Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej zachorowań na COVID-19. Czy mieszkańcy województwa śląskiego mają się czym martwić? Sprawdziliśmy!

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wzrasta liczba chorych na COVID w Śląskiem?
Wzrasta liczba chorych na COVID w Śląskiem? arch
Ogólnokrajowe media informują o coraz większej ilości zachorowań na COVID-19. Czy mieszkańcy województwa śląskiego powinni zacząć się martwić i czy czeka nas kolejne zamknięcie w domu? Skontaktowaliśmy się z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach.

Jak wynika z raportu Ministerstwa Zdrowa na terenie kraju odnotowuje się coraz więcej zachorowań na COVID-19. Według danych statystycznych najwięcej testów diagnostycznych wykonuje się na terenie województwa mazowieckiego, natomiast największą liczbę zachorowań odnotowano kolejno w województwach: mazowieckim, podlaskim i śląskim.

Wzrost ilości zakażeń COVID-19 na terenie województwa śląskiego

- W naszym województwie na obecną chwilę mamy lekkie wzrosty zachorowań. Jeśli weźmiemy pod uwagę porównania tydzień do tygodnia, i spojrzymy na ostatnie dwa tygodnie, to zauważymy różnicę 10-15% jeśli chodzi o wzrosty - mówi Tomasz Bojkowski, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Okazuje się, że na przestrzeni ostatnich tygodni odnotowano wzrost o ok. 30 przypadków zachorowań.

- Dwa tygodnie temu było ok. 270 przypadków dodatnich COVID na terenie naszego województwa, ale tych oczywiście, które wychodzą z wyników badań laboratoryjnych lub szybkich wyników tekstów antygenowych. W tym tygodniu obserwowaliśmy wzrosty, było to ponad 300 przypadków - dodaje Tomasz Bojkowski.

Mimo statystyk, w rzeczywistości zachorowań w Śląskiem może być więcej

Jak wynika z danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zakażeń może być więcej. Wiąże się to z ogólną niechęcią mieszkańców Śląska do testowania.

- Chciałbym wziąć pod uwagę jedną kwestię związaną z testowaniem się pacjentów. Nie ukrywam, że ludzie chorują w domach, niekoniecznie godzą się na testy. Te rozpoznania nie są potwierdzone czy laboratoryjnie czy antygenowo, w związku z powyższym lekarz może identyfikować to jako zakażenie górnych dróg oddechowych z nieokreślonym czynnikiem biologicznym, ale tam też wpisują się w te zgłoszenia - covidy, grypy, RSVy - mówi Tomasz Bojkowski.

Jak wynika z naszych ustaleń, najwięcej zakażeń odnotowuje się w grupie wiekowej 0 - 4 lata.

- Wzrost infekcji górnych dróg oddechowych najczęściej jest proporcjonalny ze wzrostem innych jednostek chorobowych, np. COVID-19, grypę i RSV. Nie ukrywam, że tak jak w latach ubiegłych, tutaj jest najwięcej dzieci do lat czterech. Bardzo dużo przypadków hospitalizacji jest właśnie wśród dzieci - mówi Tomasz Bojkowski.

Większa czujność i specjalne środki pomogą w walce z zakażeniami na COVID?

Według kierownika Oddziału Epidemiologii zastana sytuacja nie powinna martwić, a raczej skłonić do powzięcia odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pamiętamy z czasów początku pandemii.

- Może nie powinniśmy się martwić, ale na pewno zwiększyć czujność i bezpieczeństwo, z uwagi na to, że sezon epidemiczny w którym obecnie jesteśmy nie jest bardzo wyjątkowy, można nawet powiedzieć że jest łagodniejszy w stosunku do poprzedniego sezonu. Ale w poprzednim sezonie notowaliśmy rekordy jeśli chodzi o infekcje górnych dróg oddechowych, gdzie miało to szczyt w styczniu 2023 - dodaje Tomasz Bojkowski.

Jak mówi Tomasz Bojkowski warto zwiększyć profilaktyczny nadzór polegający na unikaniu dużych skupisk ludzi, przestrzeganiu zasad higieny oraz noszeniu maseczek.

Przed zakażeniem chronią również szczepienia, jednak te zdają się nie interesować mieszkańców województwa.

- Szczepienia są dostępne dla obywateli w grupie wiekowej od szóstego miesiąca życia. Dodatkowo szczepienia są refundowane, albo całkowicie, albo częściowo - w zależności od grupy wiekowej i chorób. Dostępność szczepień jest cały czas, niestety pacjenci są nie do końca o tym przekonani. Procentowość szczepień np. przeciw grypie obraca się rokrocznie ok. 5-8% w zależności od regionu. Chcielibyśmy, aby szczepień było o wiele więcej - kończy Tomasz Bojkowski.

Aby poddać się szczepieniu należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który wypisze receptę. Aby obserwować mapę zakażeń przygotowaną przez Ministerstwo Zdrowia kliknij TUTAJ.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera