Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Lekcja w podziemnych chodnikach? Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach prezentuje nowoczesny program edukacyjny

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 16 lat
Podziemny chodnik zamienia się w pracownię badawczą, pełną rekwizytów i zagadek. To wszystko znajdziemy w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Obiekt, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, oferuje nowatorskie zajęcia edukacyjne dla uczniów klas 1 - 4 szkół podstawowych. W czasie zajęć uczniowie m.in. z pyrlikiem w dłoni szukają srebra i sprawdzają temperaturę pod ziemią.

Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach prezentuje nowoczesny program edukacyjny

Nowatorska oferta powstała dzięki współpracy Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych ze Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Scenariusz trasy edukacyjnej został przygotowany w ramach Textour Project, którego celem jest integracja w sposób zrównoważony dziedzictwa kulturowego, działalności turystycznej i społeczności lokalnych. Co ciekawe, w Europie jest 11 państw, które biorą udział w tym nowatorskim projekcie, wśród nich jest Polska, którą reprezentują właśnie Tarnowskie Góry. Ścieżka edukacyjna została wdrożona wspólnie z firmą Locativo, agencją marketingu miejsc.

Lekcje, prowadzone w podziemnych chodnikach, są skierowane do najmłodszych uczniów szkół podstawowych - klas 1-4. Zajęcia odbywają się zgodnie z podstawą programową. Co ważne, wejście do podziemi ma swoje uzasadnienie - uczniowie zdobywają przestrzeń do samodzielnego badania i wykorzystywania wiedzy w praktyce.

- Na szlaku edukacyjnym dzieci poznają przede wszystkim specyfikę pracy w kopalni, obcują z wszystkimi czterema żywiołami, z którymi górnik na co dzień obcuje, czyli ziemia, woda, ogień, powietrze. Doświadczają tego, bo dotykają tej brudnej, ciemnej skały. Doświadczają zimna, bo tam jest stale ok. 10 stopni Celsjusza, no i potwornej wilgoci, która tutaj dochodzi do 100%. Dzieci nabierają szacunku i pokory, ale też uczą się nazewnictwa, bardzo specyficznego w górnictwie. Zobaczą co to jest pyrlik i żelosko, czyli godło górnicze. No i poznają historię wydobycia kruszców w Tarnowskich Górach - powiedział Grzegorz Klimczyk, przewodnik górniczy.

Zajęcia odbywają się we wcześniej niedostępnym Chodniku Okrężnym. Trasa została zaplanowana tak, aby w pełni pokazać uczniom cechy charakterystyczne kopalni.

- Trasa jest wydzielona, jako trasa edukacyjna i stanowi, popularnie nazywaną, trasę vipowską. Dzieci mają ok. 500 metrów do przejścia, zjeżdżają szybem o nazwie "Anioł" 40,5 metra pod ziemię. Cała ta wycieczka, łącznie z powitaniem górniczym, z zapoznaniem specyfiki pracy sygnalisty szybowego, trwa ok. 1,5 godziny. No i potem bawią się - ustawiają specjalne tabliczki z oznaczeniami historii ziemi, próbują to zgadnąć, mierzą odległości, wysokości, uczą się mierzyć temperaturę pod ziemią. Doświadczają w jednym momencie magicznego zjawiska, czyli absolutnej ciemności - dodał Grzegorz Klimczyk.

Zajęcia odbywają się od września br. Aby wziąć w nich udział należy skontaktować się z Biurem Obsługi Ruchu Turystycznego kopani. Koszt lekcji to 950 zł przy 25-osobowej grupie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera