Nasza Loteria

Cały Śląsk w czasach PRL zajadał się słodyczami z raciborskiej fabryki „Ślązak” . To właśnie z niej narodził się słynny „Mieszko”

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Cały Śląsk w czasach PRL zajadał się słodyczami z raciborskiej fabryki ,,Ślązak"Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Cały Śląsk w czasach PRL zajadał się słodyczami z raciborskiej fabryki ,,Ślązak"Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Narodowe Archiwum Cyfrowe
To z raciborskiej fabryki od 1945 roku aż do lat 90, na rynek szły pyszne landrynki, ptasie mleczko, karmelki, krówki, cukierki w czekoladzie

Cały Śląsk w czasach PRL zajadał się słodyczami z raciborskiej fabryki „Ślązak”. To właśnie w niej narodził się słynny „Mieszko”

To z raciborskiej fabryki od 1945 roku aż do lat 90, na rynek szły pyszne landrynki, ptasie mleczko, karmelki, krówki, cukierki w czekoladzie. A także znane miętowe „Leśne – łagodzą kaszel", „Kopalniaki", czy hit „Ślązaka” – „Buteleczki Firmowe", wypełnione likierami.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Na zdjęciach wykonanych w fabryce z lat 1975-80 widać pracownice na linii produkcyjnej podczas wyrobu przysmaków. Jest maszyna do produkcji landrynek, widać maszynę do automatycznego zawijania słodyczy w papierki, wkładania do toreb, czy przy taśmie produkcyjnej. Są też obrazki z laboratorium, gdzie przyglądano się bacznie jakości oferowanych przysmaków.

Musisz to znać

Obejrzyj dokładnie

Słodycze z Raciborza już przed wojną zachwycały podniebienia klientów. W 1938 roku Martin Piersch, przedsiębiorca z Lipska kupił od Marii Tschauder obiekty dawnej fabryki mebli. W niej narodziła się fabryka czekolady Goldsiegel, Kakao - und Schokoladenfabrik.

Fabryka ocalała podczas wojny i w 1945 roku wznowiła produkcję, właśnie jako Fabryka Cukrów i Czekolady „Ślązak”. W latach 90. XX wieku zaprzestano produkcji – w 1993 roku z tej firmy, a także drugiej miejscowej Raciborzanki – utworzono firmę Mieszko, która z powodzeniem funkcjonuje na rynku do dnia dzisiejszego, kontynuując ponad 50-letnią tradycję „Ślązaka”.

Po powodzi Tysiąclecia zabudowania fabryki „Ślązak” rozebrano. Obecnie na jej miejscu stoi market Kaufland.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni