Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cała Dąbrowa Górnicza w przebudowie. Powstają ronda, drogi, chodniki i ścieżki rowerowe. Finał prac coraz bliżej

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej trwa remont i przebudowa głównych dróg, prowadzących przez miasto: ul. Piłsudskiego, Królowej Jadwigi i Sobieskiego Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej trwa remont i przebudowa głównych dróg, prowadzących przez miasto: ul. Piłsudskiego, Królowej Jadwigi i Sobieskiego Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej w przebudowie nadal są główne drogi, prowadzące przez miasto. Kierowcy muszą uważać na zmiany w organizacji ruchu i zwężenia. Drogowcy spieszą się, bo wszystko ma być gotowe, zgodnie z deklaracjami lokalnych władz, do końca tego roku. Co zatem dzieje się teraz w mieście? Gdzie są utrudnienia?

Inwestycje drogowe w Dąbrowie Górniczej: nowe rondo i wspólne przystanki autobusowo-tramwajowe

Roboty drogowe wciąż trwają na ulicach: Piłsudskiego, Królowej Jadwigi oraz Sobieskiego. Wiele dzieje się w dzielnicy Gołonóg, gdzie kierowcy natrafią na utrudnienia przy przejeździe przez rondo Budowniczych Huty Katowice, które dotychczas rondem było tylko z nazwy, a pierwszeństwo przejazdu mieli kierowcy poruszający się ul. Piłsudskiego, co było przyczyną wielu kolizji. Teraz się to zmienia. Rondo będzie prawdziwym rondem, ale zmiana jego geometrii, budowa nowych wjazdów, zjazdów oraz chodników powoduje, że możemy w tym miejscu natrafić na korki i zatory,

Gotowe jest natomiast prawie w całości nowe rondo, jakie powstało nieco dalej w stronę centrum miasta, a więc na skrzyżowaniu ul. Tysiąclecia i Piłsudskiego. Jest przejezdne, pozostały wokół jeszcze prace wykończeniowe. Kilkaset metrów dalej ekipy remontowe uwijają się przy nowym, wspólnym przystanku autobusowo-tramwajowym na Manhattanie, a także w połączonym z nim przejściu podziemnym, które zostało całkowicie odnowione i przebudowane.

Kolejne utrudnienia czekają na kierowców w rejonie targowiska miejskiego i alei Majakowskiego, gdzie też powstaje rondo, a do tego trwają prace przy wymianie nawierzchni na jezdni w kierunku Gołonoga. Uważać trzeba też w centrum, gdzie też korygowana jest geometria ronda, a do tego prace trwają na ul. Sobieskiego. Wzdłuż niej powstają teraz także chodniki i ścieżka rowerowa.

Inwestycje drogowe w Dąbrowie Górniczej: kiedy finał prac?

Dla kierowców obecnie udostępniony jest ruch na wszystkich relacjach na terenie przebudowy, z ograniczeniami w postaci zamkniętych kilku części jezdni. Ruch dwukierunkowy wprowadzony został na jezdni w kierunku Będzina, na odcinku od ul. Chopina do centrum, następnie od centrum do Al. Róż i od Al. Róż do ul. Majakowskiego. Z kolei od ul. Majakowskiego do ul. Kasprzaka ruch poprowadzony został jednokierunkowo, po jednym pasie na każdej jezdni. Powodem są roboty wykończeniowe oraz nasadzenia roślin.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej wszystkie prace mają się zakończyć w planowanym pierwotnie terminie, a więc do końca 2023 roku. W tym momencie termin zakończenia prac pozostaje bez zmian.

Koszt całej inwestycji po stronie miasta (osobne koszty związane z przebudową torowiska tramwajowego ponoszą Tramwaje Śląskie) to 116 mln 414 tysięcy 746,37 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 87 mln 833 tys. 468,20 zł.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera