MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Jak zgłosić źródło ciepła do CEEB i kto musi to zrobić? Sprawdź zasady

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to baza, która kataloguje źródła ciepła w Polsce, co ma ułatwić walkę ze smogiem. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów --->
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to baza, która kataloguje źródła ciepła w Polsce, co ma ułatwić walkę ze smogiem. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałek lub gestów --->Paweł Dubiel / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) to baza, która gromadzi informacje na temat rodzajów ogrzewania używanych w mieszkaniach i domach. Choć większość osób złożyła już deklaracje do CEEB w 2022 r., niektórzy wciąż muszą to zrobić. Wyjaśniamy zasady dotyczące składania i korygowania deklaracji o źródłach ciepła.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Czym jest i czemu służy?

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest rządową bazą danych, w której gromadzone są informacje o źródłach ciepła używanych w budynkach. W bazie docelowo odnotowywane będą też m.in. informacje dotyczące zużycia energii cieplnej, ocieplenia budynków oraz dofinansowania udzielonego na termomodernizację. To część większego projektu o nazwie ZONE, w ramach którego obywatele będą mogli korzystać z rozmaitych usług.

– Dzięki tym usługom obywatel będzie mógł, w dogodny dla siebie sposób, złożyć deklarację dotyczącą źródeł ciepła i źródeł spalania paliw, zamówić przegląd kominiarski czy inwentaryzację budynku – podano na stronie CEEB. – Pozyskane w ten sposób dane stworzą unikatową bazę danych dotyczących emisyjności budynków. Baza ta będzie cennym narzędziem w procesie planowania i realizowania polityki niskoemisyjnej. Pozwoli precyzyjniej planować działania naprawcze, których celem będzie dbałość o stan zdrowia obywateli poprzez poprawę jakości powietrza.

Pierwszy etap gromadzenia danych w CEEB zakończył się 30 czerwca 2022 r. Do tej daty wszyscy właściciele i zarządcy nieruchomości mieli obowiązek złożyć deklarację CEEB, w której zgłaszali użytkowane w domu lub mieszkaniu źródła ciepła. Za niedopełnienie obowiązku groziła kara pieniężna. Jak podaje GUNB, do 22 czerwca 2022 r. do bazy CEEB zgłoszono 5 mln źródeł ciepła. Z kolei miesiąc później resort rozwoju i technologii podał, że łącznie wpłynęło 7,3 mln deklaracji, a obecnie liczba ta wynosi już 9,4 mln deklaracji.

Sprawdź: Jaka powinna być optymalna temperatura w domu?

Masz nowe źródło ciepła? Musisz złożyć deklarację CEEB albo zapłacisz grzywnę

Jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, w 2023 r. o obowiązku złożenia deklaracji CEEB muszą pamiętać osoby, które uruchamiają nowe źródło ciepła (np. w ramach budowy domu jednorodzinnego). W takim przypadku właściciel lub zarządca nieruchomości ma obowiązek zgłosić urządzenie do CEEB.

– W przypadku nowo powstałych obiektów będzie to termin 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw – podaje GUNB.

Trzeba pamiętać, że zgodnie z art. 27h ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów za niezłożenie deklaracji w terminie grozi kara grzywny. Ten, kto przegapi termin, może jednak uniknąć płacenia, o ile złoży spóźnioną deklarację, zanim wójt, burmistrz lub prezydent miasta dowie się o popełnieniu wykroczenia. Jeśli więc zdarzy się spóźnienie, najlepiej po prostu jak najszybciej naprawić błąd.

Zgłoszeniu podlegają wszystkie źródła ciepła i spalania paliw o mocy do 1 MW. Chodzi m.in. o takie urządzenia, jak: kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, kominek, piec kaflowy, pompa ciepła, sieć ciepłownicza, gazowy podgrzewacz wody, koza, kuchnia węglowa, piecokuchnia, trzon kuchenny, promiennik gazowy, ogrzewanie elektryczne i kolektor słoneczny. W razie wątpliwości, czy dane urządzenie należy zgłaszać, najlepiej skontaktować się z urzędnikami nadzoru budowlanego.

Jeśli nieruchomość ma więcej niż jednego właściciela, wystarczy, że deklarację CEEB złoży jeden z nich. Z kolei w przypadku budynków wielorodzinnych zasada jest następująca:

  • wspólne źródła ciepła w budynku (np. sieć ciepłowniczą) zgłasza jego zarządca,
  • indywidualne źródła ciepła w mieszkaniu (np. kominek) zgłasza jego właściciel.

Deklaracja do CEEB. Jak ją wypełnić i złożyć?

Właściciel lub zarządca nieruchomości może złożyć deklarację CEEB przez Internet, na stronie zone.gunb.gov.pl (trzeba posiadać profil zaufany, podpis kwalifikowany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną) albo tradycyjnie, wysyłając list lub udając się osobiście do lokalnego urzędu miasta lub gminy. Na rządowym portalu gov.pl można znaleźć dokładne informacje oraz wzór deklaracji.

Deklaracja powinna zawierać następujące informacje:

  • imię i nazwisko właściciela/zarządcy obiektu oraz adres miejsca zamieszkania/siedziby,
  • adres nieruchomości, której dotyczy składana deklaracja,
  • informację o liczbie i rodzaju eksploatowanych źródeł ciepła lub spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i stosowanych w nich paliwach,
  • opcjonalnie numer telefonu i adres e-mail właściciela/zarządcy.

Po otrzymaniu deklaracji urzędnicy wprowadzą dane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W przypadku nieruchomości „starych” (zgłaszanych do 30 czerwca 2022 r.) mieli na to 6 miesięcy, a w przypadku nowo powstałych obiektów termin wynosi 30 dni.

Korekta deklaracji CEEB. Kiedy jest niezbędna i jak to zrobić?

Jeśli właściciel lub zarządca nieruchomości zorientuje się, że w złożonej deklaracji są błędy lub braki (albo zostanie o tym poinformowany), powinien dokonać korekty deklaracji. Dokument można edytować samodzielnie, wyszukując swoją deklarację na stronie, gdzie była składana i wybierając opcję „edytuj”. Można również poprosić o dokonanie korekty w urzędzie.

Jesienią 2022 r. część osób dokonywała jednak korekt deklaracji tylko po to, by móc wyłudzić od państwa dodatek węglowy, dodatek energetyczny lub inne świadczenia pieniężne. Osoby te np. zgłaszały źródło ciepła, którego w rzeczywistości nie posiadały, przed czym przestrzegał nadzór budowlany.

– Jakakolwiek zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa – nie z uwagi na popełnioną pomyłkę – lecz ze względu na potrzebę wykazania w CEEB kotła/pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego – może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia – ostrzega GUNB.

Zobacz: Polacy chcą oddychać czystym powietrzem. Zwracamy coraz większą uwagę na smog

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Reklama

Aktualne promocje z Duki

Materiały promocyjne partnera
Polecjaka Google News - RegioDom
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Jak zgłosić źródło ciepła do CEEB i kto musi to zrobić? Sprawdź zasady - RegioDom.pl

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni