę tę zaangażowany jest m.in. Bytom, dlatego też przedstawiciele miasta wzięli udział w panelu.

Podczas odbywającego się EXPO, we wtorek, 6 września, prezydent Mariusz Wołosz zawarł z przedstawicielami Instytutu Techniki Górniczej oraz Zakładem Doskonalenia Kadr KOMAG porozumienie ramowe o partnerstwie strategicznym na rzecz współdziałania w procesach transformacji nieruchomości pogórniczych, transformacji energetycznej oraz adaptacji do zmian klimatu. Dokument podpisali prezydent Mariusz Wołosz, Dariusz Prostański, dyrektor ITG KOMAG oraz Leon Juroszek, prezes zarządu Zakładu Doskonalenia Kadr KOMAG sp. z o.o.

- Transformacja to szansa na wdrożenie rozwiązań, które pozwolą, by Bytom stał się Aglomeracją Przyszłości, gdzie nowatorskie idee współbrzmią z wielowiekową tradycją i historią, tworząc nowe walory innowatorskiego środowiska miejskiego, decydującego o wysokiej jakości życia mieszkańców. Aglomeracją Przyszłości, w której nauka współgra z nowoczesnym biznesem urzeczywistniając nowe koncepcje, a twórcze środowiska znajdują przyjazne warunki dla kreowania postępowych wartości – czytamy w preambule porozumienia.

Jak wyjaśnia biuro prasowe bytomskiego magistratu, partnerstwo to zakłada m.in. wypracowywanie wspólnych inicjatyw i projektów związanych np. z nieruchomościami pogórniczymi, gospodarką wodną i ściekową, renowacją infrastruktury miejskiej w kierunku nisko- i zeroemisyjności, adaptacją do zmian klimatycznych, w tym w szczególności zieloną i błękitną infrastrukturą miejską.

Dodatkowo, strony zawierające porozumienie, zobligowały się do wzajemnego wsparcia merytorycznego i organizacyjnego przy prowadzeniu prac o charakterze badawczym, badawczo-rozwojowym, inwestycyjnym, społeczno-edukacyjnym, eksperckim, wdrożeniowym czy też projektowym.

- Przemiana takich miast jak Bytom wymaga wizji, wokół której skoncentruje się wiele podmiotów, zwłaszcza z dziedziny naukowo-badawczej. Jestem przekonany, że współpraca, jaką nawiązaliśmy z KOMAG jest kolejnym krokiem w stronę dobrej transformacji miasta - mówi prezydent Mariusz Wołosz. - Pogarszająca się sytuacja finansowa samorządów może sprawić jednak wiele trudności przy skutecznym wykorzystaniu funduszy unijnych. Może dojść do sytuacji, w której samorządy nie będą miały środków na zapewnienie wkładu własnego na realizację inwestycji unijnych - dodaje prezydent.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera