Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny żywności: Susza. Zmartwienie czy świetny interes?

Sławomir Cichy
infografika: Marek Michalski
Z powodu suszy wahają się ceny żywności na targowiskach i w sklepach, choć bardziej widać ją w naszych portfelach niż na polach Upały, które dotknęły Polskę, w lipcu i sierpniu wpłynęły na wielkość plonów w warzywnictwie i sadownictwie. Należy więc liczyć się z możliwością wzrostu cen w stosunku do 2014 r. zwłaszcza, że w ubiegłym roku z powodu rosyjskiego embarga i niestabilnej sytuacji finansowej na Ukrainie ceny spadły - brzmi komunikat Stowarzyszenia Polskie Rynki Hurtowe.

Warzywa i owoce droższe - bo susza
Wczoraj sprawdziliśmy na targowiskach w Katowicach, Sosnowcu, Częstochowie,  Bielsku-Białej  i Rybniku jaki jest poziom cen najpopularniejszych owoców i warzyw uprawianych w  Polsce (Szczegóły na ilustracji). Pełzające podwyżki tłumaczone są przez sprzedawców suszą. Oni sami kupując towar w hurtowniach i u producentów słyszą to samo.

Alicja Banaś ze sklepu warzywnego "Spiżarnia Ali" w Bielsku-Białej mówi, że ceny na giełdzie zmieniają się niemal codziennie. 
- We wtorek były znowu wyższe, niż w sobotę, gdy kupowaliśmy towar. Więcej kosztują pomidory, ogórki, kalafior, fasolka. O suszy mówią wszyscy sprzedawcy i windują ceny.

Na targowisku w Sosnowcu Andrzej Krzyś handluje ziemniakami i czosnkiem. 

- Mam dobry towar, chętnie u mnie kupują a że ziemniaki drogie? A nie słyszał pan o suszy? 40 proc. plonów szlag... przepraszam diabli wzięli - denerwuje się. 

Mleko tanieje, ale nie w sklepach - bo susza
A dlaczego poza dyskontami i hipermarketami z markami własnymi za litr mleka trzeba już zapłacić od 2,69 do 3,20 zł? 
W odpowiedzi na tak postawione pytanie też pada informacja o suszy, a tymczasem dr Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie mówi, że po uwolnieniu unijnych kwot mleko... powinno tanieć.

- Taka jest sytuacja nie tylko w Polsce, ale na rynkach światowych. Na razie nie ma przesłanek do podwyżek - dodaje.
Za litr surowca w mleczarniach płacą dostawcom średnio poniżej złotówki. Tym bardziej że odbiorcy (w tym sieci handlowe) oczekują od mleczarni kolejnych obniżek. Dziś mleko jako produkt gotowy w kartonie sprzedawany jest do handlu po 1,60-1,70 zł/litr. Skąd się zatem biorą ceny w sklepach powyżej 3 zł? 

Wołowina  i wieprzowina powiny tanieć - bo susza
Teza przewrotna ale łatwo ją uzasadnić. Okazuje się, że więcej zwierząt jedzie do rzeźni, bo brakuje pasz. - Od około trzech tygodni do uboju trafia bardzo dużo zwierząt - przyznaje Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso. - Nie dotyczy to tylko trzody chlewnej, ale i bydła. Widać, że niektórzy właściciele krów mlecznych pozbywają się słabszych zwierząt. 

Takie działanie ma jednak także złą stronę. Eksperci uważają, że z powodu problemów z paszami i wzrostu kosztów produkcji, niebawem mleka może być mniej i wówczas ceny nie z powodu wymyślonej klęski nieurodzaju, ale mniejszej podaży z pewnością pójdą w górę. \

Chleb na pewno nie  powinien drożeć
Skutki suszy nie powinny przełożyć się na podwyżki  cen chleba, bowiem zarówno plony jak i jakość ziarna  wykorzystywanego do produkcji pieczywa w tym roku są wręcz wzorowe. Z danych dotyczących wysokości plonów wynika, że na pewno ziarna nie zabraknie.  

Pogoda dała  się rolnikom we znaki, ale...
Zdaniem dr Świetlik z powodu suszy ucierpiały rośliny strączkowe. Przyznaje, że droższe mogą być też kapusta, buraki i ziemniaki. W przypadku tych ostatnich wielkość plonu była uzależniona nie tylko od pogody, ale i od jakości gleb, odmiany.

- Kiedy ziemniaki są drogie, klienci kupują więcej kasz, ryżu i makaronu. Zresztą zazwyczaj wówczas mamy więcej promocji na ten asortyment i wówczas sprzedajemy zapasy - mówi nam ekspedientka w jednym z detalicznych sklepów sieciowych.

Było tanio, chyba za tanio dla handlu
Urząd Statystyczny w Katowicach  pod koniec sierpnia poinformował w komunikacie, że  przeciętne ceny produktów pochodzenia roślinnego na targowiskach w lipcu 2015 r. były niższe niż przed rokiem. Na rynku rolnym w skali roku odnotowano wzrost skupu ziarna zbóż podstawowych (o 4,5 proc.) oraz żywca rzeźnego (o 4,1 proc.).  
W kolejnych miesiącach mogą podrożeć niektóre owoce i warzywa. Jednak podnoszenie (w sklepach) cen np. mleka i jego przetworów, wieprzowiny, wołowiny czy cukru, nie jest uzasadnione. 
Współpraca:  Lucyna Talaśka-Klich, BR, JACK, KLM 

 

Źródło: Dziennik Zachodni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!