Chcą fedrować pod Jaworznem. Mieszkańcy coraz głośniej protestują

Anna Zielonka
Mieszkańcy Jaworzna żywo interesują się sprawą kopalń
Mieszkańcy Jaworzna żywo interesują się sprawą kopalń materiały prywatne
Udostępnij:
Oprócz australijskiej firmy Balamara, również Tauron Wydobycie ma chrapkę na jaworznicki węgiel. Chodzi o obszar górniczy „Jaworzno”.

Boimy się nawet myśleć, w jakim stanie będą nasze domy po zakończeniu eksploatacji - przekonuje jaworznianin Wacław Chudzikiewicz, który występuje w imieniu mieszkańców Koźmina, Jeziorek, Cezarówki Górnej, Wilkoszyna i Ciężkowic w Jaworznie.

Chodzi o plany Tauronu Wydobycie, który chce wydobywać węgiel pod tymi dzielnicami. A dokładnie o obszar górniczy „Jaworzno”. Eksploatacją zajmowałby się istniejący od lat w tym mieście, należący do koncernu, Zakład Górniczy Sobieski. Postępowanie prowadzi na razie Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach. Dobiegły końca konsultacje społeczne (w ostatnim dniu ich trwania mieszkańcy złożyli w RDOŚ petycję z 1,5 tys. podpisów przeciwko planom Tauronu), teraz przyszedł czas na uzgodnienie decyzji środowiskowej.

Tauron Wydobycie to już kolejny przedsiębiorca, który ma chrapkę na bogate jaworznickie złoża. O węgiel pod inną częścią dzielnicy Jaworzna - Ciężkowic, a także pod Niedzieliskami, stara się bowiem australijska firma Balamara.

- ZG Sobieski planuje eksploatację górniczą w rejonie dzielnicy Wilkoszyn, gdzie wpływami eksploatacji objęta zostanie zabudowa mieszkalna od ul. Ciężkowickiej do pierwszych domów znajdujących się w dzielnicy Jeziorki oraz w rejonie Jeziorek-Koźmina, gdzie wpływami eksploatacji objęta zostanie zabudowa mieszkalna od ul. Łanowej do ul. Paprotki w Koźminie i zabudowa Cezarówki Górnej. Przewidywane jest prowadzenie wydobycia systemem ścianowym na zawał. Nie ma możliwości zastosowania podsadzki hydraulicznej - informuje Zofia Mrożek, rzeczniczka Tauronu Wydobycie. - W stosunku do pierwotnych planów odstąpiono od eksploatacji w rejonie obszaru NATURA 2000. Zabudowa mieszkalna Ciężkowic w rejonie ul. Cichy Kącik nie będzie podlegała wpływom eksploatacji górniczej - dodaje.

Wymienione przez rzeczniczkę zmiany nie satysfakcjonują mieszkańców Ciężkowic. Chcą pomniejszenia obszaru górniczego, a nie nieznacznego tylko zawężenia obszaru eksploatacji. Sprzeciwiają się wydobyciu pod ich dzielnicą w ogóle. Ich domy nigdy nie były przystosowane do tego typu działalności.
- Oni stawiali swoje domy na terenach pozagórniczych. Taka adnotacja widnieje na wydanych nawet rok temu pozwoleniach na budowę - przekonuje Wacław Chudzikiewicz.

Z kolei jaworznianie z Jeziorek, Cezarówki Górnej, Wilkoszyna i Koźmina nie zgadzają się na wydobycie spod ich dzielnic metodą na zawał stropu.

- Nasze domy już są popękane, a szkody wciąż się pogłębiają. Dlaczego interes zakładu ma być ważniejszy ponad nasze dobro? Przecież na swój majątek pracowaliśmy bardzo ciężko! - przekonują jaworznianie.

W sprawę zaangażowało się Towarzystwo na rzecz Ziemi, które wspiera mieszkańców w ich protestach.

Wystosowało ono do RDOŚ własne uwagi do raportu firmy Tauron Wydobycie. - Odnosimy wrażenie, że raport jest nierzetelny, niepełny i nie bierze pod uwagę interesów wszystkich zainteresowanych stron - podkreśla Robert Wawręty z TnZ. Przygotowuje ono też analizę dot. wpływu planowanej eksploatacji na obszar NATURA 2000 Łąki w Jaworznie. - Choć inwestor zrezygnował z wydobycia pod tym terenem, nie oznacza to, że nie będą na niego oddziaływać wpływy górnicze - przekonuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie