Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cechownia kopalni Saturn w Czeladzi w nowej odsłonie wygląda pięknie. Szczególnie nocą, otulona białym puchem

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
A tak cechownia wyglądała jeszcze w trakcie remontu. We wrześniu 2022 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
A tak cechownia wyglądała jeszcze w trakcie remontu. We wrześniu 2022 roku Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Sebastian Musiał Photography
Kopalnia Saturn w Czeladzi to miejsce, które odzyskuje na nowo życie i wypełnia się coraz bardziej mieszkańcami. W pokopalnianych budynkach mieści się już Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia oraz Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej. Teraz do tego grona dołączyła była cechownia, która jest po remoncie i czeka na swoją inaugurację. Budynek świetnie prezentuje się na najnowszych zdjęciach Sebastiana Musiała.

W budynku byłej kopalnianej cechowni powstanie Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu, a także dobudowany do całości budynek nowoczesnej mediateki. Sali muzealnej towarzyszyć będą pracownie dla pracujących tam muzealników.

We Francji, Niemczech czy w Czechach, które zlikwidowały górnictwo kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, takie muzea cieszą się dzisiaj niesamowita popularnością. Każdy młody człowiek w tych krajach chce się bowiem dowiedzieć, jak ich ojcowie, dziadowie czy pradziadowie pracowali na dole kopalni.

Historia Górnictwa Węglowego dla zwiedzających muzeum

- Jestem pewny, że podobne zainteresowanie wzbudzać będzie nasze muzeum. Dzięki temu na stałe zostaniemy wpisani na mapę turystyki postindustrialnej w naszym kraju. Tym bardziej, że naszą ideą jest stworzenie muzeum wyjątkowego, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik interaktywnych. Odwiedzający muzeum nie tylko będą mogli poznać historię górnictwa węglowego w naszym mieście i całym Zagłębiu, ale muszą także przeżyć dreszczyk emocji i choćby przez chwilę poczuć na własnej skórze, jak trudna i niebezpieczna była praca górnika - zapowiadał w trakcie prac w cechowni Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Wykonawca prac – firma Anna-Bud – zaczął całe przedsięwzięcie od prac związanych ze wzmocnieniem, konserwacją, a w większości odtworzeniem istniejących murów oraz konstrukcji. Rozprowadzone zostały również po obiekcie instalacje sanitarne i elektryczne. Potem została wykonana drewniana nadbudówka wieży. To właśnie wieża zegarowa ma być jedną z większych atrakcji, bowiem ma też pełnić rolę wieży widokowej.

Część głównej bryły budynku została przygotowana do uruchomienia w przyszłości restauracji i kawiarni. Zmieniło się także otoczenie cechowni, pojawiły się ławki, zieleń, a jedną z unikatowych atrakcji dla najmłodszych jest plac zabaw w postaci górniczej kopalni, wraz z wieżą wyciągową. Inwestycja kosztowała około 35 mln zł, w tym prawie 20 milionów złotych to unijna dotacja.

Kiedy otwarcie? O to dopytują mieszkańcy Czeladzi, ale nie tylko

Każdy chciałby już zobaczyć odmienioną cechownię. Na razie trwa jeszcze wyposażanie budynku, przygotowywanie ekspozycji. Wiele wskazuje na to, że po raz pierwszy zobaczymy wszystko w całej okazałości w maju lub czerwcu. Być może inauguracja zostanie połączona ze świętem Szlaku Zabytków Techniki, czyli popularną Industriadą.

- Do końca lutego trwać będą odbiory i rozliczenie inwestycji przed Urzędem Marszałkowskim. A potem szukamy dobrej okazji do pokazania wnętrza mieszkańcom. Do maja w nowym lokum ma się ulokować filia biblioteki z osiedla Saturn, która stanie się naszą miejską mediateką. Więc najpewniej stanie się to po tym terminie, być może podczas obchodów wojewódzkiej Industriady - przekazał Zbigniew Szaleniec.

Kopalnia Saturn w 1993 roku została postawiona w stan likwidacji a zakończyła swoją gospodarczą historię w 1996 roku. Jako pierwszy z całego kompleksu odnowiony został budynek elektrowni, w którym znalazła swoje miejsce Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia. W październiku 2013 roku zakończyły się prace związane z zagospodarowaniem terenu i budową bazy okołoturystycznej zabytkowej kopalni Saturn w Czeladzi i równocześnie z przebudową Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia. Fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego pomogły zarówno w rewitalizacji galerii, jak i w przebudowie jej otoczenia. W kwietniu 2014 r. Galeria „Elektrownia” zdobyła tytuł Superjednostki 2013 w plebiscycie organizowanym przez Stowarzyszenie Nasze Miasto na najlepszą realizację architektoniczną 2013 roku - za dobry przykład adaptacji obiektu poprzemysłowego na cele kulturalne.

W 2019 roku zakończyła się natomiast pomyślnie przebudowa sąsiedniego budynku warsztatów elektrycznych. Dziś mieści się tam Centrum Usług Społecznościowych. i Aktywności Lokalnej. Nowym obiektem zarządza i prowadzi tu finansowane przez Unię Europejską zajęcia Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera