Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Covid-19 na Śląsku oszczędził nasze portfele? Zarabiamy więcej, ale stać nas na mniej. Nie ma za to dużego wzrostu bezrobocia i upadłości

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Archiwum DZ
Średnie wynagrodzenia w 2020 roku wzrosły, ale galopująca inflacja sprawiła, że zarabiamy więcej, a stać nas na tyle samo, a nawet mniej. Bezrobocie nieznacznie wzrosło. Nie zaobserwowano fali upadłości przedsiębiorstw. Dlaczego? Negatywne efekty możemy na poważnie odczuć dopiero w 2021 roku. Eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego przedstawili raport, w którym analizują sytuację gospodarczą województwa śląskiego podczas pandemii COVID-19.

Badacze z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach przeanalizowali wpływ pandemii COVID-19 na gospodarkę w województwie śląskim. Przedstawili raport, w którym opisali m.in.: sytuację przedsiębiorstw, poziom wynagrodzeń i efekty galopującej inflacji, a także bezrobocie. Co z niego wynika?

Rośnie samozatrudnienie. Efekty kryzysu możemy zobaczyć dopiero w 2021 roku

Pozornie dobra wiadomość jest taka, że w 2020 roku nie odnotowano lawinowego wzrostu liczby zamykanych firm.

- Liczba przedsiębiorstw nie tylko nie malała, ale wręcz rosła - zauważają analitycy UE. - Liczba zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w grudniu 2020 roku była o ponad 10 tys. wyższa niż w styczniu - dodają.

Nie przeocz

Wpływ na to miała m.in. coraz częstsza praktyka współpracy kontraktowej, która zastępuje umowy o pracę. W tym modelu rośnie liczba jednoosobowych i mikroprzedsiębiorstw, a samozatrudnieni pracownicy realizują zlecenia, wystawiając faktury VAT, które dotąd wykonywali np. na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło.

- Taki schemat jest bardzo charakterystyczny dla branż kreatywnych i odzwierciedla zarówno chęć utrzymania przez profesjonalistów niezależności, jak również skłonność do ponoszenia większego ryzyka w zamian za korzyści podatkowe. Prawdopodobnie właśnie to stanowi istotny impuls dla wzrostu liczby przedsiębiorstw - oceniają analitycy.

Dodają, że część pracowników, którzy zostali zwolnieni z powodu zachwiania gospodarką przez COVID-19, również była zmuszona do rozpoczęcia samodzielnej działalności.

Ponadto zamykanie działalności było czasami nieopłacalne ze względu na możliwość otrzymania wsparcia z tzw. tarcz finansowych.

- Na tym etapie nie można wykluczyć, że skutki pandemii ujawnią się dopiero w kolejnych miesiącach, na co wskazywać mogą na przykład nastroje przedsiębiorców, jednak wydaje się, że gdyby takowe miały zaistnieć, już powinny być łatwo obserwowalne - uważają eksperci UE.

Zobacz koniecznie

Wyższe wynagrodzenia miażdży inflacja. Mamy więcej, a możemy kupić mniej

Na pierwszy rzut oka nie najgorzej wygląda także analiza wynagrodzeń w 2020 roku. Tutaj spadek odnotowano od marca do maja, kiedy narastała największa niepewność spowodowana COVID-19. Później średni poziom wynagrodzeń systematycznie rósł.

W większości branż wynagrodzenie wzrosło o 6,3 proc. Wyjątkami są: komunikacja i informacja (11,1 proc.), transport i magazynowanie (2,7 proc.) oraz zakwaterowanie i gastronomia (0,2 proc.).

Niestety galopująca inflacja spowodowała, że wzrost wynagrodzeń nie wpłynął pozytywnie na zamożność mieszkańców województwa śląskiego.

- Odczyty inflacji za rok 2020 kształtowały się w przedziale 2,4 proc. - 4,7 proc. Oznacza to, że siła nabywcza gospodarstw domowych de facto nie zmieniła się, a może nawet nieco spadła - oceniają analitycy.

Średnie wynagrodzenia wzrosły także z tego powodu, że firmy zdecydowały się na zwolnienia i likwidację najgorzej płatnych stanowisk.

Bezrobocie praktycznie bez zmian. Widmo wielkich zwolnień grupowych

W całej Polsce bezrobocie wzrosło o 1 punkt procentowy w porównaniu do roku ubiegłego i wyniosło 6,2 proc. Z kolei w woj. śląskim wzrost o zaledwie 0,1 punktu procentowego. Stopa bezrobocia w regionie ukształtowała się na poziomie 4,9 proc., co oznacza 91 tys. zarejestrowanych bezrobotnych.

Problemem pozostaje duże zróżnicowanie bezrobocia w poszczególnych powiatach. Od Katowic (1,7 proc.), Bielska-Białej (2,6 proc.) i powiatu bieruńsko-lędzińskiego (2,7 proc.), po Bytom (10 proc.), Piekary Śląskie (8 proc.) i powiat częstochowski (8 proc.).

Ponadto w 2020 roku firmy na terenie całego regionu zapowiedziały zwolnienie 6900 pracowników w ramach zwolnień grupowych. To najwięcej od 2016 roku.

- Z perspektywy lokalnych rynków pracy istotnym czynnikiem negatywnym mogą być zwolnienia grupowe, które w skali liczby zatrudnionych i bezrobotnych w województwie nie są znaczące, jednak punktowo mogą okazywać się niezmiernie problematyczne - uważają analitycy.

- Pod tym względem najbardziej rozległe zwolnienia grupowe zapowiedziano w Częstochowie (1 407 osób), Katowicach (873 osoby), Dąbrowie Górniczej (549 osób), Bielsku-Białej (442 osób) i powiecie raciborskim (401 osób) - wyliczają eksperci UE.

Musisz to wiedzieć

Najbardziej ucierpiała turystyka, gastronomia oraz instytucje kultury

Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego zauważyli, że pandemia COVID-19 największe wahania w Polsce przyniosła od początku marca do końca maja, kiedy sytuacja była rozwojowa i niepewna.

- Wiosenne zamrożenie gospodarki skutkowało zdecydowanym spadkiem aktywności w przemyśle województwa śląskiego oraz w branżach zamkniętych. Finalnie jednak, póki co, koszty tego zamrożenia na rynku pracy nie były wysokie - oceniają.

- Przedsiębiorstwa likwidowały przede wszystkim najsłabiej płatne miejsca pracy tymczasowej oraz pracy osób młodych, które rezygnowały z aktywności zawodowej. Końcówka roku nie wskazywała na kryzys z wyjątkiem wyższych niż zazwyczaj deklaracji zwolnień grupowych w przedsiębiorstwach - dodają.

Podkreślają również, że sytuacja jest zróżnicowana w zależności od branży. Najbardziej ucierpiała turystyka, gastronomia oraz instytucje kultury.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera