COP24 Katowice. 8 FAKTÓW o szczycie klimatycznym PYTANIA i ODPOWIEDZI

Bartosz WojsaZaktualizowano 

Wideo

Zobacz galerię (39 zdjęć)
COP24 Katowice: Takiego wydarzenia jeszcze u nas nie było. Przez dwa tygodnie w grudniu życie w Katowicach nie będzie przypominać codzienności. Zamknięte ulice i chodniki, tymczasowe „białe miasteczko” w Strefie Kultury, gigantyczne postoje taksówek i 30 tys. gości z całego świata. To COP24, czyli szczyt klimatyczny. Oto, co muszą Państwo o nim wiedzieć.

COP24 Katowice

ZOBACZCIE KONIECZNIE
TRANSMISJA NA ŻYWO Z COP24 KATOWICE

W niedzielę, 2 grudnia 2018, rozpoczyna się szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach. Potrwa do 14 grudnia. Do Katowic przyleci i przyjedzie ponad 30 tys. gości z blisko 200 krajów. To bardzo ważne wydarzenie. W mieście i w kraju z tego powodu jest sporo zmian.

1. Co to jest COP24 Katowice?

To skrót nazwy Conference of the Parties. To inaczej szczyt klimatyczny, złożony z konferencji, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. Liczba po skrócie „COP” oznacza numer edycji konferencji, które odbywają się co roku. W Katowicach odbędzie się więc 24. tego typu wydarzenie.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

2. Po co jest szczyt COP24 w Katowicach?

Najważniejszym celem szczytu jest planowane przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego porozumienie paryskie, czyli pierwszej w historii międzynarodowej umowy, która zobowiąże wszystkie państwa świata do działań w celu zatrzymania globalnego ocieplenia i ochrony klimatu. Każde państwo zobowiązane będzie do przedstawienia swoich planów na kolejne lata. Polscy przedstawiciele chcą, by w porozumieniu pojawiło się zwiększenie działań w obszarze walki o czyste powietrze, ale też elektromobilność (czyli m.in. elektryczne pojazdy) i zwiększenie terenów zielonych.

COP24 Katowice: Prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny...

3. Dlaczego COP24 w Katowicach?

Tegoroczny COP będzie trzecim w naszym kraju, choć Polska przewodniczy konferencji już po raz czwarty. Poprzednie szczyty w Polsce odbywały się w 2008 roku w Poznaniu (COP14) i w 2013 roku w Warszawie (COP19). Decyzję co do lokalizacji podjęli przedstawiciele ONZ. O tym, że tegoroczne spotkanie będzie w Polsce, było wiadomo od czasu COP22 w Marrakeszu. W Polsce pod uwagę brano dwa miasta - Katowice oraz Gdańsk. Wizytowali miasta, w Katowicach oglądali m.in.: MCK, Muzeum Śląskie, Spodek, Uniwersytet Śląski czy lotnisko. Później zapadła decyzja: Katowice będą gospodarzem szczytu. Nie bez znaczenia była baza hotelowa i konferencyjna oraz możliwość połączeń komunikacyjnych. Katowice na szczycie klimatycznym mogą dużo zyskać, choćby w kwestiach wizerunkowych. Na organizację COP24 Polska przeznaczyła 250 mln złotych.

COP24 Katowice: Co jedzą policjanci w Katowicach na szczycie...

4. Kto przyjedzie na COP24 w Katowicach?

W szczycie klimatycznym mają wziąć udział wysoko postawieni na świecie urzędnicy i władze wielu państw. Pojawić się ma m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, lecz i prezydent Bangladeszu Abdul Hamid czy prezydent Malediwów Ibrahim Mohamed Solih. A także gwiazdy i celebryci - na COP-ie ma pojawić się podobno sam Leonardo DiCaprio, amerykański aktor.

5. Gdzie odbywa się COP24

Najważniejsze wydarzenia szczytu, czyli konferencje i panele dyskusyjne, będą w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz Spodku i obiektach stworzonych wokół nich na potrzeby COP-u.

6. COP24: Jaki wpływ na ludzi będzie mieć tak duże wydarzenie?

Już we wrześniu zamknięte zostały parkingi w Strefie Kultury w Katowicach. „Blue Zone”, bo tak określono strefę, w której będą odbywały się panele dyskusyjne w ramach szczytu, ma zostać także zamknięta dla osób postronnych, w tym mieszkańców. Od 25 listopada do 17 grudnia z ruchu wyłączone zostaną ulice w Strefie Kultury (Dobrowolskiego, Góreckiego, Olimpijska, Nadgórników), a 3 grudnia (w dniu rozpoczęcia szczytu) od godz. 16 również aleja Korfantego od ronda do Katowickiej. Zakaz ruchu będzie też obowiązywał pieszych na Olimpijskiej, od skrzyżowania z aleją Korfantego do skrzyżowania z aleją Roździeńskiego. Nie będzie dojazdu do restauracji na parterze budynku KTW. Dodatkowo przy Korfantego, Olimpijskiej, Roździeńskiego, na rondzie Ziętka, Kopalnianej, Ścigały, Nadgórników, Dudy-Gracza będzie zakaz zatrzymywania się. Na Korfantego od ronda do Olimpijskiej wyłączony z ruchu będzie prawy pas.

ZOBACZ KONIECZNIE
ZAMKNIĘTE ULICE W KATOWICACH NA CZAS COP24

Policjanci apelują, by korzystać z autobusów i tramwajów. Podczas COP-u KZK GOP ma uruchomić cztery darmowe linie tramwajowe dla mieszkańców. Będą też dwie darmowe linie autobusowe z dworca PKP w Katowicach, oznaczone symbolem „COP”. Na czas szczytu studenci Uniwersytetu Śląskiego będą mieli wolne od zajęć, ale podczas ferii będą musieli to odpracować.

7. COP24: Pawilony koło Spodka i NOSPR

Z okazji szczytu w Katowicach pojawiły się nowe konstrukcje - przy MCK i Spodku, ale także na rynku. W tych przy MCK i Spodku są dodatkowe sale konferencyjne, ale też centrum dla mediów, pokoje modlitw oraz stoiska m.in. z daniami koszernymi, wegetariańskimi, wegańskimi itp. Bo na COP-ie pojawią się ludzie z różnych kultur i religii. Pawilony są niedostępne dla mieszkańców. Połączono je ze sobą tak, by goście nie musieli ich opuszczać i wychodzić na zewnątrz.

8. COP24: Bezpieczeństwo na szczycie klimatycznym

Szczyt klimatyczny wiąże się z podwyższonym ryzykiem, dlatego na czas tego wydarzenia teren Spodka oraz MCK będzie eksterytorialny (czyli wyłączony tymczasowo spod polskiego dowodzenia) i zarządzany przez służby bezpieczeństwa ONZ. Imprezę ma zabezpieczać 8 tys. policjantów i 500 funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. Do tego trzeba doliczyć służby zagraniczne, w towarzystwie których pojawią się rządzący z wielu państw. Na teren ten nie będą miały wstępu osoby postronne, w tym mieszkańcy. Od 22 listopada do 16 grudnia przywrócono kontrolę graniczną w strefie Schengen (granica z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz porty lotnicze i morskie). MSWiA wprowadziło też na okres COP-u zakaz noszenia broni i przewożenia materiałów niebezpiecznych. Niemożliwe jest też zorganizowanie zgromadzeń, z wyjątkiem jednego - Marszu dla Klimatu, który 8 grudnia o godz. 12 odbędzie się w Katowicach.

COP24 w Katowicach: Coś nam zagraża? Pirotechnicy sprawdzili...

COP24 w Katowicach: To musicie wiedzieć o szczycie klimatycznym ONZ

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

g
gracjana

Chwalą się sukcesem, a kto wycinał drzewa z prywatnych posesji, kto wycina setki tysięcy choinek corocznie na święta, kto wycina drzewa i krzaki w lasach i na mokradłach? Kto wycina drzewa w miastach pod parkingi? Kto wycina drzewa pod drogi i autostrady? Tylko zielona masa drzew, krzewów, trawy, upraw może nas uratować przed zatopieniem przez oceany po stopieniu lodów polarnych. Oszczędzać i sadzić masę zieloną, bo nie wyrośnie z dnia na dzień, tylko wymaga kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu lat, których może zabraknąć, przed ostateczna Apokalipsa klimatyczną!
Walka z emisja CO2 bez udziału i zaangażowania Chin, USA, Indii, Rosji i Japonii, odpowiedzialnych za prawie 60% światowej emisji, to walka z wiatrakami!

M
Matwiej

Zastanawia mnie sens rozmów o klimacie :-) mieszkam 300 m od Spodka i widzę z okien to całe zmieszanie . Od tygodnia stoją wkoło samochody policji i innych służb 24 godziny na załączonych silnikach i włączonych „ kogutach” - czy to nie wpływa negatywnie na klimat ? Widzę z okien bramę RTG (X-ray) przez którą całą dobę przejeżdzają samochody - jaki wpływ ma promieniowanie na nasz klimat ...? Od 3 dni około godziny 21 szej przez tą bramę x-ray na teren „Cop24” przejeżdża pare zestawów z paliwem ( jeden zestaw ~ 50 tyś litrów)
Czy szanowni goście piją to paliwo ? Nie sądzę ....
A może by tak takie szczyty klimatyczne załatwiać na Skype lub Face time ... może się mylę ale wydaje mi się iż byłoby taniej i zdrowiej dla wszystkich

Z
ZibiK

Widzę że cięty język i niezadowolenie wciąż jest w naszej Polskiej nacji od dziada, pradziada. Chwalimy tylko jeśli coś z tego mamy a jeśli nie to pogarda.
Ciekawe kiedy nauczymy się od krajów bardziej cywilizowanych widzieć i pisać o pozytywnych aspektach takich zdarzeń jak COP24 i dostrzegać tą "szklankę do połowy pełną"
Popatrzcie jaki obraz dajemy na samych siebie gdy piszemy tylko o tej "szklance od połowy pustej"
Uciążliwości związane z tą konferencją stron i mnie dotyczą lecz jestem zadowolony że Katowice będzie w centrum zainteresowania świata w najbliższych dniach i tak jak dziś będąc za granicą, poznając innych ludzi wymieniasz miasta skąd pochodzisz to przypisują ci że znają Lewandowski, Biedronka, Krakow. Ja jestem zadowolony że udało się zorganizować COP24 w Katowicach.
Pozdrawiam sympatyków.

H
Haha

Hahaha pfff padnę co za debil

K
Kell

Cała komunikacja miejska kierunek do i z Katowic powinna być darmowa dla wszystkich, nie tylko bogatych uczestników COP24. Plus oczywiście powinno się zwiększyć częstotliwość przejazdów wszystkich linii, bo przecież będzie dużo większa ilość korzystających. Kto mi zwróci pieniądze za spóźnienia do pracy (które jak widzę będą nieuniknione a pracodawca ściąga mi z wypłaty każdą minutę), stanie w korku, o zszarganych nerwach już nie wdpomnę. Proszę o wyliczenie potencjalnych strat finansowych dla osób mieszkających, pracujących i posiadających firmy w Katowicach nie związane z COP. Dodatkowy dzień wolny był obliczony jakie to straty dla kraju, a tu mówimy o 3tygodniach paraliżu miasta stolicy województwa.

K
Kell

Masakra jakaś

T
Tomek

Z drugiej strony mieszkańcy Katowic bardzo dużo zarobią. Wynająłem swoją kawalerkę w centrum jakiejś Kanadyjce za 3000zł za 10 dni :)

A
Aga77

i takim to sposobem mieszkańcy okolic będą traktowani na własnym podwórku jak czarnoskórzy i Indianie w Stanach swego czasu. To cholerę robią to w Katowicach? W stolycy nie mogli?

J
Jasio pytak

A kto to wszystko finansuje?
A czy zamkniecie srodmiescia dla mieszkancow nie kwalifikuje sie jako ograniczenie swobod obywatelskich?

O
Olo

To weź sobie urlop i wyluzuj

P
Przemek

Organizator będzie pociągnięte do odpowiedzialności za każdy dzień kiedy nie zdążę do pracy lub będę musiał wyjeżdżać wcześniej kto normalny robi takie rzeczy w centrum miasta które i bez tego stoi w korkach ktoś tu ma naprawdę fantazje mam tez nadzieje ze ma dużo kasy bo takich jak ja jest bardzo dużo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3