Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrząszcz lipcowy? Nie to czerwcowo-lipcowa inwazja guniaka czerwczyka zburzyła spokój publiczności podczas festiwalu Opener

Jacek Drost
Jacek Drost
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Owad może być uciążliwy dla mieszkańców, ale jest niegroźny dla człowieka
Owad może być uciążliwy dla mieszkańców, ale jest niegroźny dla człowieka AfroBrazilian/Wikicommons
Chrząszcz lipcowy. Tak zwyczajowo mówimy o chrząszczu, który jest prawdziwą plagą w naszym kraju w lipcu, a rzadziej w czerwcu. Co to za gatunek? To guniak czerwczyk wzbudził przerażenie podczas festiwalu Opener. Chmary tych owadów wywołały panikę wśród fanów muzyki, znaną z tanich horrorów marnej klasy. Czy guniak czerwczyk jest niebezpieczny?

Ten owad wywołał panikę podczas festiwalu Opener

Co lata na niebie wieczorami w gorące lipcowe noce? To chrząszcze, a konkretnie jeden z gatunków - guniak czerwczyk. Prawdziwa inwazja. Najwięcej ich zaczyna latać popołudniami i wieczorami. Wplątują się we włosy, wchodzą za koszule. Sieją panikę. Właśnie w tym okresie lata guniaki czerwczyki są najbardziej aktywne. Ich zaloty miłosne mogą nam przeszkadzać. Czy jest się czego bać?

Chrząszcz lipcowy? Nie to czerwcowo-lipcowa inwazja guniaka czerwczyka

Ten scenariusz powtarza się od lat. Guniaki czerwczyki pojawiają się wieczorami, kiedy słońce chowa się za horyzontem i robi się nieco chłodniej. Krążą wokół drzew i budynków, niektóre dostają się nawet do domów. Latają głośno, trudno ich nie zauważyć. Najzuchwalsze siadają na ludziach powodując konsternację, a nawet strach.

Guniaki są szczególnie aktywne na przełomie czerwca i lipca, bo wtedy mają gody. Na ich liczebność wpływają również ostre zimy. Podczas rozrodu samica wygrzebuje norkę w ziemi i składa do niej jaja. Jak zaobserwowano, czynność ta trwa cały dzień. Wieczorem norkę opuszcza i odlatuje, żeby żerować. Prawdopodobnie po kolejnym zapłodnieniu czynność powtarza. Wkrótce potem ginie. Pędraki żyją dwa, trzy lata w ziemi i odżywiają się korzeniami roślin, głównie trawiastych, a dorosłe osobniki liśćmi.

Dlaczego chrząszcze tak chętnie siadają na ludziach?

Niektórzy zastanawiają się, dlaczego guniaki tak bardzo lgną do ludzi i sprawiają wrażenie, jakby latały bardzo chaotycznie?

Nie jest to wytłumaczone naukowo, ale można przypuszczać, że ludzie przypominają im... drzewa, które najchętniej obsiadają. Może też być tak, że po prostu ktoś, przechodząc, jest na linii ich lotu. Te owady są trochę ociężałe, nieporadne i nieraz nie nadążają zmienić toru i wpadają na nas. Wrażenie ataku na ludzi nasila dodatkowo duża ilość lecących guniaków. Ich, jakby pijane loty, są uwarunkowane z kolei tym, że samce podążają za zapachem samicy jak w hipnozie.

Czy chrząszcz lipcowy może być groźny dla człowieka?

Kiedy się im bliżej przyjrzymy, to zauważymy, że mają około 14-18 milimetrów, są koloru miodowego, żółtobrunatne lub brunatne, niektóre - jak się okazuje samce - są mocno owłosione. Przypominają chrabąszcze majowe lub kasztanowe, ale to guniaki czerwcowe (Amphi-mallus solstitialis) chrząszcze bardzo aktywne o tej porze roku.

Guniaki czerwczyki chociaż budzą często naszą odrazę i niechęć, nie są groźne dla człowieka. Jak informuje Wikipedia.pl, w leśnictwie, rolnictwie i ogrodnictwie, ze względu na coraz rzadsze występowanie, szkodnik o lokalnym znaczeniu gospodarczym. Większe szkody mogą wyrządzać larwy wśród młodych roślin, głównie w burakach cukrowych i lnie.

Nie przeocz

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera