Chorzów. Dawny ratusz Wielkich Hajduk w Batorym to ruina. Zobaczcie wnętrza jak z horroru! Ale jest też dobra wiadomość. Trwa remont dachu

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Zabytkowy ratusz w Chorzowie. Niestety obiekt ten niszczeje od lat. Zobaczcie sami!
Zabytkowy ratusz w Chorzowie. Niestety obiekt ten niszczeje od lat. Zobaczcie sami! Karina Trojok
Udostępnij:
Dawny ratusz Wielkich Hajduk w Chorzowie Batorym to po prostu ruina. Odpadający tynk, wybite szyby w oknach, popękane ściany i sufity. Budynek z zewnątrz wygląda strasznie. W środku jest jeszcze gorzej. Zobaczcie zdjęcia z wnętrza zabytkowego gmachu. Jest też dobra wiadomość. Właśnie rozpoczął się remont dachu ratusza. Przy budynku stanęły rusztowania. To jednak kropla w morzu potrzeb. Obiekt potrzebuje gruntownego remontu. Na to jednak potrzebne są pieniądze, których miasto nie ma.

Dawna perła architektoniczna Wielkich Hajduk to dziś istna ruina. Dawny ratusz wymaga kompleksowego remontu

Wybite szyby, odpadający tynk, zabite deskami okna i popisane mury. Tak wygląda dziś dawna duma Wielkich Hajduk, czyli zabytkowy gmach przy ulicy Ratuszowej. Dawny ratusz dziś jest w opłakanym stanie. Z zewnątrz widać, e to ruina. W środku zabytkowego budynku wcale nie jest lepiej. Zobaczcie zdjęcia z wnętrza dawnego ratuszu w Chorzowie Batorym.

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Przy gmachu dawnego ratusza Wielkich Hajduk w czwartek, 25 marca, pojawiły się rusztowania. Zabytkowy budynek będzie miał nowy dach. Prace remontowane rozpoczęły się w poniedziałek, 29 marca. Remont ten ma zabezpieczyć budynek i powstrzymać go od dalszego niszczenia. To jednak mało. Obiekt potrzebuje kompleksowego remontu.

- Dla mieszkańców, szczególnie Chorzowa Batorego, to bardzo ważny zabytek. Wymiana dachu to konieczność, aby nie dopuścić do dalszej degradacji obiektu. Wciąż staramy się znaleźć dla niego inwestora, prowadzimy rozmowy z przedsiębiorcami. Jesteśmy otwarci na współpracę i mamy nadzieję, że poprawa stanu technicznego zwiększy atrakcyjność obiektu - tłumaczy Marcin Michalik, Wiceprezydent Chorzowa.

Koszt wymiany dachu wynosi ponad 893 tysiące złotych. Zadania podejmie się, wyłoniona w przetargu firma, Midpol-Investment z Krakowa.

Miasto Chorzów jest właścicielem dawnego ratusza w Chorzowie Batorym od 2018 roku. Po wielu latach starań miastu udało się przejąć zabytkowy obiekt przy ul. Ratuszowej. Wcześniej przez prawie 20 lat gmach znajdował się rękach prywatnych.
Kolejni inwestorzy szybko tracili zainteresowanie obiektem, brakowało im funduszy, a przede wszystkim pomysłu na to miejsce. Budynek przez lata niszczał.

Ratusz w Chorzowie Batorym. Był siedzibą władz starostwa, a także milicji i policji

Ten neobarokowy gmach mieszczący się przy ul. Ratuszowej 3 w Batorym został wzniesiony w latach 1909-1911 jako siedziba naczelnika gminy Bismarckhütte. Po przyłączeniu tych terenów do II Rzeczypospolitej powrócono do historycznej nazwy Wielkie Hajduki, a sam gmach do 1939 r. stanowił siedzibę władz starostwa świętochłowickiego. Po 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Wtedy swoją siedzibę znalazły tam kolejno Milicja Obywatelska, a następnie policja.

W piwnicy zabytkowego ratusza znajdowały się kotłownia centralnego ogrzewania, dwa mieszkania z kuchnią (mieszkanie dozorcy), pomieszczenia piwniczne i ubikacje i pomieszczenia policji wraz z celami. Na parterze znajdowały się: kasa podatkowa z ogniotrwałym sejfem, biuro meldunkowe, biura policji z pomieszczeniem szefa policji (Wachmeister), pokój gońców, pokój pisarza, księgowość.

Na pierwszym piętrze mieściły się pomieszczenia biurowe i urzędowe. Na drugim piętrze była reprezentacyjna sala posiedzeń z pomieszczeniami towarzyszącymi oraz mieszkanie burmistrza. Sala obrad posiadała bogaty wystrój plastyczny m.in. w trzech oknach osadzone były witraże z herbami. Na klatce schodowej, o podwójnych schodach, ściany były licowane okładziną ceramiczną. Sufity pokrywała dekoracja sztukatorska.

Po 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Wtedy swoją siedzibę znalazły tam kolejno Milicja Obywatelska, a następnie Policja - do1998 roku. Następnie budynek był w rękach prywatnych właścicieli, do 2018 roku, gdy obiekt wykupiło miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Otyły jak...Włoch?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kargul - syn

Wicie - poniemieckie, to my w odwiecznie polskim Beuthen nie potrzebujem!

Dodaj ogłoszenie