MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Całe miasto w smartfonie. Częstochowa robi kolejny krok w stronę informacji elektronicznej

Janusz Strzelczyk
Magda Woch widzi przyszłość w aplikacji mobilnej
Magda Woch widzi przyszłość w aplikacji mobilnej 123RF
Częstochowa będzie miała własną aplikację mobilną. Korzystając ze smartfonów turyści, pielgrzymi, a także oczywiście sami częstochowianie będą mogli dowiedzieć się wszystkiego, co dzieje się w mieście i o wszystkich jego atrakcjach.

- W budżecie miasta jest na ten cel 40 tysięcy złotych - mówi Magda Woch z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta. - Zanim system zacznie działać, musimy przejść wszystkie procedury, m.in. trzeba ogłosić przetarg, wybrać firmę. Myślę, że w czerwcu będzie można już korzystać z aplikacji.

Technicznie będzie to najprawdopodobniej aplikacja dla telefonów z systemem Android. Można ją będzie pobrać i zainstalować używając fotokodu QR.

Co dostaniemy? Na pewno będzie wszystko to, co już oferuje Miejski System Informacji Turystycznej, a co jest dostępne w 50 rozmieszczonych w mieście infokioskach (dwa z nich znajdują się na Jasnej Górze).

W częstochowskich info-kioskach można uzyskać informacje turystyczne, kulturalne, przyrodnicze, sportowe, a także dotyczące hoteli, restauracji, repertuarów kin i teatrów. Są tam też wiadomości z regionu częstochowskiego. Wszystkie te informacje będą dostępne w smartfonie.

Aplikacja będzie też współpracować z GPS-em. Np. stojąc na placu Biegańskiego dostaniemy informację, co można znaleźć w najbliższej okolicy z wyświetloną mapą i z dokładnie podanymi odległościami.

Nie zabraknie wiadomości praktycznych o tym, gdzie można znaleźć podstawowe informacje o Częstochowie, numery telefonów służb ratunkowych, policji, telefony i adresy aptek, szpitali.

Będzie można sobie zaprogramować trasę do zwiedzania. Na przykład szlakiem częstochowskich muzeów albo judaików.
Wszystkie informacje będą na bieżąco aktualizowane. Każda zmiana w godzinach otwarcia muzeum czy restauracji albo kursowania komunikacji miejskiej szybko zostanie wprowadzona do systemu.

Turysta zmotoryzowany znajdzie informacje o tym, jak rozległa jest strefa płatnego parkowania i jaki system opłat za parkowanie obowiązuje.

Dla pielgrzyma będą informacje o trasach pielgrzymek w mieście. Każda impreza kulturalna: spektakl teatralny, koncert w Filharmonii Częstochowskiej czy też plenerowa impreza na placu Biegańskiego lub na Promenadzie im. Czesława Niemena będzie zapowiedziana wraz z informacjami o wykonawcach.

Znajdziemy też repertuar częstochowskich kin oraz najnowsze informacje z portalu www.czestochowa.pl. Aplikacja ma dać także możliwość korzystania z aktualnego planu Częstochowy. Korzystanie z niego nie spowoduje ściągania żadnych danych na telefon, bowiem mapa będzie wbudowana w aplikację.

Analitycy internetu twierdzą, że jego przyszłością jest mobilność. Coraz więcej internautów ma dostęp do sieci za pośrednictwem smartfonów, tabletów. O tym, że warto zaistnieć w przestrzeni mobilnej, wiedzą firmy i instytucje publiczne.
Trwają jednak jeszcze dyskusje, czy tworzyć mobilne strony internetowe, czy autonomiczne mobilne aplikacje.

Zwolennicy wyższości aplikacji mobilnej nad klasycznym internetem podkreślają, że w porównaniu z mobilną stroną internetową aplikacja mobilna jest szybsza, bardziej interaktywna i pozwala w pełni używać funkcji telefonu.

Wystarczy ją raz zainstalować - działa ona nawet w trybie offline. Z mobilnej strony internetowej możemy natomiast korzystać tylko wtedy, gdy mamy dostęp do internetu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej miast decyduje się na aplikację mobilną.
W tym roku dołączy do nich Częstochowa. Pod Jasną Górą przyglądają się uważnie doświadczeniom tych innych miast, które mają aplikację mobilną. Chodzi o jak najszerszy zakres działania sytemu, ale też o to, aby był łatwy w obsłudze dla użytkowników, którzy przyjeżdżają do Częstochowy ze wszystkich stron Polski.

Inne miasta mają już aplikacje

W lipcu Tychy uruchomiły mobilny przewodnik dla turystów oraz mieszkańców poszukujących informacji o ciekawych miejscach i wydarzeniach w mieście. Bezpłatna aplikacja jest dostępna na telefony komórkowe obsługujące systemy iOS i Android. Aplikację pobrało ponad 1300 osób. Mobilny przewodnik uruchomiły również dwie gminy na Żywiecczyźnie - Rajcza i Jeleśnia. Mobilne przewodniki działają już w Wodzisławiu Śląskim i w Żorach. Liderem w tym względzie jest jednak Gdańsk, który przed Euro 2012 udostępnił użytkownikom sieci komórkowych specjalną aplikację. Program "Gdansk4u Mobile" działa na trzech najważniejszych systemach komórkowych. Program pobrało już ponad 10 tysięcy użytkowników. BR


*Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
*Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Trwa pościg ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
*Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!