Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cybersec Forum 2023. Mariusz Błaszczak w Katowicach mówił o zmianach w Wojsku Polskim w domenie cybernetycznej

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Szef MON przypomniał, że Wojsko Polskie, razem z nowym komponentem WOC, liczy dziś już 172,5 tys. żołnierzy
Szef MON przypomniał, że Wojsko Polskie, razem z nowym komponentem WOC, liczy dziś już 172,5 tys. żołnierzy Marcin Śliwa
W czwartek 22 czerwca o godzinie 9.30 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczął się drugi dzień Cybersec Forum 2023, największego w Europie wydarzenia poświęconego cyberbezpieczeństwu. Podczas sesji otwierającej dzisiejsze debaty Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, odebrał nagrodę „European Security Award” i opowiedział o technologicznej rewolucji w Wojsku Polskim i działaniach komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Mariusz Błaszczak na Cybersec Forum 2023 w Katowicach

Drugi dzień Cybersec Forum 2023 rozpoczął się od przyznania nagrody „European Security Award” Mariuszowi Błaszczakowi, ministrowi obrony narodowej. Marietta Gieroń, prezes Instytutu Kościuszki i organizatorka wydarzenia w uzasadnieniu wyboru przywołała ustalenia szczytu NATO z 2016 roku w Warszawie, gdzie stwierdzono , że obrona cyberprzestrzeni należy do podstawowych zadań kolektywnej obrony państw sojuszniczych. Od tego czasu Polska poczyniła znaczące zmiany w tym zakresie.

- Pan minister Mariusz Błaszczak powołał specjalistyczny komponent polskich sił zbrojnych – Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Szybkie komunikowanie, wymiana informacji i bezpieczne przekazywanie danych, ale też gotowość obronna – to od tego zależy bezpieczeństwo obywateli, infrastruktury krytycznej i państwa, dlatego postanowiliśmy przyznać European Security Award panu ministrowi obrony narodowej, Mariuszowi Błaszczakowi, za nieustanne dążenie do podnoszenia poziomu cyberodporności i bezkompromisowe podejście do wytyczania ambitnych celów dla Wojska Polskiego w tej dziedzinie, czego dowodem jest w szczególności utworzenie nowego komponentu sił zbrojnych – Dowództwa Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni – tłumaczy Marietta Gieroń.

Nowa jednostka WP - komponent Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

Szef resortu obrony odbierając nagrodę podziękował zespołowi współpracowników, wymieniając Tomasz Ździkota, który jako wiceminister obrony narodowej nadzorował utworzenie Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i przygotowanie komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

- To dynamiczna struktura, której zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa systemom informatycznym, którymi posługuje się Wojsko Polskie. Na wyposażenie Wojska Polskiego trafia nowoczesna broń, która jest połączona siecią. Dbamy o to, żeby ta sieć była bezpieczna, żeby przepływ informacji między tymi narzędziami, dzięki którym pozyskujemy informacje dla Wojska Polskiego i przekazujemy je do tych instytucji Wojska Polskiego, które wykorzystują te informacje. Przepływ tych informacji jest chroniony przez żołnierzy z wojsk obrony cyberprzestrzeni – wyjaśnia Mariusz Błaszczak.

Zmiany w edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa

Zwierzchnik MON szczegółowo opowiedział o zmianach, jakie przechodzi Wojsko Polskie dostosowując się do działań w domenie cybernetycznej. Podstawą wszystkich dalszych działań jest przystosowanie systemu edukacji.

- Zaczęliśmy od młodzieży i od programu cyber.mil z klasą, który realizowany jest w każdym województwie. Skoncentrowaliśmy się na mniejszych miejscowościach tak, żeby dać szansę zdolnej młodzieży, żeby mogła poszerzać swoje umiejętności, żeby ją przygotowywać i zachęcać do tego, by kiedy dorośnie wstąpiła do Wojska Polskiego – mówi Mariusz Błaszczak.

Jednocześnie Mariusz Błaszczak powiedział, że program cyber.mil z klasą od 1 września zostanie rozszerzony i przypomniał, że przy Wojskowej Akademii Technicznej powstanie Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne. Równolegle na samej WAT aż czterokrotnie zwiększono liczbę miejsc dla przyszłych studentów i studentek. Utworzone zostały tam nowe kierunki jak np. kryptologia i cyberbezpieczeństwo.

- Chodzi o to, żeby absolwenci tego kierunku, żołnierze wykształceni i przygotowani, mogli bezpośrednio wstępować do Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Stworzyliśmy także eksperckie centrum, którego zadaniem jest kształcenie. Mamy osiągnięcia. Generał Molenda często raportuje, że żołnierze WOC zdobywają laury w zawodach, których zadaniem jest obrona cyberprzestrzeni. Dokładnie zdajemy sobie z tego sprawę, że inwazja rosyjska na Ukrainę została poprzedzona, atakiem hybrydowym w postaci ataku na systemy informatyczne, zarówno wojskowe, jak i cywilne – zaznacza Mariusz Błaszczak.

Szef MON przypomniał, że Wojsko Polskie, razem z nowym komponentem WOC, liczy dziś już 172,5 tys. żołnierzy.

W trakcie drugiego dnia Cybersec Forum 2023 debata skupi się wokół zagadnień takich jak:

  • cyberzagrożenia ze strony Rosji na wschodniej flance NATO,
  • wpływ dezinformacji na debatę publiczną,
  • ochrona infrastruktury krytycznej, zwłaszcza w obszarze energetyki.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera